vieras/kaksikielisia kouluja

8copacabana8

Hei!

Suomessahan on useitakin vieraskielisia/kaksikielisia paivakoteja/kouluja ja jopa lukioitakin, mutta kielina taitaa olla usein vain seuraavat: ruotsi, englanti, venaja, ja kiina, lisaksi ehka ranska. Mietin vain etta onko muunkielisia paivakoteja? kouluja? lukioita?
Siis suora kysymys kuuluu: Minka kielisia koulu/paivakotipaikkoja Suomesta ylipaataan loytyy?

Olisin kiitollinen asiallisista vastauksista :-)

5

587

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rätsi

      Katso mitä kieltä puhut, sen jälkeen matka siihen maahan missä se on äidinkielenä. Hyvää matkaa.

      • 8copacabana8

        Asun ihan Suomessa, näppäimistöni ei vain suostunut käyttämään ä:itä eikä ö:itä, mutta kiitos asiattomasta ja tyhmästä kommentistasi :-))

        Minulla on oikeus saada lapselleni sellainen koulutus kuin kaikilla muillakin, ja lisäksi haluaisimme koulun tukevan hänen kaksikielisyyttään. Äidinkieleni on suomi, mieheni portugali, kotonamme puhutaan suomea, sekä minä puhun lapselle suomea, mieheni puhuu portugalia, täten suomesta tulee näillänäkymin se "ykköskieli", mutta jos löytyisi portugalin kielistä koulua niin olisi se lapsellekin parempi.

        Siispä onko Suomessa portugalin kielisiä päiväkoteja ja kouluja?


      • 8+6
        8copacabana8 kirjoitti:

        Asun ihan Suomessa, näppäimistöni ei vain suostunut käyttämään ä:itä eikä ö:itä, mutta kiitos asiattomasta ja tyhmästä kommentistasi :-))

        Minulla on oikeus saada lapselleni sellainen koulutus kuin kaikilla muillakin, ja lisäksi haluaisimme koulun tukevan hänen kaksikielisyyttään. Äidinkieleni on suomi, mieheni portugali, kotonamme puhutaan suomea, sekä minä puhun lapselle suomea, mieheni puhuu portugalia, täten suomesta tulee näillänäkymin se "ykköskieli", mutta jos löytyisi portugalin kielistä koulua niin olisi se lapsellekin parempi.

        Siispä onko Suomessa portugalin kielisiä päiväkoteja ja kouluja?

        mutta lapsi voi saada koulussa äidinkielen opetusta portugalin kielessä, jos hänen äidinkielekseen merkitään virallisiin papereihin portugali.

        Helsingissä on vieraskielisiä kouluja Ranskalaissuomalainen koulu ja Venäläissuomalainen koulu (ilmaisia valtion kouluja) sekä maksullisia yksityiskouluja Saksalainen koulu, Englantilainen koulu (tai koulu on pikemmin amerikkalainen, mutta engalanninkielinen) ja kansainvälinen koulu, joka on englanninkielinen. Saksalaisessa ja Englantilaisessa koulussa on kohtuulliset lukukausimaksut, mutta kansainvälinen koulu on erittäin kallis. Muiden kaupunkien koulutilanteesta en tiedä.


    • ullak

      Ei varmasti ko. kielisiä kouluja Suomessa missään. Entäpä jos panisit ranskalaiseen? Meillä oli lasten kanssa sama ongelma 30 v sitten, mutta espanjan kielen kanssa. Ajattelimme että kun on läheinen kieli espanjalle niin pääsee helposti kiinni. Lisäksi siellä voi lukea yläasteella espanjaa. Siihen aikaan sinne oli hyvin vaikea päästä. Oli oltava keskimääräistä älykkäämpikin ja kielellisesti lahjakas, mikä testattiin. Koulu oli siihen aikaan erittäin hyvä. Parhaita maassa. Johtui varmaan hyvästä oppilasaineksesta mikä innosti hyviä opettajia. Kuulin että sinne nyt otetaan Afrikasta muuttajia ilman testausta ja se on pudottanut imagon.

      • Else32

        Moikka,

        lapsella ei ole automaattisesti mahdollista saada äidinkielen opetusta omalla kielellään, mutta jos on tarpeeksi lapsia, joilla sama äidinkieli, niin kieliryhmiä voidaan järjestää (opetusta muutama tunti viikossa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2184
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1352
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      652
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      597
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      577
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      128
      488
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      484
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    Aihe