Sadevesiputki alati jäässä

juppelisjappelisjuu

Ostin pari vuotta sitten valmistuneen omakotitalon ja nyt osoittautui, että sadevesikaivon poistoputki tykkää jäätyä umpeen alati. Kerran tilasin sulatuksen kuukausi sitten ja nyt se on taas jäässä ja joudun pelailemaan uppopumpun kanssa. Ilmeisesti on puutteellisesti eristetty, kun samaan kaivoon tyhjentävillä viereisillä taloilla ei ole ollut ongelmia. Voisinkohan kaivattaa sen auki ja eristää kunnolliseksi talon myyjien laskuun?

5

5553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei JÄÄDY

      Laita sähkö sinne... Lakimies vastaa oikeuksistasi.

      Kaapeli seinään, kun jäätyy. Siihen loppui meidän taloudessa ongelmat.

      • juppelisjappelisjuu

        Onnistuuko sen asennuttaminen helpolla näin jälkikäteen?


    • Kuokkakeisari

      Voi olla, että ongelmaa ei esiinny ensi talvena eikä monesti muulloinkaan. Nyt on ollut paljon ja pitkään pakkasta ja routa on lähellä mitoitussyvyyksiä.

      Kymmenen sentin paksuudella eristäminen maksanee kuutisenkymppiä putkimetriä kohti, vaikka tietenkään kymmenen metrin putkea ei eristetä vielä kuudellasadalla. Kaapeli on tietenkin paljon halvempi, mutta siitä aiheutuu jonkin verran vaivaa, huoltamista ja sähkönkulutusta vuosien varrella.

    • ..valumaan..

      ...kunnolla viemärissä.. jos vesi "padottuu" johonkin niin jäätyyhän se silloin, mutta jos vesi laskee kunnolla kaivosta ja putkesta pois niin ei jäätymistä silloin pitäisi niin paljon olla. Eihän tyhjä putki jäädy.

      • juppelisjappelisjuu

        Kaivo tyhjennetään pumpulla toiseen kaivoon, kun on alempana ja tämä väli jostain syystä jäätyypi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      76
      3466
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1782
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1092
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1065
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      923
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe