Tänä talvena mä opettelen lautailemaan, se on päätetty. Ja tämä huolimatta siitä, että olen iso ja aikuinen köntys ;-)
Nyt pitäisikin löytää sellainen rinne / sellaiset rinteet, joissa tuon voi tehdä mukavasti ja turvalisesti. Haluan siis lähteä paikkaan, jossa on rinnettä kuin kallistettua ruokapöytää eli tasainen, ei kovin jyrkkä, riittävän leveä ja pitkä. Tuollaisessa paikassa voi petella perusasiat kuntoon parhaalla tavalla. Sen jälkeen voi mennä jo haastavampaan mäkeen, vaikkapa ehkä punaiseenkin rinteeseen.
Onko moista rinnettä Suomessa jossain?
Jos ei täällä, niin missä yleeensäkään ottaen?
Passeli opettelurinne?
6
442
Vastaukset 6
- Kierrellyt
Kerrotko mistäpäin suomea haet ?
Kerromme sitten mistä löytyy!!- Jii-Haa!
Paikalla ei sinänsä väliä, kunhan siellä on lunta ja muutenkin asialliset olosuhteet maaliskuun lopulla. Minä menen sinne missä asia hoituu, oli se sitten Hangossa tai Petsamossa. Tottakai jotain väliä on muidenkin asioiden kannalta, koska täytyyhän siellä viikon reissulla pystyä majoittumaan, syömään ja vaihteluksi hiihtämään, lumikenkimään tai laskemaan muuten vaan mäkeä.
Joko selvisi sen verran, että saisin tarjokkaita? - ulg
Jii-Haa! kirjoitti:
Paikalla ei sinänsä väliä, kunhan siellä on lunta ja muutenkin asialliset olosuhteet maaliskuun lopulla. Minä menen sinne missä asia hoituu, oli se sitten Hangossa tai Petsamossa. Tottakai jotain väliä on muidenkin asioiden kannalta, koska täytyyhän siellä viikon reissulla pystyä majoittumaan, syömään ja vaihteluksi hiihtämään, lumikenkimään tai laskemaan muuten vaan mäkeä.
Joko selvisi sen verran, että saisin tarjokkaita?Pirkanmaalla olevaa Juupavaaraa. Siellä itse opettelin lautailemaan .
Siellä on tosi pitkä ja sopivan loiva rinne jossa upea harjoitella.
- Lautailun aloittanut
Kannattaa katsoa sellaisia hiihtokeskuksia missä on tuolihissi. Pääsee ainakin huipulle asti kun kyllästyy lastenmäessä laskuihin.
- anttiR
Hiihtokoulua voin vain suositella vaikkei se ihan ilmainen olekaan. On loppuelämä sen arvoinen.
Valitse lomaviikko jossain sopivan lähellä laskettelukeskusta. Isot tunturit ovat parhaita. Kävelymatkan päässä rinteistä ja laskettelumäestä on pelkkää plussaa mutta harvinaista herkkua.
Varaa samaan syssyyn sitten viikoksi hiihtokoulu jossa on tunti aamupäivällä ja tunti iltapäivällä ohjausta. Loppuaika oma toimista harjoittelua tai muuta tekemistä. Loman loputtua hiihtotaito on varmassa nousukiidossa.
Kaikkeen tähän voi sitoutua mukavasti kotoa käsin pari kuukautta etukäteen. Loppu meneekin sitten omalla painollaan, ja varmasti jää mukavia muistoja.
Ja kaikilta isommilta tuntureilta löytyy myös sopivia alottelijarinteitä. Ehkä ammattilaisen ohjauksessa on tärkeää myös se että jää hyvät muistot eikä satuta itseään. Omatoimisuudesta voi välillä jäädä paha maku suuhun ja hiihtotaito puolitiehen.- ei tuoli kylmää kyyt
Jos taito ei riitä hissillä menoon niin turha mennä rinteeseenkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1591061En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44727Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128666Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi24656- 44649
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää162575Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni35566Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52560Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34528