Mitä

pitäisi hamstrata nyt sieltä kaupasta kotiin et pärjää jos lakko kestää kauanki.
Mikä sieltä loppuu ensimmäisenä.
22202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

maitojauhetta, säilykkeitä ja jauhoja, hiivaa.
Pakasteita.

Äänestä

on hysteriaa.

Äänestä

nyt hamstraamaan niin varmasti on hyllyt tyhjinä muutaman päivän päästä. Tärkeintähän se on, se oma napa.

Äänestä
  • sekään lohduta jos joku on jo kaiken vienyt.
    Naapurin napako lähempänä?

    Äänestä

  • naapurisi kirjoitti:

    sekään lohduta jos joku on jo kaiken vienyt.
    Naapurin napako lähempänä?

    kannattaisiko miettiä ennenku rupeaa hamstraamaan.

    Äänestä

  • old_profile_40279 kirjoitti:

    kannattaisiko miettiä ennenku rupeaa hamstraamaan.

    naapurin pitäisi miettiä, ettei kaikkea vie.
    Aika ufoja ajatuksia sinulla.
    Että pitää itse olla jalo ja kärsiä nälkää, kun naapuri syö vatsansa täyteen.

    Äänestä

  • naapurisi kirjoitti:

    naapurin pitäisi miettiä, ettei kaikkea vie.
    Aika ufoja ajatuksia sinulla.
    Että pitää itse olla jalo ja kärsiä nälkää, kun naapuri syö vatsansa täyteen.

    höpiset. Et tainnut tajuta koko viestiäni. Sarkasmi ei taida olla kaikilla hallussa, no ei välillä minullakaan.

    Äänestä

ylilihavalle kansalle jos kauppojen hyllyt tyhjenevät. Ympäri vuoden voitaisiin säännöstellä riskiryhmälle myymistä, hiilihydraatiti kortille.

Äänestä

En mie ainakaan viitsi.

Äänestä

Käyttäytyvät asiakkaat on kupoissa hakusessa.
Sellaisia kannattais katella ja kuunnella mitä niillä on asiaa.

Äänestä

pitääkö kaapit täyttää säilykkeillä ja pakasteet pakasteilla, no ei kai.

En hamstraa mitään, ostan ihan normi päivän tuotteet, tai käynkin kaupassa pari kertaa viikossa.

Äänestä

Ehdottomasti kondomit, lumilapiot, potkukelkat ja kumisaapaat.

Äänestä
  • asiaton viesti sinulta-taas.

    Äänestä

  • taastaas kirjoitti:

    asiaton viesti sinulta-taas.

    Pyysit neuvoja ja sait neuvoja.

    Kiittäisit etkä valittaisi.

    Äänestä

sitä, mikä sinulla aina ruukaa loppua ensimmäisenä.

Äänestä

Kestäviä jätepusseja. Jätteistä voi lakon aikana tulla pientä ongelmaa. Ruoka ei lopu kaupoista.

Äänestä

No mitäs ehdit kaupasta haalimaan?

Äänestä
  • Kyllä lakot loppuu aina, ennenkuin kansa nälkään kuolee...
    Siinä on monesti se, että lakko näyttää pahemmalta tavallisen ihmisen silmin juuri sen takia, kun jotkut " Viisaat rupeavat hamstraamaan" kaupan hyllyjä tyhjäksi..

    Jos nimittäin sitä ei kukaan tekis, ei me edes huomattais lakon vaikutusta...

    No, positiivisesti ajatellen " Eihän lakosta olisi mitään hyötyä, jos siitä ei syntyisi ÄLÄMÖLYÄ ihmisten kesken"

    Äänestä

Niin, lakko loppui, ennen kuin se edes kunnolla alkoi. Ja kaikki lakot on mun muistin mukaan aina loppuneet kuitenkin.

Mutta mä ostin bensaa, ilman sitä loppuu liikkuminen. Toinen on tupakka, mutta se ei ihan heti lopu kaupoista.

Itellä ollut tapana pitää kotosalla varmuusvarastoa. Mulla on aina runsaasti säilykkeitä, näkkileipää, makarooneja jne. Pärjää varmaan kuukauden, ilman kaupassa käymistä. Ihan kätevää, jos kassakriisi on päällä.

En nyt muista tarkaa prosenttia, mutta se oli aivan älytön määrä, mitä normaali perhe kantaa ruokaa roskiin. Oisko ollut pian puolet siitä, mitä ne ensin kantaa kaupasta kotiin. Ja sitten ihmetellään kauppalaskua. Ite alkanut tulemaan siihen tulokseen, että kauppalasku ois itelläkin nykyistä pienenpi, jos ostaisi joka päivä sen päivän ruuat, haaskia ei tulisi käytännössä yhtään. Kilohinta kun nousee kaikessa, jos osa menee sankoon.

Vaan nyt alkaa kai ahtaajien lakko, ja se on sitten pahempi asia.

=DW=

Äänestä

No nyt se lakko loppu, no uhkaahan vielä ahtaajien lakko mitä sitte pelättäis kun sekin loppuu.

Äänestä

Hamstraajille.. Nyt kun yksi lakko päättyi, niin toinen on tulollaan.. Sehän on taivas, kun hamstraamista ei tarvitse lopettaa ja saa jatkaa kauppojen hyllyjen tyhjentämistä.. Haleluja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leipääkö kirjoitti:

pitäisi hamstrata nyt sieltä kaupasta kotiin et pärjää jos lakko kestää kauanki.
Mikä sieltä loppuu ensimmäisenä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu