Onko joku kokeillut suurina pitoisuuksina E-vitamiinia vaihdevuosioireiden hoitoon yhdessä Menofemin tms. kanssa? Söin 3 viikkoa ja kas, kuumat aallot ovat tipotiessään. Mutta mitä haittavaikutuksia on liiallisesta E-vitamiinista? Tietäiskö joku?
E-vitamiini
Lady54+
74049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nosto. Sain myös vinkin syödä E-vitamiinia hikipuuskiin. Tällä hetkellä menee 50mg päivässä ja ajattelin tiedustella että onkohan tuo liian vähän? Minkälaisella annostuksella tuo E-vitamiini toimii vv-vaivoihin? Onko muilla kokemuksia?
Enimmäissuositus vaihtelee, mutta riskiraja saattaa olla jossakin 400 IU ( mikä vastaa 270 mg) tai sen alle, koska kerääntyy elimistöön.
Tarkoitus ei ollut sanoa, että vv-vaivoihin pitäisi käyttää noita määriä, vaan että on todettu lisäävän kuolleisuutta suurina määrinä.
syön mivitotal plussaa 30ml sekä e vitamiinia 10 mg öljykapselina :Kuumat allot poissa.Jippii!Käyttänyt nyt noi 2 kuukautta:
Ensin ajattelin, et HEH HEH kuvittelua:( Googletin tuotetta ja kappas vain sisältää kyllä E-vitamiinia kivasti ja paljon paljon muuta hyödyllistä.
Ostoon meni, kitti vinkistä: D:D
Mikä on tuollainen öljykapseli joka joka on E-vitamiinia? Olen kyllä käyttänyt TriOmega Woman kalaöljykapseleita jotka sisältää mm. E-vitamiinia (9 mg/kapseli) mutta se on nyt poistunut markkinoilta. Tuo oli hyvä tuote koska sisälsi myös kalsiumia ja D3 vitamiinia eikä aiheuttanut kalaröyhtäyksiä, pitäisi löytää vastaava
Minulla auttoi pahoihin menopaussioireisiin vain estrogeenipillerit.
Se on vissiin Vehnäalkioöljy kapseli ja 1/kps sisältää luonnollista E-vitamiinia 50mg. Olen itsekkin käyttänyt niitä ja aijon ostaa purkin piakkoin.