heippa,
muutto luultavasti luvassa kesän aikana kanta-hämmeestä.. Jämsänkoski on ihan tuntematon paikka, kertokaahan, millasta on asua? :) kuulemma on ainakin hyvät lenkki mahdollisuudet.. millasia immeisiä, onko iltaisin rauhallista, mites nuoret, millasia ovat, saako asua rauhassa? Onko Jämsänkoskella ihan kunnon keskusta, vai? mitä kauppoja on, entä muita liikkeitä? ite siis paikasta, missä pari pikku kauppaa, pankki, apteekki, posti ja pub :)
muutto luultavasti luvassa kesän aikana kanta-hämmeestä.. Jämsänkoski on ihan tuntematon paikka, kertokaahan, millasta on asua? :) kuulemma on ainakin hyvät lenkki mahdollisuudet.. millasia immeisiä, onko iltaisin rauhallista, mites nuoret, millasia ovat, saako asua rauhassa? Onko Jämsänkoskella ihan kunnon keskusta, vai? mitä kauppoja on, entä muita liikkeitä? ite siis paikasta, missä pari pikku kauppaa, pankki, apteekki, posti ja pub :)
Vastaukset 19
Vanhimmat
aina vuoteen 2000 ja käteni olen ristinyt kyynärpäitä myöten kun pois olen päässyt. Luontoa toki on, varsinkin koskenpäällä ja kaunista onkin. Varpaisten uimarantaa parempaa en ole sisäsuomesta tavannut!
Mutta jo ja kun muutat paikkakunnalle, niin tulet huomaamaan pari asiaa; ensinnäkin kylä pöyrii enempio tai vähempi tehtaiden ympärillä ja paikka on sisäsiittoinen. Työpaikat, maat ja asemat usein periytyvät sukupolvesta toiseen. Monet suvut tuntevat toisensa sukupolvien takaa ja wanhat ihmiset osaavat kertoa suvusta kaiken kun katsovat ihmisiä kadulla. Yleisesti ottaen ihmiset ovat melko ystävällisiä, mutta ihmisarvo tupataan laskea paitsi hehtaareissa niin myös ammatissa ja rahassa. Tämä on toki melko normaalia nykysin, mutta pienellä paikkakunnalla tämä voi muodostua ongelmaksi. Ja jos niikseen tulee, niin tuttavapiiriä et niin vain vaihdakaan koska pienellä paikalla törmäät samoihin ihmisiin jatkuvasti! Yleisesti ottaen paikka on rauhallinen ja siisti, jos sosiaalisia ongelmia pakoon haluat niin paikka on siinä mielessä oikea, mutta lähes syntyperäisenä voi todeta: piirit on pienet, juoppo ja lekuri ja tehtaan duunari käyvät samassa kaupassa, koska muita ei ole. Esiemrkkini on ehkä karrikoitu, mutta kertoo kaiken. Jos alueelle haluat muuttaa, niin muuta ihmeessä jämsään, vähän enempi porukkaa ja enemmän harrastus ym mahdollisuuksia....
Jämsänkoskihan on nykyisin Jämsää. Jos työ tai asunto ei ehdottomasti vaadi muuta lähelle Jämsän keskustaa. Edellinen kuvaili aika osuvasti. Yhtä lailla lenkkimaastoja on kanta-Jämsässäkin ja Päijänne lähempänä.
Ja hei, paikallinen puheenparsi ei sano koskesta vaan koskelta. Kun joku on tai tapahtuu Jämsänkoskella, se lyhentyy koskella. Kun taas Valkeakoskella sanotaan koskissa tai koskiin.
