Borasta mietintöjä

VW next

Bora on ajovalo.net mukaan harvinaisuus keski-euroopassa, miksihän oli näin? Eikö siellä porrasperää arvosteta, onhan moni auto porrasperä malliltaan vai nimikö karkoitti asiakkaita. Sama juttu nyt jetan kanssa. Itse olen kiinnostunut vaihtamaan vanhan corollani boraan, malliin 1,6-16v 2002-2003. Se on sopivan kokoinen sinkulle ja minusta 4. golf on jotenkin vajaa peräpäästään, bora on täyteläisen auton näköinen perästäkin. Minulla on vankka kuva tutkintojen perusteella, että bora on hyvä auto. Mitä sinulla olisi minulle kerrottavaa borasta? Plussia, miinuksia ja muita ajatuksia.

6

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.6 SR

      Niinhän sitä sanotaan, että Suomessa porrasperät ovat paljon muuta Eurooppaa suositumpia. Itselläni on ollut 12/98 rekisteröity Bora 1.6 Comfortline nyt yli 5 vuotta ja olen ajanut autollani 100 000 km, yhteensä mittarissa nyt 180 000 km. Tässä joitakin plussia ja miinuksia:

      ajettavuus, tunnokas ja hyvä ohjaus, looginen ajokäytös, kulkee kuin kiskoilla
      ajoasento, hyvät säädöt ja ergonomia
      istuimet, ainakin Comfortlinessa, jossa ristiseläntuen säätö. Voi ajaa vaikka puoli vuorokautta ilman sen kummempia rasituksen tuntemuksia.
      materiaalien ja viimeistelyn laatu on hyvä
      melko vähän vikoja
      tehokkaat jarrut
      ruosteenesto
      miellyttävä sininen mittarivalaistus ja tarkat mittarit
      melko vaimea melutaso
      vakiona melko hyvä äänentoisto

      - takatilat rajalliset, polvitila ja tila sivuttaissuunnassa niukahko, tosin istuma-asento on korkea ja reisituki hyvä
      - kulutus ei bensamalleissa ole pienimmästä päästä
      - tavaratilaa laajennettaessa takaistuimia ei saa aivan vaakatasoon, vaan aukon kohdalle jää pieni kynnys
      - bensatankin luukun lukitusmekanismi saattaa jäätyä talvella pesun jälkeen, jolloin sitä on hankala saada kiinni

      Mainitsit harkitsevasi 16-venttiilistä mallia, itse kerran ajoin kyseisellä moottorilla varustettua Golfia, ja se oli alakierroksilla todella hengetön. Olen myös kuullut, että 16-venttiilisissä olisi ollut melko paljon ongelmia tekniikassa, mutta kommentoikaa te tätä tänne, joilla on ko. koneella varustettu auto ja siten paremmin tiedätte.

      Boran tyyppivikoista itselläni ovat esiintyneet tuulilasinpyyhinten vivuston loppuunkuluminen ja takaluukun sähköjohtojen katkeaminen. Lisäksi virtalukon pohja on pitänyt vaihtaa kaksi kertaa. Silti vikoja on ollut kaiken kaikkiaan vähänlaisesti.

      Autolla on joka kerta yhtä nautinnollista ajaa, tietyypistä riippumatta, sillä ajettavuudessa on vielä tunnokkuutta toisin kuin monissa nykyaikaisimmissa malleissa. Toivottavasti näistä tiedoista oli apua sinulle! =)

      • VW next

        oli apua, kyllä bora on seuraava autoni.


      • dfklmbckl
        VW next kirjoitti:

        oli apua, kyllä bora on seuraava autoni.

        mietis kannattaisko tdi bora. itsellä on ja en enään bensa-autoa hanki.


    • TDI 2004

      Mulla on TDI 74 kW vm. 2004. Ajettu on 150 tkm.

