Terve!
Olemme lähdössä Mieheni ja tuttava pariskuntamme kanssa Punta Canaan maalis-huhtikuun vaihteessa 2 viikoksi. Varasimme pelkät lennot ja all inclusive hotellin hotel com sivuilta.
Miten te olette maksaneet turistiviisumin kentällä? Vai oletteko hankkineet sen etukäteen?
Olen lukenut keskusteluja että sää on ollut sateista ja muutenkin Dominikaaninen saanut pahasti negatiivistä palautetta. Punta Canassa tänävuonna 2010 käynneillä niin millaisia vinkkejä teillä on meille?? Millaista on ollut? Onko Haitin tuho välittynyt Punta Canaan?
Oletteko käyneet retkillä? Millaisia ostoksia olette tehneet? Voiko siellä urheilla? Lenkkeily, snorklaus?
KAIKKI KOKEMUKSET JA VINKIT TÄNNE!
Punta Canaan lomalle! Vinkkejä?
8
2787
Vastaukset
- Sosuensa
ostetaan lentokentalla ennen passintarkastusta. Hinta on 10 USD.
Monet ovat valittaneet huonosta ja sateisesta saasta. Taallakin on talvi ja silloin saa on epavakaista ja vetta sataa ja PALJON. Maalis-huhtikuun vaihteessa on jo kevat ja silloin pitaisi olla parempia saaolosuhteita.
Tama ei ole mikaan ostosparatiisi kuten Thaimaa. Taalta kannatta vieda lahinna rommia ja sikareita. Kengat ovat halvat taalla. Naisille loytyy aivan ihania kenkia. Jos tykkaa varvassandaaleista, taalta voi ostaa aitoja brasilialaisia Havaianaksia todella edullisesti. - pc
Samaan aikaan ollaan mekin menossa. Ollaan käyty 2 kertaa aikaisemmin Dommarissa punta cana ja samana. Samana oli kauhea pettymys, PC paaaljon parempi.
Tosiaankin niin kuin joku sulle jo vastasikin ei PC ole shoppailijan paratiisi. Mielestäni löhöilyloma kohde suurinpiirtein aivot narikkaan-tyylillä. Lenkkeillähän voi missä tahansa ;) rantaviivaa löytyy muistaakseni 30 km ja snorklailukin tuntui olevan suosittua. Yleensä all inclusive hoteilleissa aerobickiä, joogaa. - Perdone
Omin päin täysihoitoja oliko pelkkä lento matkatoimiston lento? Jos matkatoimistosta ostettu, turistiviisumi tulee mukaan matkalippujen kuoressa.,
- pc
Olen aina ollut matkatoimiston kautta (FM, AM, Tjäre), enkä ole koskaan saanut turistiviisumia kotiini. Yleensä joko koneessa tai perillä kohteessa lentokentällä.
- KG
Punta Cana on ylivoimaisesti kaikkein vilkkain turistialue Dommareissa. Mm. White Sand alue tosi kiva, hiekka niin valkoista että ei alkuu meinaa nähdä edes aurinkolasit päässä :))). Viela viikko tai kaksi niin reissussa kertyneet liikakilot saa häviämään (omahan oli syy kun ei pystynyt vastustamaan notkuvia ruokapöytiä :))
Kilometri tolkulla upeeta rantaa ja iloisia ihmisiä.- pohojammaa
Heippa, ollaan ukon kanssa lähdössä helmikuussa loppupuolella ko. hotelliin Punta Canaan. Onko kellään kokemuksia tuosta paikasta??
- SD
Kahtena viikonloppuna Punta Canassa, Barcelo Punta Cana ja NH real Arena. Ensimmäinen hieman edullisempi ja ok. Jälkimmäinen hieman kalliimpi ja todella nasta. Rannat pitkiä lenkkeillä ja kävellä. Kuntosalit taitaa useimmista löytyä. Kylillä juuri ei mitään isompaa tekemistä mutta hotellilla kyllä viihtyy hyvin.
Vanha sadetilasto kertoo että Punta Cana ja Santo Domingossa parhaat kelit ja vähiten sadepäiviä ajoilla joulu - toukokuulla. Puerto Platassa saman tilaston mukaan parhaat kelit tai vähiten sadepäiviä kesä-syyskuu. Punta Canan vähiten satavia kuukausia (saman vanhan tilaston mukaan) ovat helmi-huhtikuu. Joten maalis/huhti ovat Punta Canassa ja Santo Domingon alueilla vähäsateisia ja kelien puolesta suomalaisittain todella kivat. Ja kuten joku kommentoi, jos etsit lomaa jossa kuljeksia kaupungilla ja museoissa, niin Punta Cana ei silloin. Mut jos haluat ottaa rennosti, nähdä todella upeita rantoja ja aaltoja, ihmisiä joka puolelta maailmaa. Harrastella leppoisia juttuja hotellilla, syödä hyvin ja ehkä hiukan liikaakin niin sitten oikea osoite on Punta Cana :) Ottaa siis rennosti. - Anonyymi
pohojammaa kirjoitti:
Heippa, ollaan ukon kanssa lähdössä helmikuussa loppupuolella ko. hotelliin Punta Canaan. Onko kellään kokemuksia tuosta paikasta??
Haitilaiset kun on vitun vihaisia nuuri jyt
miksi?
-pohojammaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489