Vuokratontin lunastaminen?!

Kerrostalo, rakennetaan Espoon kaupungin vuokratontille. On velaton hinta ja sitten vielä hinta jossa on vielä vuokratontin lunastusmaksu. En ymmärrä, jos tontti on vuokralla niin miten sen voi lunastaa sillä eihän kaupunki sitä väkisin myy, onko tämä jotain vedätystä?!
71318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kiinteistöyhtiölle joka ottaa sen haltuunsa ja tekee sillä bisneksensä (eli vuokraa) mutta tässä on sitten täkynä se että jokainen osakas voi sitten itse päättää omalta osaltaan että asuuko vuokramaalla vai omalla maalla. Ei tässä ole mistään muusta kyse.

Tässä tavallan palvellaan sijoitusasuntoja ostavia, koska heidän asiakkailleen lienee ihan se ja sama ovatko vuokralla omalla maalla vai vuokramaalla. Ja lihavahkon isännän ei välttämättä tarvitse sitoa pääomia kiinni maahan, koska tufnulle on taas ihan se ja sama millä maalla tämä vuokraläävä sijaitsee.

Isäntä kuitenkin vähentää verotuksessa vuokratontin kustannukset.

Äänestä
  • se ihan noin menee. Rakennusyhtiöt eivät ostele tontteja ja vuokraa niitä eteenpäin. Sitoisi yrityksen käyttöpääomaa liian pitkäksi aikaa. Ennen kaupungit, seurakunnat,yhdisykset saattoivat vuokrata tontin tulevalle asunto osakeyhtiölle jonka rakennuttaja rakensi. Eli vuokrasopimus on osakeyhtiön ja tontin omistajan välinen. Tyypillinen vuokra aika joukunen kymmenen vuotta jonka jälkeen asukkailla oli vasta mahdollisuus lunastaa tonttiosuus. Yleistä tänäänkin. Tällä vuosituhannella ovat jotkut rakennuttajat keksineet tavan minimoimaan pääomainvestointejaan neuvottelemalla tontin vuokraamisesta ostamisen sijasta. Eli tekevät vuokrasopimuksen lunastusoikeudella tontin omistajan ja tulevan asunto osakeyhtiön välillä. Näin saa tuleva osakas itse päättää haluaako heti lunastaa tonttiosuuden vai haluaako pienemmällä rahalla päästä uuten asuntoon. Näin saa rakennuttaja myös edullisempia myyntihintoja ja jossain määrin jopa paremmalla katteella kun moni ostaja sokaistuu halpaan hintaan. Tonttiosuus kannattaa aina laskea päälle kun vertaa m2 hintaa. Saatta olla yllättävän korkeakin.

    Äänestä

  • Oma tontti.. kirjoitti:

    se ihan noin menee. Rakennusyhtiöt eivät ostele tontteja ja vuokraa niitä eteenpäin. Sitoisi yrityksen käyttöpääomaa liian pitkäksi aikaa. Ennen kaupungit, seurakunnat,yhdisykset saattoivat vuokrata tontin tulevalle asunto osakeyhtiölle jonka rakennuttaja rakensi. Eli vuokrasopimus on osakeyhtiön ja tontin omistajan välinen. Tyypillinen vuokra aika joukunen kymmenen vuotta jonka jälkeen asukkailla oli vasta mahdollisuus lunastaa tonttiosuus. Yleistä tänäänkin. Tällä vuosituhannella ovat jotkut rakennuttajat keksineet tavan minimoimaan pääomainvestointejaan neuvottelemalla tontin vuokraamisesta ostamisen sijasta. Eli tekevät vuokrasopimuksen lunastusoikeudella tontin omistajan ja tulevan asunto osakeyhtiön välillä. Näin saa tuleva osakas itse päättää haluaako heti lunastaa tonttiosuuden vai haluaako pienemmällä rahalla päästä uuten asuntoon. Näin saa rakennuttaja myös edullisempia myyntihintoja ja jossain määrin jopa paremmalla katteella kun moni ostaja sokaistuu halpaan hintaan. Tonttiosuus kannattaa aina laskea päälle kun vertaa m2 hintaa. Saatta olla yllättävän korkeakin.

    rakennusyhtiölle vaan kiinteistösijoitus yhtiölle aivan kuten kirjoitinkin...

    Grynderitkin jopa myyvät omia tonttejaan näille kiinteistösijoittajille jotka sitten vuokraavat näitä tonttiosuuksia ja myyvät jos asunnonomistaja haluaa ostaa.

    Eli nämä ns. tonttiosuudet myydään jollekkin ulkopuolisella joka niistä alkaa pitää huolta.

    Näiltä voit lunastaa koska tahansa oman osasi tontista pois.

    Tällainen osittaminen (vuokraaminen/myyminen) ei oikein muuten ole mahdollista, jos joku ei ota hoitaakseen näitä osuuksia tontista.

    Mutta koska grynderit eivät halua sitoa pääomiaan, niin myyvät tämän tontin osuuksineen pois jollekkin joka haluaa.

    Äänestä

Usein kaupunkien tontit saa ostaa tai vuokrata ja jos vuokraa, niin tontin voi myöhemminkin ostaa omaksi. Joskus jopa maksettuja vuokria katsotaan eduksi, kun tontti lunastetaan.

Tuskinpa sitä tonttia sentään osakesarjakohtaisesti voi ostaa tai vuokrata?!? Kai se koskee sitten koko yhtiötä ja koko tonttia.

Äänestä
  • "Joskus jopa maksettuja vuokria katsotaan eduksi, kun tontti lunastetaan."

    Mitä jos ostan asunnon, jossa olen ollut vuokralla? Laskelmieni mukaan saisin tämän ilmaiseksi vuokraisännän pitäisi vielä palauttaa minulle n. 12 000 euroa vuokria.

    Äänestä

  • sama asuntoihin? kirjoitti:

    "Joskus jopa maksettuja vuokria katsotaan eduksi, kun tontti lunastetaan."

    Mitä jos ostan asunnon, jossa olen ollut vuokralla? Laskelmieni mukaan saisin tämän ilmaiseksi vuokraisännän pitäisi vielä palauttaa minulle n. 12 000 euroa vuokria.

    lisäksi verottaja palauttaa sinulle hyvänmiehen lisää +500% tähän päälle. Lisäksi naisia tunkee ovista ja ikkunoista ja suojaamaton seksi ei aiheuta vaaara.

    Sitten sä heräsit hiestä märkänä kun lukkoa roplattiin yleisvaimella.

    Äänestä

60-80 m2 omistusasunnon ostajalle vastike 280 euroa vuokratontin vuokra 320 euroa niin se on jo 600 euroa vesimaksu päälle/kk. Ja pitäs myös pankille maksaa koroa ja luonnolliseti lyhentää lainaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä ihmettä kirjoitti:

Kerrostalo, rakennetaan Espoon kaupungin vuokratontille. On velaton hinta ja sitten vielä hinta jossa on vielä vuokratontin lunastusmaksu. En ymmärrä, jos tontti on vuokralla niin miten sen voi lunastaa sillä eihän kaupunki sitä väkisin myy, onko tämä jotain vedätystä?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu