Tarkoitus olisi mennä ensi kesänä matkailuautolla Norjaan, todennäköisesti laivalla Tukholmaan ja siitä Etelä/Keski-Norjaan. Mietityttää tuo kilometriä määrä tuommoiselle parin viikon reissulle, paljonko matka etenee päivässä Norjan vuonoilla? Aikaa pitäisi jäädä muuhunkin kuin vain autossa istumiseen...
Eli paljonko olisi sopiva päivä matka Norjassa? 200km?
Autolla norjaan
18
1905
Vastaukset
- 5+13
Kilometreihin en ota kantaa, mutta matkailuauton kanssa suositteleen käyttämään reittiä Naantali - Kapellskär (Finnlines) ylitykseen. Noilla laivoilla ei ole lainkaan autolle korkeusrajoituksia, kuten Siljalla ja Vikingillä on.
- Janichka
Juuri tuota kyseistä reittiä oli tarkoitus käyttää :)
- ex-normanni
Asuin lapsena Oslossa, silloin ajettiin henkilöautolla päivässä länsirannikon vuononpohjukkaan Oddaan eteläistä reittiä ja toisena päivänä pohjoisen kautta takaisin Osloon, eli Hardangerviddan vuoristoalueen ympäri. Koko tuo matka on noin 800 kilometriä. Silloin oltiin kuitenkin autossa lähes koko aika. Bergeniin mentäessä eteneminen on kuulemma vielä hitaampaa (paitsi nyt taitaa olla uusia tunneleita). Rannikkoa pitkin sen sijaan nopeampaa; Oslosta maan eteläkärkeen ehtii hyvin päivässä. Mutta jos siis haluaa rauhassa pysähdellä syömään ja ihailemaan maisemia ja nähtävyyksiä, niin reitistä riippuen 300-400 km on varmaan henkilöautolle sopiva määrä, matkailuautolla 200 km varmaan vuoristossa sopivampi, ei tosin ole kokemusta.
- Janichka
Varmaan tuo pari sataa ihan sopiva päivämatka.
Minkälaista säätä tuolla Etelä/Keski-Norjassa on kesäkuun loppupuolella? - ex-normanni
Janichka kirjoitti:
Varmaan tuo pari sataa ihan sopiva päivämatka.
Minkälaista säätä tuolla Etelä/Keski-Norjassa on kesäkuun loppupuolella?Ei paljoa poikkea etelä-Suomen säästä, eli voi olla kaunista ja lämmintä, tai sitten ei. Korkeuserot vaikuttavat kuitenkin enemmän kuin ehkä tulisi ajatelleeksi. Osa maanteistä kulkee paikoin yli kilometrin korkeudessa, ja sillä korkeudella on lunta vielä silloinkin kun meressä jo uidaan.
- Janichka
ex-normanni kirjoitti:
Ei paljoa poikkea etelä-Suomen säästä, eli voi olla kaunista ja lämmintä, tai sitten ei. Korkeuserot vaikuttavat kuitenkin enemmän kuin ehkä tulisi ajatelleeksi. Osa maanteistä kulkee paikoin yli kilometrin korkeudessa, ja sillä korkeudella on lunta vielä silloinkin kun meressä jo uidaan.
Et sattuisi hyviä kalapaikkoja tietämään? :) Vois vaikka yrittää hieman kalastella jossain...
- vuonopeikko
Janichka kirjoitti:
Et sattuisi hyviä kalapaikkoja tietämään? :) Vois vaikka yrittää hieman kalastella jossain...
Norjan sateista oli televisiodokumentti. Jossain eteiläisessä Länsinorjan kylässä kerrottiin satavan noin 5,7 metriä vettä vuodessa, kun Kautokeinossa sama arvo on 0,3 metriä. Suomessa sateitten keskiarvo on noin 0,5 metriä, mutta eihän me sokerista olla, pikku sateet kuuluu kesälomaan.
Kysyt hyvistä kalapaikoista... ihan kaikki jyrkät vuononrannat käy ja parasta kalastusaikaa on kun nousuvesi lähtee nousemaan... ajankohdan näet vuoroveesikalenterista.
http://www.math.uio.no/tidepred/
Merialueella / siis suolaisissa vesissä saat kalastaa yhdellä siimavieheellä vapaasti maksutta, eikä pyyntivälineitä tarvitse desinfioida.
Jokisuistot, sisälammet ja joet on hintavampi juttu.
Tuossa jotain lakitekstiä.
http://www.tietotori.fi/Keskustelualueet/Muu maailma/Norja/000A236D-000F52ED?Templates=upotetut_keskustelut&Close=-1
- Janichka
Matka alkaa lähestyä..... Alustavaksi suunnitelmaksi olen laskenut n.100-200km/päivä tuonne Keski-Norjan vuonoille. Eipähän tarvitse pelkästään autossa istua koska se ei ole matkan tarkoitus. Pitää tietysti elää tilanteen mukaan, ei kehtaa mitään pakko aikataulua tehdä.... Ainoastaan nuo matkat Norjaan ja sieltä pois joutuu ajamaan väkisinkin enemmän ettei matka veny ihan mahdottomaksi.
Aikaa reissulle olen varannut 17.päivää, kaipa tuossa ajassa hieman kerkiää Norjaa nähdä....- Norjaan
Hei, paljonko laivamatka maksoi, olen myös Norjan vuonoille matkaamassa, mutta mietin menenkö Haaparannan vai naantalin kautta. Auto on 6m pitkä
- Janichka
Norjaan kirjoitti:
Hei, paljonko laivamatka maksoi, olen myös Norjan vuonoille matkaamassa, mutta mietin menenkö Haaparannan vai naantalin kautta. Auto on 6m pitkä
http://www.finnlines.com/index.php/passenger_fin/hinnat
Tuoltahan nuo hinnat löytyy...
Itselleni tulikin muutoksia ja lähdemme Helsinkistä Tukholmaan Siljalla. ´Laivamatkalle tuli hintaa reilu 300€ sisältää myös ruokailut. Naantalista olisi päässyt n.puolet halvemmalla mutta tämä reitti käy meille paremmin.... - Janichka
Olisiko kenelläkään järkevää reittiä välillä Trondheim-Tornio? Kannattasiko ajaa Norjan vai Ruotsin puolelta, vai onko kaikki näkemisen arvoinen jo nähty?
Tronheimiin asti on selvät sävelet, mutta entä tuo loppumatka..... - vuonopeikko
Janichka kirjoitti:
Olisiko kenelläkään järkevää reittiä välillä Trondheim-Tornio? Kannattasiko ajaa Norjan vai Ruotsin puolelta, vai onko kaikki näkemisen arvoinen jo nähty?
Tronheimiin asti on selvät sävelet, mutta entä tuo loppumatka.....Joskus vuosia sitten olen tuon reitin autoillut.
Tronheimista karttaohjelman laskema lyhin reitti
olisi Granesta, Luleån ja edelleen Tornioon.
Tronheimissa joudut maksamaan tiemaksua
ja tuolta on Tornioon matkaa 960 km.
Keinoälyn laskemana matkaan kuluisi aikaa 14 tuntia
tauotta autoillessa nopeusrajoitusten mukaan. - Janichka
vuonopeikko kirjoitti:
Joskus vuosia sitten olen tuon reitin autoillut.
Tronheimista karttaohjelman laskema lyhin reitti
olisi Granesta, Luleån ja edelleen Tornioon.
Tronheimissa joudut maksamaan tiemaksua
ja tuolta on Tornioon matkaa 960 km.
Keinoälyn laskemana matkaan kuluisi aikaa 14 tuntia
tauotta autoillessa nopeusrajoitusten mukaan.Joo tuo on kyllä lyhin reitti mutta onko matkailua ajatellin järkevin? Siis tarkoitan että voisi ajaa vaikka pitemmänkin reitin jos matkalla olisi jotain näkemisen/kokemisen arvoista....
- ghx
Janichka kirjoitti:
Joo tuo on kyllä lyhin reitti mutta onko matkailua ajatellin järkevin? Siis tarkoitan että voisi ajaa vaikka pitemmänkin reitin jos matkalla olisi jotain näkemisen/kokemisen arvoista....
Itse käännyin jo 74-tielle, alkoi maisemat sen verran tasaantua. Ruotsin puolella nopeusrajoitukset huomattavasti korkeammat.
- Janichka
ghx kirjoitti:
Itse käännyin jo 74-tielle, alkoi maisemat sen verran tasaantua. Ruotsin puolella nopeusrajoitukset huomattavasti korkeammat.
Voisi olla järkevämpää mennä Ruotsin kautta jos siellä saa ajaa kovempaa. Ja jos matkalla ei mitään nähtävää ole niin äkkiä vaan Suomeen takas :)
- Janichka
Janichka kirjoitti:
Voisi olla järkevämpää mennä Ruotsin kautta jos siellä saa ajaa kovempaa. Ja jos matkalla ei mitään nähtävää ole niin äkkiä vaan Suomeen takas :)
Tulemmikin jo Uumajasta Vaasaan niin ei tarvitse turhia ajella...
- rgline
Janichka kirjoitti:
Tulemmikin jo Uumajasta Vaasaan niin ei tarvitse turhia ajella...
Harmittavan kallista lystiä Uumaja-Vaasa reitti.
- Janichka
rgline kirjoitti:
Harmittavan kallista lystiä Uumaja-Vaasa reitti.
Se on kyllä totta mutta minkäs teet....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803