Antakaa vinkkiä hammaspesuun

Meillä totuteltiin hammasharjaan ennen kuin eka hammas puhkesi ja antoi ikeniään harjata. Nyt enää ei anna kun eka hammas puhkesi. Työntää kielellä ulos harjan. Mitään miten saisi hampaat harjattua?
3184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meillä oli aika lailla sama homma. Sinnikkäästi vain pesin hampit, ihan hiljaa harjaten. Heiluttelin toisella kädellä lelua muksun nassukan päällä, keskittyi sihen eikä huomannukkaan kun etuhampaat harjasin! :) Sitten tietty oli niitäkin päiviä kun tuo ei auttanut, silloin vain puhelin rauhallisesti ja yritin päästä kielen "ohi" hamppien luo. :D

Äänestä

Et ilmeisesti käytä tahnaa? Sipaise suositusmäärä (ihan pieni riisinjyvän kokoinen) sitä vauvojen hammastahnaa ja jo aukeaa suu :) hammastahnaa suositellaan nykyisin jo ekan hampaan puhjettua. Meillä aukeaa suu ammolleen kun tykkää niin hampaiden pesusta. Ennen tahnaa ei auennut koko suu! Hammashoitaja sanoi myös tämän vinkiksi.

Äänestä

Ikenet voi olla hirmu arat eikä siksi tykkää nyt että tökitään harjalla. Näin meillä oli. Ennen hampaita antoi laittaa harjan suuhun mutta ekan tokan ja kolmannen hampaan jälkeen ei kirveelläkään. Odotin viikon, kokeilin, ei antanut, odotin toisen ja antoi laittaa tosin ei tykännyt. Vasta kun hoksasin että muksujen hammastahna on lapsen suuhun maistuvaa niin sitä ihan aavistus niin jopa alkoi hammaspesut onnistua aamuin illoin! Ei anna kauaa ja monesti harjata mutta parempi sekin kun ei ollenkaan. Samantien otettiin käytäntöön säännöllisesti kaksi kertaa päivässä jotta oppii että niin kuuluu tehdä. Myös kun saa yhdessä pitää harjaa äidin tai isin kanssa kädessä niin muuttuu hauskaksi jutuksi ja saa tutustua harjaansa itsekin kunhan ei vessan lattialle heittele. Yleensä annan esim. yöpukua pukiessa tai riisuessa harjan käteen siksi aikaa. Muksu sai hampaat nyt vasta 11kuisena joten on jo vähän jyvällä että mitä touhua se oikeen on. Osaa halutessaan protestoida ja toisaalta vähän osallistuakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


höh hampaat kirjoitti:

Meillä totuteltiin hammasharjaan ennen kuin eka hammas puhkesi ja antoi ikeniään harjata. Nyt enää ei anna kun eka hammas puhkesi. Työntää kielellä ulos harjan. Mitään miten saisi hampaat harjattua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu