Vihdoinkin

15211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

vai mitä Pena?

Äänestä

Ihan hyvä jos tosiaan reikäset Winukat eristettäisiin nettiä saastuttamasta. Eiköhön jengi heräis käyttämään muita - turvallisia - käyttiksiä.

Äänestä

Netin suorituskyky kasvaisi huimasti kun nämä windows-botit suljettaisiin pois ja kotikoneellakin pääsisi nettiin vasta hyväksytyn testin jälkeen.

Äänestä

Tarkoituksena on eristää linux- ja Mac koneita joissa ei juurikaan ole käytössä ajanmukaista virustorjuntaohjelmistoja joten ne ovat verkon suurin riski. Linux ja Mac koneet edelleenlähettävät viruksia ja usein ne on myös kaapattu roskapostipalvelimiksi ja bottikoneiksi!

Olen muutamille kansanedustajille kirjoittanutkin, että virustorjuntaohjelmat tulisivat lakisääteisiksi ja että joka nettiliittymään olisi operaattorilta ostettava tietoturvapaketti, tämä on ainut keino millä leväperäiset linux- ja mac käyttäjät saadaan kuriin!

Äänestä
  • Windows-virus on kuin orpo piru linux-ympäristössä, joten kyllä ongelma koskee ainoastaan windowseja.

    Äänestä

  • "Tarkoituksena on eristää linux- ja Mac koneita joissa ei juurikaan ole käytössä ajanmukaista virustorjuntaohjelmistoja..."

    Kuka muu noita turhakkeita tarvitseekaan kuin Windows-käyttäjä. Ajattele, käyttöjärjestelmä on niin surkea että tarvitaan kolmannen osapuolen tietoturvaohjelma tukkimaan nyrkinkokoiset reiät veneen pohjasta.

    Äänestä

  • >Tarkoituksena on eristää linux- ja Mac koneita joissa ei juurikaan ole käytössä ajanmukaista virustorjuntaohjelmistoja joten ne ovat verkon suurin riski. Linux ja Mac koneet edelleenlähettävät viruksia ja usein ne on myös kaapattu roskapostipalvelimiksi ja bottikoneiksi!<

    Haista nyt paska, kyllä ne bottikoneet ja roskapostipalvelimet on juurikin WINDOWS-KONEITA EIKÄ LINUX-KONEITA JA MACEJA! Virustorjuntaa EI tarvita linuxeissa ja tuskin Maceissakaan joten ne on ihan turhia!

    >Olen muutamille kansanedustajille kirjoittanutkin, että virustorjuntaohjelmat tulisivat lakisääteisiksi ja että joka nettiliittymään olisi operaattorilta ostettava tietoturvapaketti, tämä on ainut keino millä leväperäiset linux- ja mac käyttäjät saadaan kuriin!<

    Ainoat leväperäiset on windows-käyttäjät, mitään perkeleen virustorjuntapakettia ei linuxeihin ole syytä pakottaa!!!!

    Toivottavasti heittävät sun kirjees/meilis suoraan roskiin, kunhan ensin nauravat partaansa sun typeryydelles ja HÖRHÖISYYDELLES!

    Äänestä

  • >...eristää linux- ja Mac koneita...

    Ei kai Microsoftillakaan ole keinoja ja toisaalta tarvettakaan eristää terveitä koneita? ;)

    Äänestä

Olis jo korkea aika tehdä jotain win-virusimureille, esim.tolla 13 miljoonan windows bottikoneen hyökkäyksellä suomeen maa menis täysin toimintakyvyttömäksi. Mikkiksen omaakin porukkaa alkaa näköjään jo hirvittämään mitä on tullut tehtyä, helpoin selittely on haukkua käyttäjät.

Äänestä

onkohan tuossa teoston kanssa juteltu miten tämä voidaan hoitaa? ai jai jai m sitä ollaan p2p verkossa ja selvästy kytköksissä pahiksiin ddossaajiin (CUT) muutoin hiton hyvä idea, mutta jos tuota toteuttaa ms taho kuulostaa kauhealle.

"Olis jo korkea aika tehdä jotain win-virusimureille, esim.tolla 13 miljoonan windows bottikoneen hyökkäyksellä suomeen maa menis täysin toimintakyvyttömäksi"

niiin o, mutta hoitastkohan 1,3 linuxia saman asian?

Äänestä
  • Ei tietenkään, dos vaatii suuren määrän koneita, ottaisit asioista selvää.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Ei tietenkään, dos vaatii suuren määrän koneita, ottaisit asioista selvää.

    no joo, miljoonasta puhuin en 1,3 kpl:sta,(kuten varmasti tajusitkin) vaikkapa eikös se dos lähinnä ole kaistasta ja prossusta riippuvainen, vai olenko ihan väärin käsittänyt.

    Äänestä

ensihoitajat tänne!! Missä on poppamiehet helistimineen?? Armeijaaaaaa! Defibrillaattori valmiiksi!! Antakaa tekohevgitystä!! Selviääkö kotilo??? Eihän se tuollaista voi normaalisti kirjoittaa...

Äänestä

>...operaattorit voisivat estää turvattomilta koneilta pääsyn nettiin.

Tuonhan pitäisi olla voimassaoleva käytäntö eikä mikään tulevaisuuden haave.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiaa. kirjoitti:

Windowsit voisi kokonaan sulkea pois netistä! ;)

http://www.tietokone.fi/uutiset/microsoft_turvattomat_tietokoneet_voisi_eristaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu