Isä kiertää Suomea talopaketteja pystyttämässä, käväisee kotona viikonloppuisin. Voi äitee parkaa...
Vastaukset 5
- molemmat syyllisiä
Tuo kyseinen uskonlahko ei soisi naimattoman ihmisen harrastaa seksiä ollenkaan. Täten naimattoman pitäisi kyseisen uskonlahkon oppien mukaan jäädä lapsettomaksi. Uskonlahkon äidit ja isät syyllistyvät yhdessä muitten taloudelliseen riistämiseen. Kelan lapsitukien varassa porskuttaa keveästi.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/110701111752EH?OpenDocument
Pienperheelliset ja lapsettomat raatavat synnytyssairaaloissa, äitiys- ja lastenneuvoloissa, peruskouluissa ja monissa muissa paikoissa kyseisten lestamuorien lasten jätöksiä siivoten. - Näin ei saa olla
Keskustan ruotsinkielisen piirijärjestön puheenjohtajan Peter Albäckin mielestä Pietarsaaren seudun lestadiolaisuus on hakoteille ajautunut lahko. STT:n ruotsinkieliselle toimitukselle hän sanoi, että lestadiolaiset lyövät lapsiaan ja lestadiolaisnaiset eivät voi kieltää miehiltään seksiä.
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/keskustan-ruotsinkieliset-kiistelevät-lestadiolaisuudesta- Miina I
ruotsinkieliset lestadiolaiset eivät kuitenkaan kuulu vanhoillislestadiolaisiin, joita Oulun seudun lestat ovat, ja joilla on tuo kuuluisa ehkäisykielto, vaan kyseessä on eri lestadiolaisporukka ns rauhansanalaiset. Tulee muistaa, että lestadiolaisia on montaa eri sorttia.
Kaikkien kristittyjen mielestä naimattomat eivät saa harrastaa seksiä ollenkaan, seksi kuuluu vain avioliitoon. Vaimon ruumis kuuluu aviomiehelle samoin kuin miehen ruumis kuuluu vaimolle. Siinä ei ole mitään ihmeellistä. Niinhän Raamatussa sanotaan.
Miksi muuten I:n vastaajan mielestä erityisesti naimattomat ihmiset toimisivat siivous- tai hoitoaloilla? Eiköhän niissäkin ammateissa toimi pääasiassa perheenäitejä, jotka korjaavat sekä omiensa että toisten lasten sotkut? Ymmärrän naimattomaksi jääneiden ja lapsettomien katkeruuden, mutta rajansa kaikella. Kuka oikeasti viitsii kadehtia lestadiolaisia liian suurten perheiden äitejä? - tulijoita riittäisi
Miina I kirjoitti:
ruotsinkieliset lestadiolaiset eivät kuitenkaan kuulu vanhoillislestadiolaisiin, joita Oulun seudun lestat ovat, ja joilla on tuo kuuluisa ehkäisykielto, vaan kyseessä on eri lestadiolaisporukka ns rauhansanalaiset. Tulee muistaa, että lestadiolaisia on montaa eri sorttia.
Kaikkien kristittyjen mielestä naimattomat eivät saa harrastaa seksiä ollenkaan, seksi kuuluu vain avioliitoon. Vaimon ruumis kuuluu aviomiehelle samoin kuin miehen ruumis kuuluu vaimolle. Siinä ei ole mitään ihmeellistä. Niinhän Raamatussa sanotaan.
Miksi muuten I:n vastaajan mielestä erityisesti naimattomat ihmiset toimisivat siivous- tai hoitoaloilla? Eiköhän niissäkin ammateissa toimi pääasiassa perheenäitejä, jotka korjaavat sekä omiensa että toisten lasten sotkut? Ymmärrän naimattomaksi jääneiden ja lapsettomien katkeruuden, mutta rajansa kaikella. Kuka oikeasti viitsii kadehtia lestadiolaisia liian suurten perheiden äitejä?Kyllä tänne olisi tulijoita, jos vain suostuisimme ottamaan. Pääkaupunkiseudulla asuu jo paljon yhdeksänlapsisia somaliäitejä ja lisää tulisi tulvimalla, jos vain suostuisimme ottamaan heitä Etiopian alkeellisilta pakolaisleireiltä. Vanhoillislestadiolaisten lapsitehtailu vain lisää kehitysmaiden äiti- ja lapsikuolemia.
- 12+1
tulijoita riittäisi kirjoitti:
Kyllä tänne olisi tulijoita, jos vain suostuisimme ottamaan. Pääkaupunkiseudulla asuu jo paljon yhdeksänlapsisia somaliäitejä ja lisää tulisi tulvimalla, jos vain suostuisimme ottamaan heitä Etiopian alkeellisilta pakolaisleireiltä. Vanhoillislestadiolaisten lapsitehtailu vain lisää kehitysmaiden äiti- ja lapsikuolemia.
toivo. Niin meidän omissa lapsissa kuin muidenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551