mitä lakkaa...

jasse-setä

mitä lakkaa vois laittaa öljymaalin päälle? nyt kyseessä huonekallun maalaus. öljylakka turhan kiiltävää, saakohan öljylakkaa himmeämpänä? joku lakka pitäs laittaa kun öljymaali kuluu niin pian..

4

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalipönttö

      Siis mitä? Minkä ihmeen takia pitäisi maalin päälle laittaa lakka? Koska maali kuluu? No kuluuhan se lakkakin. Laihialla lakataan maalipinnat..Oikein hinkattu öljymaali kestää kyllä vähintään sen 50 vuotta. Öljymaalihan hinkataan, ei sivellä..Kolme mahdollisimman ohutta maalipintaa öljymaalilla niin hyvä tulee.

      • jasse-setä

        kiitos vinkistä.


    • repesorsa

      Uulan väritön öljykuultoväri,tulee nätti puolihimmeä pinta.Aine hiukan kellertävä eli ei sovi valkoisen päälle ,muut värit ok.katso jällenmyyjä Uulatuotteen sivuilta.

    • repesorsa

      se on totta että öljymaali (jos se on aito!) on kestävä eikä sen vuoksi tarvi lakkausta. Mutta ohueen maalattu pinta ja jotkut pigmentit tekevät pinnasta (liian?) matan, jos pinta näyttää liaan matalta tuo väritön öljykuulto on loisto juttu. Toinen hyvä konsti on kaksi viikkoa maalauksen jälkeen vahat se mehiäisvahalla.Tuo kuivumisaika on tärkeä.Yksi tapa on patinoida se värittömästi mutta se ei ole yhtä varma tapa kuin edellä mainitut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1279
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      936
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      858
    5. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      719
    6. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      716
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      48
      683
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      662
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      656
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      635
    Aihe