Poste restorante

arskatt

Tietääkö kukaan palstalaisista, että jos ei ole osoitetta eli osoite on posti, niin saako normaalisti tarveharkinnaista työmarkkinatukea? Tälläinenkin uhkakuva saattaa vielä olla edessä!

11

1959

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pompin

      Kela ei taida poste restantea osoitteeksi hyväksyä. Tuo sama kysymys ilmaantuu aina silloin tällöin palstalle ja tuollaisen kuvan olen saanut, kun kokeneet ovat vastailleet.

    • ...raukkaa.

      Nyt on mennyt kysyjällä vähän termit sekaisin, "Poste restantet" ja "restorantet" eli ravintolat. Tainnut viettää ihan liikaa aikaansa restoranteissa ja asua liian pienessä postilokerossa.

      • resturantti

        no siehä se vast vekkuli vastaaja ootki!


    • kirjoilla olo

      tiedän ainakin yhden tapauksen, jossa nainen ilmoitti työkkäriin osoitteensa olevan poste restante, joka sitten meni eteenpäin kelalle työttömyyskorvauksen hakemuksen mukana.
      mutta kirjat oli edelleen siinä talossa ja siinä kämpässä, missä asui työssäkäyvä mieshenkilö, joten korvaus katkaistiin ja alettiin tutkia sen miehen tuloja. kelahan saattaa helposti tämmöisen tarkistuksen maistraattiin tehdä.
      niinhän siinä kävi, että rahanmaksattus loppui. katsottiin tosiasiallisesti asuvan osoitteessa, jossa oli talon kirjoillakin.
      joku irtolaislakihan aikonaan jo poistettiin eli että jos ei kertakaikkiaan ole missään osoiteessa kirjoilla eikä ole mitään muuta osoitetta poste restante, niin pitäisi saada näinkin olla. sossakin on erikseen virkaijat ja vastaanotttohuoneet niille, joilla ei ole mitäään asuntoa virallisesti.osa on kyllä sen näköisiäkin ja hajuisia.

      • sosiaalitoimisto voi järjestää asuntolapaikan - siis silloin, jos henkilö on aidosti asunnoton eikä voi pysyvästi muuttaa niiden esimerkiksi sukulaisten tai tuttavien luo, joiden asunnoissa kuitenkin paljon oleilee. En kuitenkaan tiedä, miten asuntoloitten henkilökunta suhtautuu asukkiin, joka nimellisesti pitää siellä majaansa ja asuntolamaksut hoituvat mutta todellisuudessa häntä ei tässä kodissaan juurikaan näy...Kenties hän voi menetellä näin muutaman kuukauden. Asukin itsensä kannalta tällainen järjestely ei liene taloudellisesti kovinkaan kannattava - sen sijaan se kumppani, jonka luona ns. asukki todellisuudessa enimmäkseen majailee, saattaa hyötyä: hänen tukensahan lasketaan yksinasujan normien mukaan.


      • ¨¨¨¨¨¨¨¨

        Tuossa olisi pitänyt ilmoittautu väestörekisteriin vailla vakinaista asuntoa olevaksi.


    • Oikea osoite

      Kela ei maksa ilman oikeaa osoitetta, sossu maksaa.

      • ihmettelen vaan

        Mihin perustuu tuo kelan maksamattomuus? Ei lakiin ainakaan. Koskeeko tuo kaikkia kelan maksuja, sairaspäivärahaakin? No asumistukeahan ei varmaan saa jos osotteena on poste restante, eikä ainakaan jos on poste restorante.
        Täytyy vaan ihmetellä noita kelaa ja sossua miten ne aina keksii jotain uusia selityksiä ettei tarvitse maksaa kellekään mitään. Mielikuvitusta piisaa...


      • Itse siitä todiste
        ihmettelen vaan kirjoitti:

        Mihin perustuu tuo kelan maksamattomuus? Ei lakiin ainakaan. Koskeeko tuo kaikkia kelan maksuja, sairaspäivärahaakin? No asumistukeahan ei varmaan saa jos osotteena on poste restante, eikä ainakaan jos on poste restorante.
        Täytyy vaan ihmetellä noita kelaa ja sossua miten ne aina keksii jotain uusia selityksiä ettei tarvitse maksaa kellekään mitään. Mielikuvitusta piisaa...

        Kela vaan ei maksa postilokero osoitteisiin. Itse olin tilanteessa 2005 jolloin ei ollut asuntoa ja majailin parissa eri asunnossa kunnes sain oman. Jäin työttömäksi ja ihmettelin kun ei työmarkkinatukea kuulunut Kelalta. Soitin Kelaan ja sanottiin, että hakemusta ei käsitelty loppuun puuttuvan osoitteen takia. Piti sinne sitten ilmoittaa ystäväni osoite ja viikossa oli hakemus käsitelty loppuun ja rupesin saamaan työmarkkinatukea. Jos ei oikeasti ole antaa Kelalle mitään osoitetta, saman rahan saa sitten toimeentulotuki muodossa sossusta.


      • ihmettelen vaan
        Itse siitä todiste kirjoitti:

        Kela vaan ei maksa postilokero osoitteisiin. Itse olin tilanteessa 2005 jolloin ei ollut asuntoa ja majailin parissa eri asunnossa kunnes sain oman. Jäin työttömäksi ja ihmettelin kun ei työmarkkinatukea kuulunut Kelalta. Soitin Kelaan ja sanottiin, että hakemusta ei käsitelty loppuun puuttuvan osoitteen takia. Piti sinne sitten ilmoittaa ystäväni osoite ja viikossa oli hakemus käsitelty loppuun ja rupesin saamaan työmarkkinatukea. Jos ei oikeasti ole antaa Kelalle mitään osoitetta, saman rahan saa sitten toimeentulotuki muodossa sossusta.

        Eiä ole ensimmäinen kerta kun Kela keksii olia sääntöjää. Tuohon olisin vaatinut lakiperusteen, jota ei tiettävästi ole.


    • tavan työtön

      Itse olin asunnoton koko viime kesän Helsingissä. Käytännössä siis asuin äitini ja kavereiden nurkissa, mutta virallinen osoite oli Poste Restante. Kela kyllä maksoi työttömyyskorvauksen ja maksaa itse asiassa vieläkin Poste Restante -osoitteeseen. Eivät nimittäin jostain syystä ole päivittäneet maistraattiin ilmoittamaani oikeaa osoitetta järjestelmiinsä, vaikka maksavat nykyään tähän osoitteeseen jo asumistukeakin =). Asunnottomuuteni todisteeksi hain maistraatista virallisen lapun, mutta en muista toimitinko sitä kelaan vai pelkästään kaupungille. Joka tapauksessa siis asunnotonkin saa kyllä lakisääteiset korvaukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      38
      3555
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      34
      2325
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2253
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      45
      2121
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      21
      1548
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1494
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1396
    8. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      967
    9. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      49
      956
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      823
    Aihe