Hei!
Meillä 6kk tyttö ja täysimetin pitkään, nyt saanut soseita parin viikon ajan. Ne eivät tosin vieläkään oikein maistu. On saanut porkkanaa, bataattia, perunaa ja kukkakaalia.En ole huomannut, että olisi saanut mitään oireita. Millaisella tahdilla olette aloittaneet uusia makuja? Missä vaiheessa hedelmä- ja marjasoseita entä puuroa? Toisaalta haluaisin, että söisi paremmin kasviksia ennenkuin aloittaa muut, mutta toisaalta mieli tekisi kokeilla esim.puuroa illalla, jotta nukkuisi yöt paremmin. Heräilee 3-6 kertaa yön aikana, syö kolmesti ja nukuttaminen uudelleen erittäin hankalaa jos ei nukahda tissille. Imetän edelleen. Velliä en haluaisi antaa, koska omaa maitoa tulee hyvin.
Toinen asia: Missä vaiheessa ja miten olette toteuttaneet unikoulun. Tyttö ei nukahda kun tissille, josta siirretään omaan sähkyyn, jossa saattaa tunnin pari nukkua ja loppuyö perhepedissä. Mieleni tekisi kokeilla
Meillä 6kk tyttö ja täysimetin pitkään, nyt saanut soseita parin viikon ajan. Ne eivät tosin vieläkään oikein maistu. On saanut porkkanaa, bataattia, perunaa ja kukkakaalia.En ole huomannut, että olisi saanut mitään oireita. Millaisella tahdilla olette aloittaneet uusia makuja? Missä vaiheessa hedelmä- ja marjasoseita entä puuroa? Toisaalta haluaisin, että söisi paremmin kasviksia ennenkuin aloittaa muut, mutta toisaalta mieli tekisi kokeilla esim.puuroa illalla, jotta nukkuisi yöt paremmin. Heräilee 3-6 kertaa yön aikana, syö kolmesti ja nukuttaminen uudelleen erittäin hankalaa jos ei nukahda tissille. Imetän edelleen. Velliä en haluaisi antaa, koska omaa maitoa tulee hyvin.
Toinen asia: Missä vaiheessa ja miten olette toteuttaneet unikoulun. Tyttö ei nukahda kun tissille, josta siirretään omaan sähkyyn, jossa saattaa tunnin pari nukkua ja loppuyö perhepedissä. Mieleni tekisi kokeilla
Vastaukset 3
Vanhimmat
vaan EHDOTTOMASTI puurot kehiin, jos vaikka auttaisi noihin yöuniin :) Välttämättähän ei auta,mutta toivottavasti! Luulen,että tyttösi on nyt tottunut tuohon tissille nukahtamiseen (jos on aina vain siihin nukahtanut) Mielestäni tuohon ei auta kuin sitkeä nukuttaminen sänkyyn,huudon kanssa tai ilman. Kokeile tassuhoitoa masun päällä. Meillä tyttö on kans sellainen että päiväunet pitää heijata sylissä ja sitten siirrän sänkyyn/keinuun. Ja sen teen sillai että tyttö on puoliunessa eli tajuaa että siirrän hänet pois sylistä,syli on vain uni-itkun rauhoittamiseen(meilä se tulee hyvin voimakkaana)Ja jos havahtuu sänkyyn siirtäessä laitan tutin suuhun ja käden sillai otsan/kulmien päälle ja siinä pidän kunnes rauhottuu,joskus itkeskelee joskus ei. Tietenkin jos huutu yltyy mahdottamaksi niin sitten sylissä rauhoittelua uudestaan. Ja niin pitkään toistan tätä ennen kuin nukahtaa sitten sänkyyn. Ja unirätti on meillä käytössä,ilman sitä ei uni kyllä tule,eli tyttö vaatii kasvojen eteen harson(nukkuu kylelleen) Esikoisen kanssa sama homma.
eli siis sitkeästi vain iltaisin sänkyyn. siinähän saattaa kestää viikko tai pari päivää kunnes tottuu,mutta se on pieni aika siihin nähen,että saisitte nukkua ilman perhepetiä:)(toki ihanaahan sekin on,kun vauva tuhisee vieressä joskus)
Meillä soseet aloitettiin 5kk iässä hiljakseen ja 6kk ikäisenä aloin antamaan iltaisin puuroa. Vellejä kokeiltiin 5kk, mutta tyttö ei suostunut niitä syömään ollenkaan.Minä annoin alkuun omatekemiä ruokia, mutta ne eivät maistuneet ollenkaan (pari lusikallista söi). Kun sitten tarjosin kaupan soseita, alkoi ruoka maistumaan. Me olemme menneet sillä 1-2makua viikossa, aloitettiin mangolla ja perunalla, sitten tuli porkkanaa yms.6kk iässä tyttö söi aamupuuroa pari lusikallista, klo 12 ja 16 kasvissosetta tai kasvislihasosetta sekä jälkiruokana pari lusikallista hedelmää/marjaa ja illalla vielä puuroa.
Aloitimme 6kk iässä harjoittelemaan nukahtamista omaan sänkyyn ja se sujui yllättävän hyvin. Iltarutiinien ja tissittelyn jälkeen vein tytön omaan sänkyyn ja tuudittelin silittäen häntä. Jos oli nukahtanut tissille, herättelin hieman ja puhelin, niin ettei umpiunessa laitettu sänkyynsä. Jos alkoi peuhaamaan, aloin lukemaan omaa lehteäni hiljaa ja jos itki, laitoin käden selän päälle ja hyssyttelin hetken.Jos itku yltyi kovaksi, otin syliin ja keinuttelin hetken, kunnes hengityskin rauhiottui ja laitoin takaisin sänkyyn. Tätä toistin ja alussa ehkä pisimmillään meni 1,5h nukuttaessa. Parissa yössä tyttö oppi nukahtamaan omaan sänkyyn, vieläkään ei suostu yksin nukkumaan, mutta n. 2-5min hyssyttelyä on riittänyt.
Hei. Kokeile vaan puuroa illalla. Laita vaikka jotakin hedelmäsosetta sekaan. Meillä syödään Muksun puuroja. Sekä tetroissa olevia että jauhetta, joka sekoitetaan veteen. Siihen laitan vielä hedelmää sekaan. Eikös suositus ole että 1-2 uutta ruoka-ainetta viikossa. Meillä aloitettiin soseet 4kk ikäisenä ja nyt syö (6,5kk) jo vaikka mitä. Tänään kokeiltiin ekan kerran kalaruokaa. Tuntui syövän kohtalaisesti. Voit antaa vaikka heti hedelmä- ja marjasoseita. 6kk ikäinen saa syödä jo vaikka mitä, joten totuttele vaan rohkeasti viljat ja liharuoat, niin pysyy nälkä loitolla. Ei tarvitse ensin totutella kaikkia kasviksia! Nyt kun on saanut jo porkkanaa ja perunaa, niin voit antaa vaikka jotain liharuokaa. Niissä on kaikissa melkein pohjana porkkana ja peruna.
Meillä tehtiin unikoulu reilu 5kk ikäisenä. Poika tissitteli yöt läpensä, eikä osannut nukahtaa muuten kuin tissi suussa. Heräili 1-2h tunnin välein ja aina tissiä, siksi ei syönyt enää päivisin kunnolla. Unikoulun myötä yösyömiset loppuivat kokonaan ja poika siirtyi nukkumaan omaan sänkyyn. Oli todella helpottavaa. Nyt taas ruvennut heräilemään useammin, johtuu kaiketi hampaista ja kovasta liikkumisen opettelusta. Herää aina sängystä poikittain tai aivan toisesta laidasta. Mutta nykyään onneksi riittää vain tutin laitto suuhun ja nukahtaa uudestaan. Suosittelen kyllä lämpimästi tuota unikoulua! Meillä sen toteutti isä. Ensimmäinen yö oli pahin. Toinen meni jo helpommin ja kolmantena yönä ei tainnut herätä enää kuin 2 kertaa. Nukkui välillä jopa 7h yhtäsoittoa. Siinä tunsi jo itsekin levänneensä! Unikoulu auttaa kyllä kun sen tekee oikein ja pysyy tiukkana eikä missään nimessä anna tissiä vaikka kuinka tekisi mieli. Silloin on peli menetetty. Kyllä se siitä! Tsemppiä!