Koiran ikävä

usbk

Omistin kolme mäyräkoiraa, joista nyt kaksi on muuttanut koirien taivaaseen. Jäljelle jäännyt tyttömäykky 7 vee kaipailee/ikävöi näitä kahta kaveriaan ja ei syö, eikä ole ollut "oma itsensä" sen jälkeen kun näistä kahdesta viimeisin nukutettiin. Onko kellään kokemusta mitä pitäisi tehdä tämän "ikävän" kanssa. Olen yrittänyt olla hänen kanssaan ja pitää seuraa niin paljon kuin mahdollista, mutta syönti ei vain käy. Siis mitä tehdä? Kertokaa minulle, etten vain menetä tätä ainoatakaan rakastani tähän ikävävään.

4

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • essitessu

      minun vanhalle mäykylle kävi samallalailla kun sinun mäykylle.Haettiin uusi mäykkykaveri ja ikävä loppui siihen ja ruoka alkoi maistua. Koirakin tarvitsee kaverin niinkuin ihminenkin.

    • m-mammas

      Uusi kaveri voi auttaa ken tietää, minä surin minun rakasa 7 v kaunista kk mäykkyä varmaan vuoden, sitten uskalsin ottaa uuden, surin etukäteen sitä, että kun joudun siitä luopumaan, mutta lapset sanoivat että ajattele miten paljon iloa sinulla sentään on uudesta mäykystä.
      Ja niin on ollutkin.
      Hän on aivan ihana, lutuinen, ei haukkuherkkä ( asumme kt-talossa).
      Jos vain pystyt, jaksat ota sinäkin uusi " vauva" ja voimia sinulle ._))

    • bbba

      Ikävöiköhän koira tiettyä ihmistä perheessä? Oon lähdössä vuodeksi pois Suomesta ja sydän särkyy joka kerta kun mietin jos koira ikävöi kauheasti. Sillä on kuitenkin kotona kaikki muut läheiset paitsi minä. Leikin meidän perheestä eniten koiran kanssa ja kun hän on pikkukoira niin koira nukkuu vieressäni, joskus muidenkin vieressä. Äiti on kuitenkin ehkä kaikista läheisin koiralle, mutta hänellä ei oo niin paljon aikaa viettää koiran kanssa kun itselläni. Ymmärtääköhän koira sitä aikaa kun olen poissa? Jos joku tietää jotain tai on omia kokemuksia niin olis tosi hienoa saada tietää edes jotain!

      Sitä myös oon miettinyt, että muistaako koira tai välittääkö koira enää kun tulen vuoden päästä takaisin? Vai onko se vuosi erossa koirasta kaikista vaikeinta mulle itselleni eikä koiralle? Ymmärtääkö koira edes, että oon poissa?

    • Anonyymi

      Minäkin ikävöin vahvasti omia lapsia, Puolisoa, omaa kotiani ja elämääni. Eikä ne tunteet katoa vaan vaikeutuvat päivä päivältä enemmän. Itse olen ollut 2 kk ja 2 vkoa sairaalassa, tajuissani olen ollut pari viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      79
      2865
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      78
      2365
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      14
      2143
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1459
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe