vanhan arabian tunnistaminen?

heitänkö roskiin?

Koitin monesta eri lähteestä etsiä kahden arabian käyttöesineeni ikää, mutta en niitä mistään löytänyt.

Toinen on kokonaan valkoinen kastikekulho / terriini . pohjassa massaleima ARABIA sekä tunnukset X3 ja WZO - kulhon kahvoissa on jonkinlaiset simpukkafiguurit.

Toinen on hiukan rusahtava / luonnonvalkoinen tarjoiluvati, pohjassa massaleima ARABIA, jonka sekä ylä- että alapuolella on kirjaimet N. lisäksi siinä on kirjaintunnukset DB sekä T ja 15.

Osaako joku auttaa?

4

1476

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timppetii

      Massaleimoja käyttiin 1800- luvun lopusta 40- luvulle. Jos olisi myös numeroita massaleimassa niistä voisi saada tarkan valmistusvuoden selville. Massaleimattujen astioiden ikä on yleensä aika mahdotonta saada selville, sillä onhan niitä käytetty yli 5 vuosikymmenen aikana..

    • Hei!
      Nyt menee arvauksen piikkiin - mutta itselläni on samalla leimalla: ARABIA ylä ja alapuolella N kuin sinun tarjoiluvadissakin- Arvelen luvun 15 tarkoittavan toukokuu 1901.??

      • heitän...

        Onko tuollainen vati sitten jonkun arvoinen ?

        Löysin sivun jolla oli noita Arabian vuosileimoja: http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2azrq raila-arabian-vuosileimat.html
        Mutta siellä ei missään ollut tuota N - N -yhdistelmää..??

        ja edelleen X3 pysyy arvoituksena vai voisiko se tarkoittaa X -> 10 eli Maaliskuu 1910 ???
        WZO - on kuulemma joku suunnittelija ?? samoin kuin vadin DB ??


      • heitän... kirjoitti:

        Onko tuollainen vati sitten jonkun arvoinen ?

        Löysin sivun jolla oli noita Arabian vuosileimoja: http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2azrq raila-arabian-vuosileimat.html
        Mutta siellä ei missään ollut tuota N - N -yhdistelmää..??

        ja edelleen X3 pysyy arvoituksena vai voisiko se tarkoittaa X -> 10 eli Maaliskuu 1910 ???
        WZO - on kuulemma joku suunnittelija ?? samoin kuin vadin DB ??

        Kyllä Sinä sille käyttöä keksit - ja onhan se aika vanhakin, joten säilytä vaan. Minun vati on 811= marr. 1908 ja kirjaimet AT ja 16. Minulla on monia ant. käsitteleviä kirjoja, mutta ei niissäkään missään ole N-N merkintää - ikämerkintä kuitenkin on minulle tärkeämpi.
        Vadin koko on 30x40. Ja käsinpesen sen varovasti. Jouluna vadilla köllötti kalkkuna. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4288
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      135
      2976
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2322
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      37
      2164
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1863
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      90
      1753
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1576
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1519
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1188
    Aihe