Eläintarha

Kemelikameli

Tulipa käytyä Budapestin eläintarhassa, kun sitä niin kovin moni suositteli. Tosi iso alue ja paljon eläimiä, sellaisiakin, joita ei kovin monessa paikassa näe esim. sarvikuonoja.
Mutta. Nyt talvella monet eläimet ovat sisätiloissa, joissa HAISEE sanoinkuvaamattoman karmealle! Esim. ihastuttavien kirahvien luona lapset halusivat viipyä pitkään, vaikka sieraimia ja silmiä kirvelikin.. Ja vaatteisiin jäi sellainen lemu, kuin olisi sikalassa puoli päivää viettänyt. Onneksi majoituimme huoneistossa, jossa oli pesukone, sillä oli pakko pestä kaikki takeista lähtien. Tuulettaminen ei riittänyt. Ja onneksi ei oltu villakangastakit päällä :-)
Joten tämän kokemuksen perusteella suosittelen lämpimästi eläintarhaa, mutta vain kesällä.

1

1322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4578415

      Kesällä eläintarha oli kaikkien kehujen arvoinen, eikä hajuhaittoja ollut merkittävästi. Plussaa kuumanan päivänä mukavasti viilentävistä "suihkuista", joissa vesisumu viilensi mukavasti kuitenkaan kastelematta vaatteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6725
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6438
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      136
      5314
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4223
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4029
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2839
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      34
      2813
    Aihe