YLE Protesti! Tulkaa mukaan!

WillyLeech

Eli aikomuksena on tehdä protesti, voidaan määrätä joku PV! Ihmisiä kehiin, ja vaaditaan että tv-lupamaksu otettaisin pois.

Minä en vitussa katso mitään suomalaista tv-kanavia, ne ovat niin vitun hanurista! "meidän iskä on parempi ku teidän iskä" " Osto Ruutu" " Älypää-tv" "YLE Hetki luonnossa"
Mikä vitun saatanan järki näissä ohjelmissa jumalauta on, okei jos suomessa olisi oma tekoisia ohjelmia, nii sitten olisi kenties mahdollista että voisimme sponsoroida niitä "jonkun verran" EI YLI 200E vuodessa, se on jo liika.

Minä, kuten monet muut modernit ja ja tietotekniikka hallitsevat ihmiset, me käytetään Online TV-ohjelmia, jotka antavat internetin protocollin kautta suoraa STREAM kuvaa, Me käytämme Torrentteja aktiivisesti ´, Kannustan suomen piratismi puoluetta.
Meitä ei voi pakottaa maksamaan tv-lupaailman syytä, tunnen helvetin hyvin Tietotekniikan toiminnat, ja on ihan täydellisen mahdollista tehdä laskurit , että voisi nähdä, kuka käyttää tv:tä ja kuka ei?
Miksi me joudutaan maksamaan tästä kaikesta, YLE haluaa olla riippumaton tv-kanava jossa ei käytetä mainoksia, ja pärjätä omilla rahoilla, jos ne haluavat olla riippumattomia, niin miksi me joudutaan maksamaan tästä kaikesta niille?`MIKSI?

3

345

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yes_man

      Minä kannustan protestiä, ehkä isoimissa määrissä voimme vaikuttaa koko asiaan, jollakin tavalla ainakin
      Tv-Mediamaksussa ei ole ollenkaan mitään järkeä, ja tulen hyvin mielellään protestiin mukaan.

      : ) näin sitä pitää !

    • Tarpeellinen

      KaiKesTa näkee että sinu kirjoitus taito - ja ilmeisesti muukin sivistys ja ajatuksenkulku lienee peräisin nettimaailmasta.
      Miksi sinä maksat ruokakaupassa tv-mainontaa ja lehtimainontaa varsinkin, kaikesssa ostamassasi ruuassa?
      Kieltäydypä maksamasta siitä kaupan kassalla. Sanot, että pitää saada alennusta koska et halua maksaa Maikkarin ohjelmien kustannuksia ruokalaskussasi.
      Kokeilepa.

      • siilisimo

        ...joku vitun mediamaksu on suunnitteilla, niin ensin kai pitäisi saada onneton digiverkko edes toimimaan. Itselläkin juuri kolmatta päivää televisio vailla ensimmäistäkään näkyvää kanavaa, kun sattuu taas olemaan sellaiset kelit. Ja suurimpana osa niistäkin päivistä kun joku näkyy, saa valita Ylen kanavista. On käynyt jos jonkinlaiset antennifirmat mittaamassa signaaleita ja kun ei ole niin ei ole.
        Kaikkein vähiten kiinnostaa maksaa jonkun radion sinfoniaorkesterin ylläpito plus kaikki muu marginaaliroska jonkun pakkoluvan muodossa.
        Juuri siksihän mediamaksu on tulossa, ettei ihmiselle enää annettaisi mahdollisuutta luistaa tv-luvan maksamisesta. Yhä useammilla kun riittää nykyään rohkeus sen maksamatta jättämiseen.
        Kyllä se kansanliike pitäisi kerätä siihen, että jätettäisiin tuleva mediamaksu maksamatta. Kuvitelkaapa yhteiskuntaa jossa muka kaikilta olisi mennyt luottotiedot yhden mediamaksun takia!!! Eipä aikaakaan, kun päättäjät toteaisivat homman menneen reisille. Kyllä liike-elämän pillin mukaan pomppivat päättäjät pian kumoaisivat aikaansaannoksensa, kun köyhä ei enää voisi ostaa osamaksulla.......eikä pankit voisi antaa luottoa.
        Ai niin...siihen pääasiaan palatakseni, itse en televisiolupaa ole maksanut ikinä ja oma televisio sentään ollut jo 30 vuotta.
        Yksi omituinen puoli televiolupasäännöissä muuten on... lupaa hakiessa täytyy ilmoittaa osoite. Henkilöön kohdistuvaa lupaa ei myönnetä. Kuinka siis asunnoton voi luvallisesti katsoa televisiota esim. omistamassaan asuntoautossa? Jos sellaisesta jäisi kiinni, sakko seuraisi kai vääjäämättä, vaikka mahdollisuutta luvan maksamiseen ei ole? Pitääpä kysyä aiheesta jostain tietävältä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1802
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      94
      601
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe