Istuin eilen LCD-television alla (seinäkiinnitys). Kun katsoin sen kuvaa sieltä alaviistosta, kauhistuin kun näin sen kuvan. Eihän se ollut edes katselukelvollinen: kun olisi katsonut negatiivistä värikuvaa, järkyttävän huono. Plasma-tv:tä kyllä sietää katsella vastaavasta kulmasta ja kuva on hieno.
Itselläni on olut hankaluuksia pitkään siitä, kumman ostaa LCD:n vai PLASMAN. Enää ei ole, valintani on ehdottomasti PLASMA-tv.
Itselläni on olut hankaluuksia pitkään siitä, kumman ostaa LCD:n vai PLASMAN. Enää ei ole, valintani on ehdottomasti PLASMA-tv.
Vastaukset 13
Vanhimmat
muista, että plasman paras musta haalenee muutamassa kuukaudessa. ihan joka kulmasta katsottuna.
Eipäs aleta taas puhumaan yleistämällä. Panasonic ilmoitti että ongelma koski kahta vanhaa mallisarjaa, joten se siitä aiheesta.
kunnes sama todetaan uusissa malleissa.
nurkassa on 2 vuotta vanha Panan plasma enkä kyllä ole moista huomannut.
Aloittajalle onnittelut viisaasta päätöksestä.
käypä vertaamassa uudempaan.
on sekä Panasonicin 42" plasma, että uusi Samsungin 46" Led-tv. Tämä:
http://www.samsung.com/fi/consumer/tv-home-theatre/tv/led-tv/UE46B7050WWXXE/index.idx?pagetype=prd_detail&pid=null
Samsung:n musta on mustaa ja Panan "musta" harmaa.
Tosi huono telkkari, kun takaapäin ei kuvaa näe ollenkaan;-)
Huono kirves, kun hamarapuolella hakatessa ei halkaise millään;-)
LCD-paneeleillakin on eroa. Esimerkiksi tietokoneiden halpanäyttöjen TN-paneelit on surkeita verrattuna IPS-paneeleihin.
http://www.youtube.com/watch?v=3SjS6VCVAcA
kulkea nokka pystyssä, nurkassako kököttelet vapaa-aikoinasi! hommaa nyt hyvä "mies" isompi asunto:)
Plasma on edelleenkin paras eikä siitä pääse mihinkkään. Tuolla joku juntti heitti kommenttia kirveen hamarapuolesta, ja hän ei ole kyseistä laitetta(kirves) koskaan nähnytkään. Idiootti sanoi ettei ymmärrä laitetta katsottavan joka kulmasta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kun katson suoraan takaapäin, näkyy kiinnipalanut musta kuva jossa lukee "Panasonic" ja lisäksi jotain numerosarjoja pienellä ja liittimiä. Järkyttävän paskan möivät.
Tuolla joku älykääpiö kuka ei tv-tekniikasta ymmärrä hevon vittuakaan kehtasi vääntää vitsiä tästä lcd:n akilleen kantapäästä eli täysin naurettavasta katselukulmasta. Helvetin ääliöt ei käsitä että kun taloon tulee vaikka vieraita niin on hiukan noloa kun kuva menettää kontrastinsa heti kun siirrytään pari metriä sivuun keskilinjalta! Tosin ne vieraat ovatkin varmasti yhtä puusilmiä mitä tämä talon isäntäkin joten eipä kai tällainen haittaa. Plasman ostaja ei noin lapsellisia asioita luonnollisestikaan murehdi ja TODELLINEN kontrastisuhde (ei siis dynaaminen eikä ON/OFF) on edelleenkin markkinoiden paras, katsotaan sitten mistä suunnasta tahansa. Ikävä fakta joidenkin mielestä.
"Plasmassa ei ole mitään ominaisuutta miksi teeveen pitäisi olla plasma"
Täyttä paskaa puhut kuule itse. Tässä siis ne ylittämättämättömät valttikortit mitkä edelleenkin pätevät:
1. Laaja katselukulma.
2. Lyömätön liiketoisto.
3. Kontrasti.
Esim. TM:n viimeisin testi antaa hieman lisäinfoa tässä asiassa. Sieltä voi tietämättömät saada lisäinfoa. Tämä nyt ei missään nimessä siis tarkoita että tv:n PITÄISI olla plasma, vaan juurikin sitä että se voi olla kumpi tahansa.