Olemme harkinneet mieheni kanssa naimisiin menoa. Haluaisinkin nyt kysyä tällaista.. miehelläni on ulosotossa velkoja paljon. Joten jos eroamme tai mies kuolee, nii tuleeko ne velat mun niskoille? Entä kun saan vanhempieni kuoltua perinnön, nii jos emme tee avioehtoa, nii onko miehelläni oikeus rahoihin?
Tietämätön!
3
471
Vastaukset
- maallikkojuristi
Velat eivät koskaan siirry sinulle, mutta avioerossa voit joutua maksamaan tasinkoa varattomalle miehellesi jos teillä ei ole avioehtoa. Ylivelkaisen miehen nettovarallisuus on nolla osituslaskelmassa, eli puolet kaikesta omaisuudestasi menisi hänelle. Jos mies kuolee ensin tai on konkurssissa avioero-osituksen aikaan, vältyt tasingon maksulta vetoamalla AL 103 §:n ns. tasinkoprivilegiin.
Jos saat perintöä vanhemmiltasi eikä teillä ole avioehtoa TAI vanhempien testamentissa avio-oikeutta ei ole poissuljettu, miehellä on avio-oikeus perinnöksi saatuun omaisuuteen. Suosittelen tekemään avioehdon ennen naimisiin menoa JA vanhempiasi tekemään testamenttiinsa avio-oikeuden poissulkevan määräyksen. - Jotain järkeä..
ulosotossa olevan ihmisen elämä ei ole vierestä seuraamisen arvoista. Tulet katumaan sitä naimisiinmenoa lopun ikää. Unohda koko jätkä. Jos sä haluat sääliä jotain niin anna rahaa vaikka SPR:lle.
- AlisaPalin
Kiitos maallikkojuristille vastauksesta!:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511437- 639870
- 1475580
- 1443784
- 753750
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403378
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 632793
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792603