Arabian Nina- kannu/kermakko

Ninakannunomaava

Sain itselleni tuollaisen Arabian vanhan Nina- maitokannun taikka kermakon. Mittasin sen tilavuudeksi 5dl ja se on todella pieni, eli paremmin sopii kermakoksi kuin maitokannuksi. Pohjassa on kruunuleima 1949-64 ja se on 50- luvulta. Muuten lähes naarmuton, mutta kahvaa kiertää "halkeama rengas" ja suuaukossa ihan pieni murunen lasitetta lähtenyt. Ei voisi edes palaseksi kutsua, on niin pieni.

Muistan joskus jonkun antiikkikauppiaan sanoneen, että joskus kannu sarjan kermakko koko olisi arvokkaampi kuin sarjan isoin kannu. Joten kysymykseni kuuluu paljonkohan tämän kannun arvo olisi?? (Ihan uteliaisuuttani kysyn, en ole siis myymässä kannuani)

Ps. Onkohan näitä kannuja olemassa vielä pienenmpää kokoa, kuin 5 dl?

0

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        65
        2262
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        229
        2151
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1458
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        21
        1232
      5. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1190
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        105
        1082
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        959
      8. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        949
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        899
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        875
      Aihe