missä mättää?

voikeli

missä mättää kun ajotietokone herjaa että poltinvika sivuvalo.välillä lukee,välillä ei.onko jossain joku kosketus häiriö?lamput on kaikki ehyet.mistä vois ruveta vikaa etsimään?kyseinen auto v70-05.

7

9311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hessu.

      Tuo poltinvika sivuvalo vika ilmoitus on käännöksen kukkanen Volvossa.
      Tarkista etu parkki polttimot ja takavalojen toimivuus.
      Huom. 60 Volvossa ainakin on takana molemmilla puolilla kaksi parkki polttimoa, 70 en tiedä.

      • v70 t5

        Meillä v70 T5 vm02. herjasi samaa "polttimovika sivuvalo", meillä oli vasentakajarruvalo palanut..


    • käännöskukkanen

      tarkasta takaparkit. se näyttää sama valo samalla vähän valoa sivulle niin siitä varmaan tuo sivuvalo. Omasta oli palanut molemmat ja onhan siellä valoa ihan tarpeeksi joten sitä polttimoa joutui jonkin aikaa etsiskelemään. takaa kumminkin mulla vika löytyi...

    • nainen4

      sammuuko vikavalo kun vaihtaa polttimon vai tarviiko käydä nollaamassa vikakoodi?

      • ämis

        Luulisi selviävän kun polttimon vaihtaa.


      • näin s60:ssä -01

        selviää polttimon vaihdolla.
        ilmoitus tulee joskus jopa ennen kuin polttimo on palanut rikki, riittää kun virta-arvot muuttuu tarpeeksi. s60:ssä tuo tarkoitti takapään parkkeja ja vaihdoin aina kaikki 4 kerralla, niin ei tarvinnut arpoa.


    • Minulle tuli myös V70 2007 autoon vilkkuva virheilmoitus: "Polttimovika, sivuvalo". Tarkastin kaikki valot ja ne toimivat. Ajaessani tämä vilkkuva virheilmoitus oli jatkuvaa. Kun kytkin takasumuvalon päälle, virheestä tulikin pysyvä ja se ei enää vilkkunut ja sen pystyi "Read-näppäimellä" lukemaan ilmoituksista.
      Edellä olevien viestien perusteella ja sumuvalon vaikutuksesta päättelin, että vika on vasemmalla takana. Ajattelin, että kyseessä on kontaktivika jossain takalampun polttimossa. Irrottelin takavaloja yksitellen ja ruiskuttelin kontaktinpuhdistusainetta liittimiin. Vika ei vielä poistunut, mutta huomasin operaation aikana, että ylempi takavalopolttimo ei enää palanutkaan. Vaihdoin siihen uuden polttimon ja - kas vika häipyi ja virheilmoitukset loppuivat.
      Kiitos kaikille edellä kirjoittaneille hyvistä vihjeistä, joita ilman vian löytäminen olisi saattanut olla paljon vaikeampaa! Toivottavasti tästä jutusta on iloa myös toisille samaan ongelmaan törmääville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      34
      2588
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      169
      2569
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1823
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      104
      1487
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1265
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1169
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      890
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      61
      862
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      831
    10. Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä

      suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.
      Tuusniemi
      54
      777
    Aihe