Kyllä on ihmisestä itsestään paljon kiinni miten sopeutuu. Jämsänkoski on oiva paikka asua . Hyvät palvelut ovat vielä kuitenkin olemassa ja harrastusmahdollisuudet loistavat. Ja rakentamispaikkoja on tosi hyviä jo valmiiksi kaavoitettu. Jämsän keskusta tietysti-siitä vain on tullut kesäisin melukeskus ainaisine ulkoilmatapahtumineen. Keskustan huvielämä kun pyörii yhden talon ympärillä. Tervetuloa Jokilaaksoon
Toki riippuu myös mistä muutat ja minkä ikäinen olet. Vanhemmalle ihmiselle paikat ovat mitä parhaimmat, mutta jos menoa ja tapahtumia kaipaat, niin älä muuta. Osa meistä sopeutuu toki minne vain, mutta tiettyihin paikkoihin on vain vaikeampi sopeutua kuin toisiin. Neuvona antaisin, että älä erotu joukosta liiaksi joukosta, jos olet duunari, niin älä omaa oikeistolaisia mielipiteitä ainakaan julkisesti ja päinvastoin.
Ole muutenkin ns.harmaa.
Duunarin kuuluu olla demari ja duunaripennun, josta tulee jotain, eli inssi tai peräti hervannan dippa-inssi, niin oletetaan olevan kokkoomuslainen. Ja jos junkun muksu ko kouluihin pääsee, niin siitä jos mistä kerrotaan sitten "ohimennen" kylällä tai pöntöllä.
Muuten sinusta ei tykätä ja kuten sanoin, niin tuttavapiirin vaihto voi olla vaikeaa! Muutenkaan älä kerro itsestäsi kuin suht vähän ainakaan aluksi, koska jos niikseen tulee niin juorut levivät nopeammin kuin ajatuksesi. Ja kun mies tunnetaan, niin kaikilla on tietty ennakkoasenne sinua kohtaan ja käytös sen mukaista. ja tietystä kuopasta tai tornista on aika vaikea nousta tai laskeutua. Sosiaalinen paine nääs. Tietyllä tapaa pääset ainakin vielä aikanmatkalle, savupiipputeollisuus kun on häviämässä ja jokilaakso jos mikä on teollisuuskylä, niin pääset tutustumaan siihen ja sen luomaan mentaliteettiin jämsässä ja koskella.
ja btw, nuo palvelu tarkoittavta lähinnä terveys(arvauskeskusta), koskikara uimahallia ja päiväkotia. Kaikki muu onkin jämpsässä.
kiitoksia vastauksista! näin olen vähän ajatellutkin, kuulostaa ihan kivalta paikalta. Tärkeintä on, että rauhallista, luonto lähellä.. Jämsän ammattiopistoon olen menossa opiskelemaan ja ihan tarkoituksella en sinne keskustaan halua, vaan hiljaiseen paikkaan. Mitkäs Jämsänkoskella on sellasia asuinalueita joita kannattaa välttää, kun asuntoa hakee? rauhattomuutta, juoppoja yms? mitkä alueet olis ihanteellisia? rauhallisia, vähän ihmisiä...? Kuinka pitkä mtka on muuten tonne ammattiopistoon..?
mitä alaa menet opiskelemaan? linja-autot kulkee sinne koululle hyvin jämsästäkin. ei tule mieleen mitään aluetta mitä kannattaa välttää. onhan siellä koululla asuntola, että ei tarvii välttämättä ees muuttaa.
Puistolaan, suurimmat kaupungin vuokratalot ovat siellä. Jos massia vaan on, niin muuta jämsän keskustaan...siistein ja palvelut lähellä. Jämsässä vältä palomäkeä ja viiskulman joitain taloja, samoista syistä. Eivät ole siistejä eikä asukkaat aina välttämättä ei-laitapuolen kulkijoita=ongelmia.
Kohtuuhintaisen kämpän saa kyllä keskustasta, asuntoloissa on se ongelma, että et voi valita huonekaveriasi ja vastaan saattaa tulla ihan millainen tapaus tahansa.
muuttaa tänne, muuta mielummin vaikka keuruulle...............................
"nuo palvelu tarkoittavta lähinnä terveys(arvauskeskusta), koskikara uimahallia ja päiväkotia. Kaikki muu onkin jämpsässä."
Taisi unohtua listastasi kirjasto. En tiedä mitä tarkoitat kaikella muulla, mutta Koskelta löytyy myös pari elävää musiikkia tarjoavaa baaria, kahviloita, pizzerioita ja ravintola.
Muualtamuuttaneena voisin kommentoida Jämsänkoskea niin, että ihan tavallinen paikka tavallisilla ihmisillä varustettuna. Aluksi täältä en tuntenut ketään, mutta oma aktiivisuus ja työ loi tuttuvapiirin. Sanotaan, että uuden asukkaan olisi vaikea päästä piireihin sisään, koska on niin sisäänpäinkääntynyt paikkakunta. Sama juttu se on muuallakin. Ihmiset pyöriin pienissä piireissään eivätkä ole suinpäin tutustumassa jokaiseen vastaantulevaan uuteen naamaan.
itse olen asunut koskella muutaman kuukauden ja olen viihtynyt. Yhteydet Jämsän keskustaan pelaa mielestäni hyvin ja ei tuo matkakaan sinne mikään kynnyskysymys ole. Mut vuokrataso on hieman halvempi koskella. Ruokakauppoja on riittävästi ja myös muita palveluja on tarjolla. Ihmiset ovat mielestäni helposti lähestyttäviä ja mukavia. Itse sanoisin, että tervetuloa vaan asumaan ja viihtymään koskella
Vältä puistolaa kuin rosvo poliisia! Paikalliset kutsuvatkin sitä roistolaksi.
oon asunu puistolassa vaikka kuikauan, eikä o mitään valittamista!
sitä ei kukaan kiistä, omakoti ja rivari alueet ovat ihan nättejä ja siistejä. Mutta yleistyksenä voi todeta missä on vuokrataloja ja betonia kerroksissa on "eläminen"aika ajoin vähän värikkäämpää!Noin nätisti sanottuna:-) Käviun tässä taannoin koskella pitkästä aikaa ja kylä' näyttää pikkuhiljaa näivettyvän,keskusta on nykyisin nätissä kunnossa ja wanha makasiinikin on vihdoikin osattu hyödyntää. Onko ekan viestin kirjoittaja jo nykyisin koskelainen?.-) Kuten sanottua vaikka matkaa Tampereelle tai Jyväskylään on vain noin 100 kilsaa on henkinen matka valovuoden tai pari. Sen verta Twin Peaks kylä on....
ihme kun on näin paljon tullut asiallisia vastauksia
katsomaan? Koskelaeset on Koskelaesija,senkun muistat...
täällä on se että J ÄM S Ä N M U L K E R O T tätä kylää johtaa.....
Itsepähän olette asian niin päättäneet!
eipäs olla, herrat/narrit päätti sen ilman kansanäänestystä. koska liitos olisi T Y R M Ä T T Y kansanäänestyksessä.....
Paikka on suoraansanottuna yks persläpi.
Paikka missä jokainnen kyttää toistaan vanhaan DDR tyyliin.
Kylällä kun kävelet, niin ikkunassa jos toisessakin verhot heiluu ja viimeistään seuraavana päivänä kkylä tietää, kuka liikku kenenkin kanssa ja mitä kelläkin oli päällä ja mitä ne teki.
Pienimmätkin ssalaisuudet kiirii läpi kylän ajatustakin nopeammin.
Itse olen tuolta onnistunut muuttamaan pois ja yhtälailla muutkin poismuuttajat ovat olleet tyytyväisiä, kun uskaltavat nyt elää omaa elämäänsä.
Ei tarvi pelätä kyylääjiä ja juoruämmiä.
No, samaan kastiin tuolla kuuluu niin miehet, kuin naiset, kummaltakin onnistuu juoruaminen ja p:n puhuminen yhtä hyvin.