Millaista hintaa voi pitää nyrkkisääntönä
1) huoneistoala-m2
tai
2) kerrosala-m2
pääkaupunkiseudulla?
Kyseessä siis kaikki talonrakentamiseen liittyvät kulut kaikista tonttitöistä, liittymistä ym. alkaen aina "avaimet käteen" sisäänmuuttoon asti. Eli itse ei tee mitään.
Vain tontin ostohintaa ei tässä lasketa mukaan.
Onko karkeaa arviota joko kohdasta 1 tai 2?
1) huoneistoala-m2
tai
2) kerrosala-m2
pääkaupunkiseudulla?
Kyseessä siis kaikki talonrakentamiseen liittyvät kulut kaikista tonttitöistä, liittymistä ym. alkaen aina "avaimet käteen" sisäänmuuttoon asti. Eli itse ei tee mitään.
Vain tontin ostohintaa ei tässä lasketa mukaan.
Onko karkeaa arviota joko kohdasta 1 tai 2?
Vastaukset 3
Vanhimmat
...monista tekijöistä. Pääkaupunkiseudulla tontit ovat usein haastavia - lähinnä kait rinkeitä ja pehmeitä pellonpohjia. Myös talon koko vaikuttaa merkittävästi.
Kerrosneliön hinta keskikokoisessa varmaan luokkaa 1500...1800 - koon vaikutusta näkee vaikkapa kuvasta: http://www.taloapu.fi/kuvat/neliohinnat.jpg
Huoneistoneliön hinta elää vielä enemmän ja kerrosneliöt ratkaisevat paremmin rakennuksen kustannukset. Kannattaa laskea kerrosneliöistä, niin kuulostaakin edullisemmalta.
Otetaan esimerkiksi Kastelli.
Otetaan malli Kotikartano 107-149.
http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit/Kotikartano 107-149
Huoneistoala: 149 m²
Kerrosala: 176 m²
Muuttovalmiin hinnaksi on ilmoitettu Etelä-Suomessa 198t.
MUUT KULUT
Tällä sivulla http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/muuttovalmiit/useinkysyttya
mainitaan, että:11.
Muuttovalmishan ei sisällä kaikkia rakentamiskustannuksia, paljonko tarvitaan lisää, että talo on kokonaisuudessaan valmis?
Liittymien, pihatöiden ja ulkopuolen maalauskustannuksiin kannattaa varata 20.000-50.000 € laatutasosta ja talon koosta riippuen.
Tällöinhän tuon talon kokonaishinta täysin muuttovalmiina olisi 198t 20-50t = 218t - 248t.
Voinko luottaa tuohon arvioon?
Olen Rauno Kangas lukenut kirjoituksiasi ja huomaan, että olet alan ammattilainen. Siksi kysynkin, että miten sinun arviosi 1,5-1,8t / kerrosalam2 on tuossa talossa 264-317t eli hirveän kaukana Kastellin ilmoittamista?
Mitä minä en ole tässä ymmärtänyt?
...noiden hankkeida kustannussuunnitteluun osallistunut, sitä vakuuttuneemmaksi olen tullut siitä, että tyypillinen "valmistalo" on euroissa lasketun valmiusasteensa (rakennuskustannukset ilman tonttia) perusteella vain 70 % valmiita - parhaatkin erityisen helpoissa perustamisolosuhteissa 80 %.
198.000 / 80...70 % = 248...280.000 eli 1400..1600 €/k-m2 mikää menee jo limittäin kertomani haarukan kanssa - asettuen toki haarukan alareunaan - niinkuin asettuu tyypillinen valmistalo laatuhaarukankin alareunaan.
Eli perusväitteeni on, että ilman omaa työpanosta tuo Kastellin sivuilta poimimasi 20...50.000 euroa on hyvin niukka budjetti - mieluumminkin tuo 50.000 on minimi, jos tosiaan haluat välttyä rakennustöihin osallistumisen.
Ja tärkeätä!
Liian kanssa pärjää paremmin kuin liian vähän kanssa. Jos varaudut 250...280 mutta onnistutkin toteuttamaan sen 220...250 niin paljon otollisempi tilanne kuin varautuminen 220...250 ja toteuma 250...280