Tervehdys,
Saan määriteltyä muuttujan Writer-documenttiin, mutta miten määritän tämän samaisen muuttujan Basic-koodissa, jolla on tarkoitus asettaa arvo muuttuja-kenttään?
Saan määriteltyä muuttujan Writer-documenttiin, mutta miten määritän tämän samaisen muuttujan Basic-koodissa, jolla on tarkoitus asettaa arvo muuttuja-kenttään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kysytäänpä sitten näin. Miten saan tehtyä sellaisen makron, joka hakee dokumentissa oleviin kenttiin arvot esim. txt-tiedostosta tai SQL Compact -tietokannasta. Ja onko yleensäkään mahdollista Writerilla?
StarOffice 8 Programming Guide
for BASIC
s.114: "The text field is then inserted in the document using the
insertTextContent method"
Löytyi aikoinaan Sunin nettisivuilta PDF-tiedostona, alkuosaltaan nimi: "819-0439"
Andrew Pitonyakin Useful Macro Information näyttää myös sisältävän jotain kenttien käsittelystä makroin.
Kysy lisää, jahka olet nuo lukenut ja kokeillut.
Kiitos vinkeistä, mutta en saanut noilla hommaa toimimaan halutulla tavalla.
Elikkä dokumentissa on kenttiä/muuttujia, joiden arvoa täytyisi pystyä muuttamaan ohjelmallisesti makron avulla.
Aiemmin viittaamissani lähteissä on mm. sanottu näin:
The following routines, posted by Rodrigo V Nunes [[email protected]], show that setting Document variables (like for MS Word documents) are possible in OOo.
Mikä vika niissä rutiineissa oli?
Nyt varmaankin pitäisi erottaa kaksi eri asiaa:
1) Neuvonta
2) Tilaaminen
Jos olet tilaamassa Basic-ohjelmaa, joka tekee haluamaisi asiat, niin kaiketi teet siitä asianmukaisen tilauksen tai ainakin kysyt hintaa?