mitä lakkaa...

jasse-setä

mitä lakkaa vois laittaa öljymaalin päälle? nyt kyseessä huonekallun maalaus. öljylakka turhan kiiltävää, saakohan öljylakkaa himmeämpänä? joku lakka pitäs laittaa kun öljymaali kuluu niin pian..

4

1437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalipönttö

      Siis mitä? Minkä ihmeen takia pitäisi maalin päälle laittaa lakka? Koska maali kuluu? No kuluuhan se lakkakin. Laihialla lakataan maalipinnat..Oikein hinkattu öljymaali kestää kyllä vähintään sen 50 vuotta. Öljymaalihan hinkataan, ei sivellä..Kolme mahdollisimman ohutta maalipintaa öljymaalilla niin hyvä tulee.

      • jasse-setä

        kiitos vinkistä.


    • repesorsa

      Uulan väritön öljykuultoväri,tulee nätti puolihimmeä pinta.Aine hiukan kellertävä eli ei sovi valkoisen päälle ,muut värit ok.katso jällenmyyjä Uulatuotteen sivuilta.

    • repesorsa

      se on totta että öljymaali (jos se on aito!) on kestävä eikä sen vuoksi tarvi lakkausta. Mutta ohueen maalattu pinta ja jotkut pigmentit tekevät pinnasta (liian?) matan, jos pinta näyttää liaan matalta tuo väritön öljykuulto on loisto juttu. Toinen hyvä konsti on kaksi viikkoa maalauksen jälkeen vahat se mehiäisvahalla.Tuo kuivumisaika on tärkeä.Yksi tapa on patinoida se värittömästi mutta se ei ole yhtä varma tapa kuin edellä mainitut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4678
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4458
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      116
      3488
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3456
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3450
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      40
      2897
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1030
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      867
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      789
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      92
      733
    Aihe