Internet jumiutuu ja se harmittaa. Minulla on monesti selain auki useammassa ikkunassa, esim. iltapäivälehtien verkkoliitteet ja kun uutta latautuu, vilkaisen sillä aikaa uutisen toisesta. Ongelma kuitenkaan tuskin johtuu tästä vaan aina kun kone on ollut jonkun aikaa päällä, hidastuu selaaminen olemattomaksi. Vaikka suljen kaikki ikkunat, avaan sitten selaimen vain yhteen ikkunaan ja yritän laittaa videon pyörimään esim. YouTubesta, se ei toistu edes pätkien.
Tämä internetin täydellinen 'jäätyminen' ei riipu vuorokaudenajasta eikä, kuten sanoin avoimien selainikkunoiden määrästä. Windows XP, muistia on kovalevyllä aivan riittävästi (sama mitä ollut jo kuukausia ennen ongelmaa), viruksia haen päivittäin Kasperskyllä, joka on päivitetty ja 10 megan nopeudesta maksamme. Soitin operaattorille torstaina mutta eipä se näytä muuttaneen mitään ("tarkistamme asiaa keskuksesta päin").
Varmaan syitä voi olla moniakin, mitä voin itse tehdä ja mistä kannattaisi aloittaa?
Tämä internetin täydellinen 'jäätyminen' ei riipu vuorokaudenajasta eikä, kuten sanoin avoimien selainikkunoiden määrästä. Windows XP, muistia on kovalevyllä aivan riittävästi (sama mitä ollut jo kuukausia ennen ongelmaa), viruksia haen päivittäin Kasperskyllä, joka on päivitetty ja 10 megan nopeudesta maksamme. Soitin operaattorille torstaina mutta eipä se näytä muuttaneen mitään ("tarkistamme asiaa keskuksesta päin").
Varmaan syitä voi olla moniakin, mitä voin itse tehdä ja mistä kannattaisi aloittaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
"muistia on kovalevyllä aivan riittävästi"
Tuolla kovalevyllä ei ole mitään tekemistä muistin kanssa, se on vain säilytystilaa...
"mitä voin itse tehdä ja mistä kannattaisi aloittaa? "
Noh, laita nyt ensimmäiseksi vaikka koneesi kiinni, ota modeemista virrat pois (virtapiuha irti kokonaan) ja irroita seinästä vielä se kaapeli (siis mikä menee modeemista seinään).
Anna olla vaikka 15-30 minuuttia, ja kytke ne takaisin siten, että ensin seinpiuha paikalleen ja sitten virtapiuha.
Anna rauhassa käynnistyä ja katso että kaikki tarpeelliset valot palavat modeemissa ENNEN kuin käynnistät tietokoneen...
Jos ei auta, vika operaattorin päässä...
ei tietoa, eikä siitä, onko ajettu mitään väliaikais- ja historiatiedostojen puhdistusta pitkiin aikoihin, kun Kaspersky ei sitä tee.
Aja tuolta edes puhdistus. Explorerin kautta.
http://onecare.live.com/site/fi-FI/default.htm
Kiitos vastauksista. Jok'ikinen johto oli irti ainakin tuon 15 min kun siivosin kämpän ja pyyhin koneenkin pölyistä johto kerrallaan.
Käytän Mozilla Firefoxia (yritin juuri asentaa IE8:a mutta se tekee työpöydälle vain jonkun kuvakkeen, joka auttaa edelleen asentamisessa, useita kertoja uudelleenkäynnistämistä, entisten osien poistoa - ei sellaisia pitänyt kyllä olla ja lopultakaan ei selvää kuvaketta, josta se selain nyt käynnistyisi, eli antaa sen IE:n nyt sitten jo olla).
Ccleaner:iä paljon suositellaan mutta kukaan ei sano selvästi mitä sillä voi poistaa ja minkä poistamalla tulee vahinkoa. Noita väliaikais- (siis Temp?) ja historiatiedostoja en ole puhdistanut. Jos ensin mainittu on siis Temp-kansio niin eikö sen tyhjentäminen onnistu myös käsin?
Onko väliaikais- ja historiatiedostojen puhdistamiseen muita kuin tuo edellisessä viestissä suositeltu (joka toimii vain IE:ssä)?
Käytä sitä CCleaneria ihan oletusasetuksissa, kuin se tulee muuttamatta mitään, ja poistat reilusti kaikki sen poistoon tarjomat.
Käytä myös sen rekisteri-osiota.
Ei tule vahinkoa, jos et muuttele sen asetuksia.
t.monivuotinen kokemus