Hop! Onkos kokemuksia tuosta AD Carparts ketjun markkinoimasta keskuslukituksen kauko-ohjauksesta, merkkikohtaisesta. Lyödään kuulema suoraan sulaketauluun relekantoihin ja vot! Eekä hintakaan oo ko n. 80e.
Miten nuo VDO ja muut keskarin kauko-ohjaus systeemit, mikä oisi hyvä?
Miten nuo VDO ja muut keskarin kauko-ohjaus systeemit, mikä oisi hyvä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ainakaan Vennossa. Vennon keskuslukko toimii paineilmalla ja pääyksikkö on takaluukussa.
Ja muutenkin, harvemmin saa hyvää halvalla.
Toki juuh, mutta kyllä se paineilma pumppu tottelee sähköä...
Olen itsekin suunnitellut asentaa Ventoon kauko-ohjauksen. VW liike myy 93 egellä tuota VDO:ta ja asennus päälle. Olisko ollut n.220 egee asennettuna? Ventossa keskuslukitus toimii tosiaan paineilmalla ja lukoissa oleva yksikkö ohjaa ilmapumppua. Mutta jos kyseinen AD systeemi asennetaan sulakerasiaan, niin ei ole itsekään varmaan paha asentaa? Ainoa este sille voisi Ventossa olla se, että kyetäänkö virran suuntaa muuttamaan muualla, kuin ovenlukossa... Mutta jos merkkikohtainen asennussarja on olemassa niin kai sitten?
Jou, todellakin paineilmalla, ja pumppu toimii sähköllä, ja pumpun sähköjä ohjataan sulaketaulun ohjausyksiköllä, joka saa tietoja ja ohjaussignaaleja ovista. Eli tuo kauko-ohjain yksikkö on merkkikohtainen ja asennetaan reletaulussa olevan ohjausyksikön tilalle.
Vois olettaa, et heleppo asentaa, mutta ei liene toimivuudesta kokemuksia oikein kellään?
mulla on ventossa Defan hälytin/kaukoohjaus ja hyvin toimii.Volkkariliikkeessä asennettu,ollut käytössä vuosia eikä muuta kuin patterinvaidon olen tehnyt tarvittaessa.
Ilmeisesti hyvä ja helppo asentaa mutta
vilkkukuittaus puuttuu.Pitää vieressä
kuunnella meneeko lukkoon.