Kopiointi ja kasettimaksut

epäkopioija

Saako OIKEASTI laillisesti kopioida ostamansa musiikkikappaleen "lähimmälle tuttavapiirille" koska tallennusmediasta maksetaan valmiiksi kasettimaksu?

4

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k6zZKeUXZh

      Kasettimaksu on vain rikollisjärjestölle maksettava vero.

    • toktok.

      Saa, vaikka käyttäisit ulkomailta tilattuja kopiointimaksuttomia välineitä.

    • Hyvitysmaksu ei sinänsä tuo mitään oikeuksia kopiointiin. Hyvitysmaksu ja oikeus kopioida yhtyvät vain yleisellä tasolla. Sillä onko yksittäisestä mediasta maksettu hyvitysmaksu yksittäisessä tapauksessa ei ole mitään merkitystä.

      Laki sallii muutaman teoskappaleen teon omaa yksityistä käyttöä varten. Tähän on katsottu kuuluvan myös lähimmät ystävät. Tämä ei tarkoita mitään tuttavapiiriä.

    • neuvontapiste.

      http://saituri.org/2009/03/02/drm-vapaata-musiikkia-ilmaiseksi-netista/

      Youtube -ohjeeni lisäksi ajattelin julkaista samaan aiheeseen liittyvän ohjeen saadaksesi musiikkia netistä omaan käyttöön ilman minkäänlaisia käyttörajoituksia.

      Musiikkia nettiradiosta (tai mistä vaan) omalle koneelle?

      Nettiradiot on siitä kivoja, että niistä kuulee uutta musiikkia jatkuvalla syötöllä. Näin tulee tehtyä kasapäin hyviä löytöjä. Ongelmaksi sitten muodostuu sen loistobiisin uudelleenlöytäminen ja saaminen omalle koneelle. No eipä hätää, sillä keino tähänkin on. Tässä yksi tapa, joka tuo mieleen nostalgisia muistoja 90-luvun alusta kun nauhoittelin siskoni kasettinauhuri/radioyhdistelmällä musiikkia radiosta. Nyt on sama juttu, 2000-luvun versiona. Voit nauhoittaa haluamasi kappaleen tietokoneellesi nettiradiosta (itse asiassa alla mainitulla keinolla voit nauhoittaa musiikkia mistä tahansa sivulta, koska ohjelma nauhoittaa kaiken mitä äänikorttisi päästää ulos, näin ollen Youtubekin yms. on mukana laskuissa).

      Kuvailemani tapa ei ehkä ole kansainvälisen lain mukainen, mutta en näe siinä moraalisesti mitään väärää. Lisäksi kiinnijäämisen riski on pyöreä nolla P2P-verkkoihin verrattuna. Kyseessähän on kuitenkin sama asia kuin esimerkiksi TV-elokuvan nauhoittaminen videolle.

      Tavoitteemme siis on nauhoittaa musiikkia mistä tahansa nettiradiosta ja saada se MP3-muotoon niin, että voit polttaa musiikin levylle ja kuunnella vaikka autossa tai iPodillasi tai millä nyt haluatkaan… Asiaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe