"Yksitoiminen" rele

Koekytkentälevyllä tässä harjoittelen elektroniikan kanssa ja tuli mieleen, onko sellaista relettä helposti saatavilla, joka kerran tilaa vaihdettuaan ei enää tilaansa vaihda? Vaatisi esimerkiksi ihmisen uudelleen aktivoimaan sen.
3273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pito on järjestetty oman kärjen kautta hoitaa homman.

Äänestä

Tuossa on kaksi vaihtoehtoa. Toisessa apuna käytetty tyristoria, toisessa releessä ylimääräinen sulkukosketin.
http://img52.imageshack.us/img52/797/kytk.gif

(Ei tarvii huolestua, kun oikeanpuol. piirroksesta unohtui "tolpanväli" U ja -U-liitospisteistä!)

Käytettävät kytkimet ovat painonappeja (vas. puol. kuvassa kaksi sulkeutuvaa, oik. puol. avautuva ja sulkeutuva).

Äänestä
  • Bipolaarirele

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarnoppp kirjoitti:

Koekytkentälevyllä tässä harjoittelen elektroniikan kanssa ja tuli mieleen, onko sellaista relettä helposti saatavilla, joka kerran tilaa vaihdettuaan ei enää tilaansa vaihda? Vaatisi esimerkiksi ihmisen uudelleen aktivoimaan sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu