Isä kiertää Suomea talopaketteja pystyttämässä, käväisee kotona viikonloppuisin. Voi äitee parkaa...
Oulussa 21-lapsisia suurperheitä
5
796
Vastaukset
- molemmat syyllisiä
Tuo kyseinen uskonlahko ei soisi naimattoman ihmisen harrastaa seksiä ollenkaan. Täten naimattoman pitäisi kyseisen uskonlahkon oppien mukaan jäädä lapsettomaksi. Uskonlahkon äidit ja isät syyllistyvät yhdessä muitten taloudelliseen riistämiseen. Kelan lapsitukien varassa porskuttaa keveästi.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/110701111752EH?OpenDocument
Pienperheelliset ja lapsettomat raatavat synnytyssairaaloissa, äitiys- ja lastenneuvoloissa, peruskouluissa ja monissa muissa paikoissa kyseisten lestamuorien lasten jätöksiä siivoten. - Näin ei saa olla
Keskustan ruotsinkielisen piirijärjestön puheenjohtajan Peter Albäckin mielestä Pietarsaaren seudun lestadiolaisuus on hakoteille ajautunut lahko. STT:n ruotsinkieliselle toimitukselle hän sanoi, että lestadiolaiset lyövät lapsiaan ja lestadiolaisnaiset eivät voi kieltää miehiltään seksiä.
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/keskustan-ruotsinkieliset-kiistelevät-lestadiolaisuudesta- Miina I
ruotsinkieliset lestadiolaiset eivät kuitenkaan kuulu vanhoillislestadiolaisiin, joita Oulun seudun lestat ovat, ja joilla on tuo kuuluisa ehkäisykielto, vaan kyseessä on eri lestadiolaisporukka ns rauhansanalaiset. Tulee muistaa, että lestadiolaisia on montaa eri sorttia.
Kaikkien kristittyjen mielestä naimattomat eivät saa harrastaa seksiä ollenkaan, seksi kuuluu vain avioliitoon. Vaimon ruumis kuuluu aviomiehelle samoin kuin miehen ruumis kuuluu vaimolle. Siinä ei ole mitään ihmeellistä. Niinhän Raamatussa sanotaan.
Miksi muuten I:n vastaajan mielestä erityisesti naimattomat ihmiset toimisivat siivous- tai hoitoaloilla? Eiköhän niissäkin ammateissa toimi pääasiassa perheenäitejä, jotka korjaavat sekä omiensa että toisten lasten sotkut? Ymmärrän naimattomaksi jääneiden ja lapsettomien katkeruuden, mutta rajansa kaikella. Kuka oikeasti viitsii kadehtia lestadiolaisia liian suurten perheiden äitejä? - tulijoita riittäisi
Miina I kirjoitti:
ruotsinkieliset lestadiolaiset eivät kuitenkaan kuulu vanhoillislestadiolaisiin, joita Oulun seudun lestat ovat, ja joilla on tuo kuuluisa ehkäisykielto, vaan kyseessä on eri lestadiolaisporukka ns rauhansanalaiset. Tulee muistaa, että lestadiolaisia on montaa eri sorttia.
Kaikkien kristittyjen mielestä naimattomat eivät saa harrastaa seksiä ollenkaan, seksi kuuluu vain avioliitoon. Vaimon ruumis kuuluu aviomiehelle samoin kuin miehen ruumis kuuluu vaimolle. Siinä ei ole mitään ihmeellistä. Niinhän Raamatussa sanotaan.
Miksi muuten I:n vastaajan mielestä erityisesti naimattomat ihmiset toimisivat siivous- tai hoitoaloilla? Eiköhän niissäkin ammateissa toimi pääasiassa perheenäitejä, jotka korjaavat sekä omiensa että toisten lasten sotkut? Ymmärrän naimattomaksi jääneiden ja lapsettomien katkeruuden, mutta rajansa kaikella. Kuka oikeasti viitsii kadehtia lestadiolaisia liian suurten perheiden äitejä?Kyllä tänne olisi tulijoita, jos vain suostuisimme ottamaan. Pääkaupunkiseudulla asuu jo paljon yhdeksänlapsisia somaliäitejä ja lisää tulisi tulvimalla, jos vain suostuisimme ottamaan heitä Etiopian alkeellisilta pakolaisleireiltä. Vanhoillislestadiolaisten lapsitehtailu vain lisää kehitysmaiden äiti- ja lapsikuolemia.
- 12+1
tulijoita riittäisi kirjoitti:
Kyllä tänne olisi tulijoita, jos vain suostuisimme ottamaan. Pääkaupunkiseudulla asuu jo paljon yhdeksänlapsisia somaliäitejä ja lisää tulisi tulvimalla, jos vain suostuisimme ottamaan heitä Etiopian alkeellisilta pakolaisleireiltä. Vanhoillislestadiolaisten lapsitehtailu vain lisää kehitysmaiden äiti- ja lapsikuolemia.
toivo. Niin meidän omissa lapsissa kuin muidenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648