Koiran ikävä

usbk

Omistin kolme mäyräkoiraa, joista nyt kaksi on muuttanut koirien taivaaseen. Jäljelle jäännyt tyttömäykky 7 vee kaipailee/ikävöi näitä kahta kaveriaan ja ei syö, eikä ole ollut "oma itsensä" sen jälkeen kun näistä kahdesta viimeisin nukutettiin. Onko kellään kokemusta mitä pitäisi tehdä tämän "ikävän" kanssa. Olen yrittänyt olla hänen kanssaan ja pitää seuraa niin paljon kuin mahdollista, mutta syönti ei vain käy. Siis mitä tehdä? Kertokaa minulle, etten vain menetä tätä ainoatakaan rakastani tähän ikävävään.

4

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • essitessu

      minun vanhalle mäykylle kävi samallalailla kun sinun mäykylle.Haettiin uusi mäykkykaveri ja ikävä loppui siihen ja ruoka alkoi maistua. Koirakin tarvitsee kaverin niinkuin ihminenkin.

    • m-mammas

      Uusi kaveri voi auttaa ken tietää, minä surin minun rakasa 7 v kaunista kk mäykkyä varmaan vuoden, sitten uskalsin ottaa uuden, surin etukäteen sitä, että kun joudun siitä luopumaan, mutta lapset sanoivat että ajattele miten paljon iloa sinulla sentään on uudesta mäykystä.
      Ja niin on ollutkin.
      Hän on aivan ihana, lutuinen, ei haukkuherkkä ( asumme kt-talossa).
      Jos vain pystyt, jaksat ota sinäkin uusi " vauva" ja voimia sinulle ._))

    • bbba

      Ikävöiköhän koira tiettyä ihmistä perheessä? Oon lähdössä vuodeksi pois Suomesta ja sydän särkyy joka kerta kun mietin jos koira ikävöi kauheasti. Sillä on kuitenkin kotona kaikki muut läheiset paitsi minä. Leikin meidän perheestä eniten koiran kanssa ja kun hän on pikkukoira niin koira nukkuu vieressäni, joskus muidenkin vieressä. Äiti on kuitenkin ehkä kaikista läheisin koiralle, mutta hänellä ei oo niin paljon aikaa viettää koiran kanssa kun itselläni. Ymmärtääköhän koira sitä aikaa kun olen poissa? Jos joku tietää jotain tai on omia kokemuksia niin olis tosi hienoa saada tietää edes jotain!

      Sitä myös oon miettinyt, että muistaako koira tai välittääkö koira enää kun tulen vuoden päästä takaisin? Vai onko se vuosi erossa koirasta kaikista vaikeinta mulle itselleni eikä koiralle? Ymmärtääkö koira edes, että oon poissa?

    • Anonyymi

      Minäkin ikävöin vahvasti omia lapsia, Puolisoa, omaa kotiani ja elämääni. Eikä ne tunteet katoa vaan vaikeutuvat päivä päivältä enemmän. Itse olen ollut 2 kk ja 2 vkoa sairaalassa, tajuissani olen ollut pari viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3211
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2728
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2568
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      77
      2371
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      28
      1241
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1172
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      92
      1121
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      336
      1043
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      936
    Aihe