Subprime

Aivan samaa kaavaa mennään kuin rapakon takana joku aika sitten. Kuka vain saa pankista mitä vain ilman minkäännäköisiä säästöjä, laina ajat jo 25-30v ensiasunnon ostajilla. Suomi alkaa olemaan aikamoinen pommi, seuraava Kreikka. Vaalit kun ovat ohi alkaa se kituminen, ennen näkemätön kituminen.

Ai niin mutta Kataisen mielestähän tänne tarvitaan seuraavan 10v aikana 1.8miljoonaa maahanmuuttajaa töihin, hip hurraa! Ehkä pelastumme sittenkin.
4145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hih!

Jospa ottaisit ensiksi selvää mikä on Suomessa asuntolainan maksimilaina-aika.

Kun siinä onnistut niin seuraavan älyttömyyden kimppuun harhaisessa tekstissäsi.

Ehkä voisit myös keksiä miksi pankkien luottotappiot ovat vähentyneet viimeisten vuosien aikana.

Maahanmuuttajia vaan lisää niin ei asuntojen hinnat ainakaan tipu, saadaanpahan tyfferöisellekin kulttuurillista seuraa vuokrakasarmeille.

Hopihopi..

Äänestä

Juu, lainaa saa ja tilanteesta pitää persaukinaisenkin ottaa kaikki irti. Muutama vuosi asutaan komiasti ja mukavasti. Sitten jos maailma kaatuu ollaan 5v velkasaneerauksessa ja aloitetaan uudelleen. Ei tämä köyhällekkään tämän kummempaa touhua ole. Uskallusta veliseni, näin homma toimii, eikä yöunet mene ja voi asua mukavasti.

Äänestä

" Kuka vain saa pankista mitä vain ilman minkäännäköisiä säästöjä"

Mitäs tuohon muuta vastaamaan kuin, että puhut paskaa. Kyllä pankeilla on edelleen halu saada lainoista omansa takaisin korkojen kera ilman mitään luottotappiokirjauksia. Esson baarissako kuulit, että asuntolainaa saa kuka vain?

Äänestä

kun kuulin että lainaan voi ottaa parin vuoden maksuvapaan heti aluksi, ihan samaa subrimetouhua. Lainoja myönnetään maksukyvyttömille tai ainakin maksuhaluttomille. Olisi mielenkiintoista tietää, millaista omarahoitusosuutta lainansaamiseen vaaditaan? Ettei vaan olisi taasi ihan persaukiset lainatiskillä? Tästä ei taas hyvä seuraa, mutta eihän sillä vielä tässä vaiheessa ole väliä. Vasta muutaman vuoden kuluttua tulee hämmästellä, että mites tässä nyt näin kävi ja veronmaksajat kuittaa taas pankkitukea Jenkkilän malliin. Mikään instanssi ei tule puuttumaan peliin tässä vaiheessa, koska jonkun tärkeän edut kärsisivät tästä, vasta jälkikäteen voivotellaan tekopyhästi ja hurskaasti, kuinka ei ymmärretty, eikä huomattu. Ei mitään uutta auringon alla, näitä syklejä tulee säännöllisesti. Noin parinkymmenen vuoden välein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fafafaff kirjoitti:

Aivan samaa kaavaa mennään kuin rapakon takana joku aika sitten. Kuka vain saa pankista mitä vain ilman minkäännäköisiä säästöjä, laina ajat jo 25-30v ensiasunnon ostajilla. Suomi alkaa olemaan aikamoinen pommi, seuraava Kreikka. Vaalit kun ovat ohi alkaa se kituminen, ennen näkemätön kituminen.

Ai niin mutta Kataisen mielestähän tänne tarvitaan seuraavan 10v aikana 1.8miljoonaa maahanmuuttajaa töihin, hip hurraa! Ehkä pelastumme sittenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu