Kovalevy meni rikki ja tietokoneeseen vaihdettiin uusi. Onko kellään kokemusta Giganteissa toimivista tiedonpalautusklinikoista? Ovatko luotettavia? Pitäisi saada ainakin valokuvat ja ehkä sähköpostitietojakin vanhasta kovalevystä palautettua.
tietojen palautus
10
1513
Vastaukset
- Vesku.
Tuolla ohjelmia joilla onnistuu tietojen palautus kotona:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/300423- gigantin kautta
tehdä mitään yrityksiä itse. Ei ole tekniikka hallussa. Kukaan ei taida tietää tuosta Gigantin tiedonpalautusklinikasta?
- EhsJbLaOmv
gigantin kautta kirjoitti:
tehdä mitään yrityksiä itse. Ei ole tekniikka hallussa. Kukaan ei taida tietää tuosta Gigantin tiedonpalautusklinikasta?
Rikki menneessä levyssä on mekaanista vikaa sitä ei ohjelmat pysty korjaamaan. Nämä korjausohjelmat ovatkin tarkoitettu seonneiden tiedostojärjestelmien korjaamiseen.
Gigantti on iso firma, joten uskoisin että niiden käyttämä palautusfirma on aivan asiallinen. Kiintolevyjen korjaaminen on tarkkaa käsityötä ja kannattaakin pyytää hinta-arvio ettei lasku yllätä.
Taas nähtiin että varmuuskopiointi on tärkein tietoturva-asia. - Camsystems IT-palvel
EhsJbLaOmv kirjoitti:
Rikki menneessä levyssä on mekaanista vikaa sitä ei ohjelmat pysty korjaamaan. Nämä korjausohjelmat ovatkin tarkoitettu seonneiden tiedostojärjestelmien korjaamiseen.
Gigantti on iso firma, joten uskoisin että niiden käyttämä palautusfirma on aivan asiallinen. Kiintolevyjen korjaaminen on tarkkaa käsityötä ja kannattaakin pyytää hinta-arvio ettei lasku yllätä.
Taas nähtiin että varmuuskopiointi on tärkein tietoturva-asia.Rikkimenneessä levyssä voi olla mitä tahansa vikaa, jota tämän perusteella ei voi kukaan tietää. Vika voi olla mekaaninen- tai ohjelmallinen vika(piirikortissa). Levy pitäisi päästä testaamaan, jotta tietäisi mikä on vialla.
Palautusohjelmilla ei pitkälle pötkitä, niillä pystyy vain pelastamaan tiedostoja ehjiltä kiintolevyiltä tiedostojärjestelmän seottua. - EhsJbLaOmv
Camsystems IT-palvel kirjoitti:
Rikkimenneessä levyssä voi olla mitä tahansa vikaa, jota tämän perusteella ei voi kukaan tietää. Vika voi olla mekaaninen- tai ohjelmallinen vika(piirikortissa). Levy pitäisi päästä testaamaan, jotta tietäisi mikä on vialla.
Palautusohjelmilla ei pitkälle pötkitä, niillä pystyy vain pelastamaan tiedostoja ehjiltä kiintolevyiltä tiedostojärjestelmän seottua.Kyllä autokorjaamoiltakin saa hinta-arvion.
- efhuhuilu
EhsJbLaOmv kirjoitti:
Kyllä autokorjaamoiltakin saa hinta-arvion.
Olisko järkeä kytkeä tuollainen kovalevy toiseen koneeseen ? Yleensä sillain saa levyltä tiedot talteen.Todennäköisesti käynnistyssektori pilalla,eli käyttis ei toimi.
- Camsystems IT-palvel
efhuhuilu kirjoitti:
Olisko järkeä kytkeä tuollainen kovalevy toiseen koneeseen ? Yleensä sillain saa levyltä tiedot talteen.Todennäköisesti käynnistyssektori pilalla,eli käyttis ei toimi.
Jos pelkkä Windows sekaisin, niin ei se ole ongelma. Silloinhan tiedostot saa talteen vaikka kiintolevyn laittaisi USB kehikkoon kiinni. Ongelma tosin pahenee jos tiedostojärjestelmä on vaurioitunut kiintolevyongelman takia(joka on hyvin yleistä).
Ja nimimerkille "EhsJbLaOmv": Meiltä saa tarkan hinta-arvion palautukselle kunhan olemme testanneet ja tutkineet levyn.
- Kokemuksesta tiedän
Gigantti on Ibassin (www.ibas.fi) yhteistyökumppani (= sama kuin katiska jolla haalitaan asiakkaita). Käytännössä jos ne ei vain onnistu normaali kopioinnilla (kuka tahansa nörtti osaa tuon) siirtämään (on kai sitten sama kuin palauttamaan) tietoja levyltä, niin ne suosittelee pahasti ylihintaista yhteistyökumppaniaan. Ei kannata viedä levyä sinne. Suosittelen kokemuksesta http://www.it-tohtorit.fi Kyseessä on suomen ainoa oikea tietojen palautus firma. Muut alan firmat suomessa on ns. softapellejä jotka ei korjaa mekaanisia vikoja ollenkaan ja muutenkin osaaminen on sitä sun tätä. Kyseinen ala on pullollaan huijareita, jotka lupaa nettisivuillaan kaikkea maan ja taivaan väliltä mutta käytäntö on ihan toinen.
- ahlberg.petri
Kadotitko tietosi? Ei hätää! Ahlberg Data Oy on erikoistunut tietojen palauttamiseen kaikilta digitaalisilta tallennusvälineiltä. Löydät palvelumme osoitteesta:
http://ahlbergdata.fi
http://ahlbergdata.se
http://ahlbergdata.no - Anonyymi
Jedun toimi pisteet kulkee maatalous puolelta muille aloille, ikkunasta ajattaa oppilaat ulos tietojen palautus
Suurin ongelma on maatilan vararikkoon ja avioeroon ajatami en kaasu autolla Viron kautta Cadillac autiolla.
Pro argia joka aloittaa kun rikos puhelin painaa harteilta työ nettiä ym puhelin tiedot ilmoitus muille esimerkiksi typpi mittaus?
Tietojen siirto avioparit Pro argia ym neuvonnan tiedoilla.
Nainen joutuu luovuttamaan miehelle tiedot .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M236954Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1604682Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja993669Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423369Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2471857Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka321714Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3141657Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e361641Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831386