      Plussia:
      - pieni kulutus
      - hyvä ajettavuus
      - hyvä käytännön suorituskyky

      Miinuksia:
      - huonot ajovalot, erityisesti lyhyet valot
      - ahdas takapenkki
      - tavaratilan pieni lastausaukko
      - armoton rengasmelu jos vähänkin karkea tien pinta
      - talvella aivan v***n hidas lämpeämään (tämähän nyt on kaikkien dieselien ongelma jos ei ole webastoa)

      Ei ole ollut normaalien huoltojen lisäksi suurempia vikoja. En kuitenkaan nyt ostaisi Boraa, vaan esim. Variant Golffin. Vois kuljettaa tavaratilassakin jotain suurempaa!

      • VW next

        Jotenkin on se variant golf jääny huomiotta, kun en tarvi oikeastaan tavaratilaa reilummin kuin tosi harvoin. En oikein osaa kuvitella itselleni farmaria, kun on ollut vain porrasperiä. Onhan se variant ja bora melkein samat autot, keula ja perä vaan erilaiset muuten sama auto. Ehkä vois alkaa miettimään myös sitä varianttia ja katselemaan nettiautosta kuvia niistä. Joka tapauksessa bora tai sitten viestisi aikaansaamien ajatusten siivittämänä golf variant. Kannattaako sinkun ostaa farkkua? No, pidän ostamaani autoa sitten pitkään ja kuljetustarpeet voi muuttua ja voihan sitä ajatella niinkin, että tilaa saa olla ja koko auton mitalta kattopeltiä.


      • jwvw
        VW next kirjoitti:

        Jotenkin on se variant golf jääny huomiotta, kun en tarvi oikeastaan tavaratilaa reilummin kuin tosi harvoin. En oikein osaa kuvitella itselleni farmaria, kun on ollut vain porrasperiä. Onhan se variant ja bora melkein samat autot, keula ja perä vaan erilaiset muuten sama auto. Ehkä vois alkaa miettimään myös sitä varianttia ja katselemaan nettiautosta kuvia niistä. Joka tapauksessa bora tai sitten viestisi aikaansaamien ajatusten siivittämänä golf variant. Kannattaako sinkun ostaa farkkua? No, pidän ostamaani autoa sitten pitkään ja kuljetustarpeet voi muuttua ja voihan sitä ajatella niinkin, että tilaa saa olla ja koko auton mitalta kattopeltiä.

        Hyviä kommentteja edellä. Itselläni on vajaa 11 vuoden Bora-kokemus (vm. 99 1.6 8V Boralla ajoin 125 tkm, ja nyt vm. 03 1.9 TDI:ssä on vajaa 190 tkm). Vankkaa laatua on, taisipa ensimmäinen Borani olla vielä sisustuksen osalta paremmin viimeistelty / aavistuksen verran laadukkaamman tuntuinen. Käännetään avaimesta käyntiin, ajetaan, tankataan ja huoll(at)etaan (öljynvaihtovälikin LongLife jopa 35 tkm) - siinäpä se.

        Normaalihuoltojen lisäksi bensamalliin piti vaihtaa jäähdytysnesteen lämpötila-anturi ja TDI:hin olen vaihdattanut jarrutehostimen alipaineletkun - muutaman kympin remontit siis. Edes jarrupaloja ei ole tarvinnut vielä vaihtaa. Bensamalli kulutti noin 7,2-7,3 litraa ja diesel noin 5 litraa sadalla. TDI on erittäin hyvä perusmylly - totta on sekin, että lämmöt nousevat hitaasti yli 15 asteen pakkasilla. Ja juu, takatilaa - etenkin jalkatilaa - saisi olla vähän enemmän.

        Kun vertaan 1.6 8V konetta isäni Golf Variantin vm. 05 1.6 16V-koneeseen, oli 8V-kone miellyttävämpi ja väännökkäämpi ajaa. Golf Variant on ihan onnistunut korimalli sekin, tosin yhtä vähän takajalkatilaa siinäkin. Vinkkinä: onhan suomessa jälkituotuja Bora Variantejakin, jotka tosin eroavat Golfeista lähinnä vain keulan osalta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6942
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3797
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2615
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      287
      2510
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1976
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1830
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      135
      1421
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1336
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1315
    Aihe