mitä voi tehdä kun palomuuri valittaa kokoajan jonkun a81-197-0-1 elisa-laajakaista.fi skannaavan koko ajan jotain portteja? mitä sillekin tekee? saako sen osoitteen jostain että voi pahoinpidellä ihan perinteisesti sen hakkerirunkkarin?
someone is scanning your computer
zappadaa
4854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lähetä viesti Elisan tekniseen tukeen ([email protected]) ja kuvaile mitä on tapahtunut. Laita vielä mukaan ote palomuurisi lokista, jossa näkyy tuon kyseisen koneen yritykset. Agressiivinen porttiskannaus on taatusti Elisankin käyttöehtojen vastaista, joten Elisan pään ylläpidon luulisi puuttuvan asiaan.
että sulla on jotain paskaa koneella. hanki spybot ja tuhoo kaikki spywaret. mullakin yritettiin tunkeutua esim osuuspankin nettisivujen kautta ja myös muualta. muistaakseni auttoi kun tuhosin spywaret koneelta.
thanks :)
Nordea syrjään ja OP tilalle.
Kyllä se siitä.