amerikan bully.. niin mikä?

Kiinnostuin..

eli voisiko joku kertoa mikä on? törmäsin netissä tälläiseen..

5

576

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RE:

      Amerikanbully on amerikkalainen koirarotu joka jalostettiin 1900-luvun lopulla. Se usein sekoitetaan amerikanpitbullterrieriin, mutta vaikka se polveutuu viimeksi mainitusta, se ei sovi kyseiseen rotutyyppiin

    • Anonyymi

      Jos rotua haaveilee, kannattaa ottaa huomioon, että mikään taho ei tällä hetkellä valvo kasvatustoimintaa Suomessa.
      Mikä tarkoittaa sitä että koiria ei tutkita, sairailla koirilla tehdään pentuja, jalostuksessa käytetään alle 2 vuotiaita ja nartuilla tehdään pentuja aina seuraavista juoksuista.
      Ns julkista pentutehtailua, koska ostajat ei pääse mistään tarkistamaan koirien tietoja ja pennuttamisen tiheyttä.
      ABKC rekisteristä löytyy ainoastaa sukupuut ja niidenkin paikkansa pitävyys on sen varassa rekisteröikö kasvattaja oikein pennut. Tätäkin Suomessa on että pennut tehdään rekisteröimättömällä koiralla ja pennut rekisteröidään rekisterissä olevan koiran alle.

      Suomen kasvattajat tekee lujasti töitä sen eteen että vaikuttaisivat mahdollisimman luotettavilta. On erinäisiä titteleitä, hienot nettisivut ja kuvat, "paljon tietoa rodusta". Yllättyisitte, kun vaan tietäisitte kuinka pitkälle ovat valmiita menemään petoksen eteen.
      Muutama keissi odottaa käräjille menoa näissä petoksissa. Toivottavasti hommat tulee pian julkisiksi niin saisivat julkisen leiman ottaansa.

      • Anonyymi

        Rotu ei taida olla koirasosiaalinen, liekö riski sitten?


    • Anonyymi

      mieluimmin italialainen.lottatore brindisino.on mukava rotu.tai usalainen bandog.bully on sairas rotu.mutta siitä vaan jos haluat rahoittaa eläinlääkärin kesämökkiä.

      • Anonyymi

        "Lottatore brindisino on italialainen risteytysmastiffi. Se polveutuu cane corson, amerikanpitbullterrierin ja rottweilerin risteytyksestä. Lottatore brindisino ei ole virallinen koirarotu. Kotimaansa ulkopuolella se on melko tuntematon.

        Lottatore brindisinoa käytetään lähinnä koiratappeluissa ja vahtikoirana. Sen sanotaan olevan vaikeasti hallittavissa ja aggressiivinen toisia koiria kohtaan, joten se tarvitsee vastuullisen ja osaavan omistajan eikä sovellu pelkäksi lemmikiksi."


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2160
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1960
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1806
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1771
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1381
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      27
      1159
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      69
      1111
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1067
    Aihe