Näin toimi riistanhoitoyhdistyksen hallituksen jäsen ja hirviporukan vetäjä. Siinäpä kyllä taas laski metsästäjien lainkuuliaisuuden osakkeet. Jos tässä asemassa oleva metsästäjäharrastaja rikkoo lakia, osoitaa se selkeästi, että tämän alan harrastajat eivät välitä paskaakaan mistään metsästyslaista ja vielä vähemmän luonnosuojelulaista.
http://www.iisalmensanomat.fi/uutiset/yla-savo/susi-tapettu-vieremällä/538453
http://www.iisalmensanomat.fi/uutiset/yla-savo/susi-tapettu-vieremällä/538453
Vastaukset 12
Vanhimmat
voisitta syyttää taas poromiehiä tästäkin suden taposta.vaikka että poromies ajoi inarista suden perässä vieremäelle ja tappoi sen ja laittoi raadon ja taljan lähimmän talon ullakolle. tai aletaan yleistään,että kaikki suomen riistanhoitoyhdistyksen hallituksessa istuvat olevat ovat salametsästäjiä.
Oliko sinulla jotain kommentoitavaa itse asiaan????
poromiehiä jostakin aletaan syyttelemään, niin laiskuudesta. Poronpurijahan on yksi hyvä esimerkki mitä yksinkertaisimmasta ja pelokkaimmasta pahalta hieltä haisevasta pallinaamasta. Aslak-lakki päässä räkäposkella vaan lorvitaan kaatokännissä läpi vuorokauden ja samalla nautitaan järjettömiä valtion korvauksia. Sutta pelätään kuin ruttoa. Eikä tässä kaikki. Yleensäkin kaikki luonnossa olevien sarvipäitten kanssa tekemisissä olevat ihmiset ovat vähän taukkeja. Tarkoitan siis, jotta hirvestäjäkin on yleensä tosi einari ja tyhmä lihan- ja tappamisen himossaan.
sano hyvä kaiken tietävä analyytikko että mitä tukia??? tietäsin minäkin hakea jotain rahallista korvausta jostain.vastaappa analyytikko,niin katsotaan tiedätkö tosissasi mitään! mielenkiinnolla jään odottamaan,että mitä keksit
Ne 15 ......susisivuilla palavaa "susisurukynttilää"
on esim. järjetöntä maksaa aslakille tahi kainuun turvenuijalle korvausta susien raatelemasta porosta. Mitä pitävät teuraselukoitaan irrallaan yhteisillä mailla.
voi voi kyllä sinulla analyytikko ei taaskaan ole oikeaa tietoa.sen kyllä myönnän,että pedon tappamasta porosta saa korvauksen,mutta yli puolet niistäkin jää löytymättä.sanoppa mitä vielä sisältyy sinun "järjettömiin korvauksiin"
Analiitikolta loppuu kohta työt. Lapissa on kuulemma 10 sutta jäljellä ja Juvalla sudet ovat oppineet lentämään :)
Kun päätöksenteko lakiasioissa viedään tarpeeksi kauas.alkaa paikalliset asukkaat elää omien lakien mukaan.Liian suuren petokannan ylläpito on kansalaisten oikeustajun vastaista.
Seuraukset näkyy.
Aiovan täsmälleen oikein teki mies, kun ampui sutta PÄÄHÄN, eikä perseelle.
Ja siitä sitten tuomitaan, ja muka päiväkausia kuulustellaan.-On menny oikeustaju joiltakin perseeelleen.
Keäräys pystyyn ja ampujalle sakko- ja korvausrahat kansan kartuisasta kädestä.
kuin susista tapporahaa,kuten Venäjän Karjalassa tehdään.Mielstäni kaikki sudet Suomessa lainsuojattomiksi.Eipähän rietat pihoissa rotkuilisi.