JÄRKYTTÄVÄT HINTAEROT!!!

Klaukkalassa n. 10 min Kehä III:lta pyydetään tonteista jopa 200 000 euroa.
Maanomistaja tarjosi meille Kehä IV:lta 5 minuutin päässä tonttia 35 000 eurolla. Tontilla on tuliterä puusauna ja hyvä tiepohja valmiina.

Aika isot ovat erot. Se on sijainti, josta maksetaan.
9926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kehä IV:ta ole olemassakaan...

Äänestä
  • Jossain Karigasniemessä, jossa porojen säännöllisesti käyttämä reitti on nimetty "kieli poskella"...

    Äänestä

Tarjoaisin tuosta Klaukkalan tontista 10 000 euroa enintään. Saahan sitä pyytää.

Äänestä

pyydetään 39 000 eur. Tosin Röykän hintataso on pompsahtanut sellaiseen nousuun, että pyynneissä on korotuspainetta.

Äänestä

.... noin 80 -100 kilsaa itään päin Helsingistä saa tontteja lähes ilmatteeksi - ei ne kyllä siltikään kovin hyvin kaupaksi mee.

Kiinteistökaupan tärkein hintatekijä on SIJAINTI ( ja toissijainen sijainti ja sitten kaupaa perässä rakennusoikeus m2)

Äänestä
  • Jaa että parilla eurolla tontteja? Sulla on varmaan linkitkin näihin hinnastoihin? Ottasin noita tollaset 100 kappaletta.

    Äänestä

  • ei löytynny kirjoitti:

    Jaa että parilla eurolla tontteja? Sulla on varmaan linkitkin näihin hinnastoihin? Ottasin noita tollaset 100 kappaletta.

    100%:n varmuudella ranetamisvelvoite ja muuttamisvelvoite ja niitä myydään vain 1 kpl/lärvi. Asukkaiden kalastelua eikä mitään muuta.

    Äänestä

Kehä IV on Uudenmaan tiepiirin vireille saattama hanke. Pääkaupunkiseudun yhteistyövaltuuskunnan (YTV) tekemässä pääkaupunkiseudun liikennejärjestelmäluonnoksessa vuodelle 2007 Kehä IV on merkitty vuosien 2016–2030 välillä toteutettavaksi hankkeeksi.

Kehä V-kin on jo olemassa, nimittäin Hanko-porvoo tie. Siinäkin on oikein iso hanke käynnissä. Kehä V hanke on Hanko-Hyvinkää-Porvoo -tien eli Kehä V -kuntien maankäytön ja toimintojen kehittämiseen keskittyvä yhteistyöprojekti.

Äänestä

Tottakait sijainti vaikuttaa. Mä en muuttaisi minnnekään keskelle-ei-mitään, vaikka sen tontin saisi ilmaiseksi. Mä asun pk-seudulla ja maksoin okt-tontistani sen mitä siitä täällä pitää maksaa. Onnellisia olkoot ne, jotka viihtyvät maalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tonteissa... kirjoitti:

Klaukkalassa n. 10 min Kehä III:lta pyydetään tonteista jopa 200 000 euroa.
Maanomistaja tarjosi meille Kehä IV:lta 5 minuutin päässä tonttia 35 000 eurolla. Tontilla on tuliterä puusauna ja hyvä tiepohja valmiina.

Aika isot ovat erot. Se on sijainti, josta maksetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu