Perheen isä on saanut sieltä työtarjouksen ja nyt pohdimme muuttaakko vaiko ei? Lapsia on kolme, iältään 6-10v. Kuinka lasten koulut, saako opetusta englannin kielellä? Kuinka se arki sujuu?
Kaikki info on tervetullutta!
Millainen maa Norja on asua??
3
1731
Vastaukset
- Kuusi vuotta Norjass
Tietoni ovat vähän vanhentuneita, mutta antanevat vähän suuntaa.
KOULUSTA:
En tiedä Norjan englanninkielisistä kouluista, mutta suosittelen kyllä ihan norjalaista koulua, jos on tarkoitus asua siellä useampi vuosi. Paikallisen kielen oppii tuolloin nopeasti, mikä parantaa elämänlaatua huomattavasti. Norja on lisäksi niin lähellä ruotsia, että Suomeen palattuaan lasten on helppo oppia ruotsin kieli, mikä on ehdottomasti etu.
Asuin Norjassa 1982-1988 välisen ajan, jolloin kävin siellä yläasteen ja lukion. Sisarukseni olivat ala-asteella ja siirtyivät heti norjalaiseen kouluun. Itse aloitin ns. sisäänajoluokalla. Se oli vierastyöläisille suunnattu pienluokka, joka painottui Norjan kielen opiskeluun muiden aineiden kustannuksella. Luokkatoverit olivat Kap Verdestä, Puolasta, Pakistanista jne. Moni kävi sisäänajoluokkaa 1-3 vuotta jääden vastaavasti jälkeen, mutta itse siirryin asteittain 7. luokalle ja jatkoin seuraavana vuonna jo kahdeksannelta.
Koulu oli suomalaiseen verrattuna helpohko, ja luokat olivat pienempiä kuin meillä (lakisääteinen yläraja 20 oppilasta). Englanti alkoi 5. vasta luokalla, mutta siinä mentiin nopeasti eteenpäin. Arvosanoja sai jo tuolloin vasta yläasteella, systeemi johon meilläkin ollaan kai pikku hiljaa menossa.
Lukuvuosi on suunnilleen sama kuin Suomessa, mutta pääsiäisloma on pitempi ja kesäloma alkaa vasta juhannuksena. Kouluruokailua ei ole, vaan kotoa otetaan voileipiä mukaan. Myös työpaikkaruokaloissa syödään usein eväsleipiä. Lämmin ruoka syödään iltapäivällä kotona.
MUUTA:
Hintataso on Norjassa korkea, ja kauppojen valikoimat olivat ainakin 1980-luvulla suppeampia kuin Suomessa. Maitokaupasta ei saanut kahtakymmentä lajia leipää, vaan yleensä kahta (ranskis ja kokojyvä), mutta suomalaisille tutut rasvaton maito, piimä ja salmiakki olivat saatavilla, toisin kuin keski-euroopassa. Kahvikin oli suomalaisempaa kuin Ruotsissa. Eninten kaipasin tuoretta hapanleipää ja viikottaista saunomista. Tosin Norjan uimahallien saunoissa oli kivet kiukaissa, toisin kuin Ruotsissa.
Asumiskulttuurissa oli pieniä eroja: suomalaisittain isot olohuoneet ja pienet makuuhuoneet, asunnoissa ei ollut valmiina verhotankoja eikä helloja, eikä kattopistokkeita lampuille. Mattopiiska ja kiinteät sälekaihtimet olivat tuntemattomia käsitteitä. Suosittu asuntotyyppi oli ns. terassitalo, eli portaittain rinteeseen rakennettu rivitalo, jossa alemman kerroksen katto on ylemmän terassi. Terassi oli tavallisesti reunustettu isoilla kivisillä kukkalaatikoilla. Asumisoikeusasunnot olivat yleisiä Ruotsin tapaan.
Norjalaiset ovat mukavia ihmisiä. Heissä yhdistyy länsieurooppalainen avoimmuus ja pohjoismaalainen välittömyys hyvin kotoisella tavalla. Kun ilmasto ja luontokin on tutun oloista, vuoria lukuun ottamatta, on sopeutuminen suomalaiselle helpompaa kuin muihin euroopan maihin, näin uskoisin. Toki riippuu myös luonteesta.
Tässä mitä kaikkea ekana tuli mieleen. Kysele niin kerron lisää jos osaan.- samakuinäsken
Niin, unohdin mainita että Norjassa kunnilla on lakisääteinen velvollisuus antaa äidinkielenopetusta ulkomaalaisille, jos tietty kiintiö kielen taitajia täyttyy. Kiintiö oli melko pieni, muistaakseni kymmenen oppilasta, joten isommissa kaupungeissa myös suomen kielen opiskelu hoituu, tosin ei välttämättä samassa koulussa kuin muut aineet.
Itse asuin Oslossa, joka on maailman suurin pikkukaupunki, pohjoispuolella kaupunkia laajoja omakotitaloalueita, ns. 'hyvämaineista' aluetta.
- Anonyymi
Haista
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311932Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069050Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1194983- 1014208
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384157Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73933Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei773889Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403593Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293561