amerikan bully.. niin mikä?

Kiinnostuin..

eli voisiko joku kertoa mikä on? törmäsin netissä tälläiseen..

5

560

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RE:

      Amerikanbully on amerikkalainen koirarotu joka jalostettiin 1900-luvun lopulla. Se usein sekoitetaan amerikanpitbullterrieriin, mutta vaikka se polveutuu viimeksi mainitusta, se ei sovi kyseiseen rotutyyppiin

    • Anonyymi

      Jos rotua haaveilee, kannattaa ottaa huomioon, että mikään taho ei tällä hetkellä valvo kasvatustoimintaa Suomessa.
      Mikä tarkoittaa sitä että koiria ei tutkita, sairailla koirilla tehdään pentuja, jalostuksessa käytetään alle 2 vuotiaita ja nartuilla tehdään pentuja aina seuraavista juoksuista.
      Ns julkista pentutehtailua, koska ostajat ei pääse mistään tarkistamaan koirien tietoja ja pennuttamisen tiheyttä.
      ABKC rekisteristä löytyy ainoastaa sukupuut ja niidenkin paikkansa pitävyys on sen varassa rekisteröikö kasvattaja oikein pennut. Tätäkin Suomessa on että pennut tehdään rekisteröimättömällä koiralla ja pennut rekisteröidään rekisterissä olevan koiran alle.

      Suomen kasvattajat tekee lujasti töitä sen eteen että vaikuttaisivat mahdollisimman luotettavilta. On erinäisiä titteleitä, hienot nettisivut ja kuvat, "paljon tietoa rodusta". Yllättyisitte, kun vaan tietäisitte kuinka pitkälle ovat valmiita menemään petoksen eteen.
      Muutama keissi odottaa käräjille menoa näissä petoksissa. Toivottavasti hommat tulee pian julkisiksi niin saisivat julkisen leiman ottaansa.

      • Anonyymi

        Rotu ei taida olla koirasosiaalinen, liekö riski sitten?


    • Anonyymi

      mieluimmin italialainen.lottatore brindisino.on mukava rotu.tai usalainen bandog.bully on sairas rotu.mutta siitä vaan jos haluat rahoittaa eläinlääkärin kesämökkiä.

      • Anonyymi

        "Lottatore brindisino on italialainen risteytysmastiffi. Se polveutuu cane corson, amerikanpitbullterrierin ja rottweilerin risteytyksestä. Lottatore brindisino ei ole virallinen koirarotu. Kotimaansa ulkopuolella se on melko tuntematon.

        Lottatore brindisinoa käytetään lähinnä koiratappeluissa ja vahtikoirana. Sen sanotaan olevan vaikeasti hallittavissa ja aggressiivinen toisia koiria kohtaan, joten se tarvitsee vastuullisen ja osaavan omistajan eikä sovellu pelkäksi lemmikiksi."


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1763
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1179
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1178
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      96
      1038
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      833
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      811
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      754
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella

      Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.
      Maailman menoa
      132
      698
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    Aihe