amerikan bully.. niin mikä?

Kiinnostuin..

eli voisiko joku kertoa mikä on? törmäsin netissä tälläiseen..

5

726

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RE:

      Amerikanbully on amerikkalainen koirarotu joka jalostettiin 1900-luvun lopulla. Se usein sekoitetaan amerikanpitbullterrieriin, mutta vaikka se polveutuu viimeksi mainitusta, se ei sovi kyseiseen rotutyyppiin

    • Anonyymi

      Jos rotua haaveilee, kannattaa ottaa huomioon, että mikään taho ei tällä hetkellä valvo kasvatustoimintaa Suomessa.
      Mikä tarkoittaa sitä että koiria ei tutkita, sairailla koirilla tehdään pentuja, jalostuksessa käytetään alle 2 vuotiaita ja nartuilla tehdään pentuja aina seuraavista juoksuista.
      Ns julkista pentutehtailua, koska ostajat ei pääse mistään tarkistamaan koirien tietoja ja pennuttamisen tiheyttä.
      ABKC rekisteristä löytyy ainoastaa sukupuut ja niidenkin paikkansa pitävyys on sen varassa rekisteröikö kasvattaja oikein pennut. Tätäkin Suomessa on että pennut tehdään rekisteröimättömällä koiralla ja pennut rekisteröidään rekisterissä olevan koiran alle.

      Suomen kasvattajat tekee lujasti töitä sen eteen että vaikuttaisivat mahdollisimman luotettavilta. On erinäisiä titteleitä, hienot nettisivut ja kuvat, "paljon tietoa rodusta". Yllättyisitte, kun vaan tietäisitte kuinka pitkälle ovat valmiita menemään petoksen eteen.
      Muutama keissi odottaa käräjille menoa näissä petoksissa. Toivottavasti hommat tulee pian julkisiksi niin saisivat julkisen leiman ottaansa.

      • Anonyymi

        Rotu ei taida olla koirasosiaalinen, liekö riski sitten?


    • Anonyymi

      mieluimmin italialainen.lottatore brindisino.on mukava rotu.tai usalainen bandog.bully on sairas rotu.mutta siitä vaan jos haluat rahoittaa eläinlääkärin kesämökkiä.

      • Anonyymi

        "Lottatore brindisino on italialainen risteytysmastiffi. Se polveutuu cane corson, amerikanpitbullterrierin ja rottweilerin risteytyksestä. Lottatore brindisino ei ole virallinen koirarotu. Kotimaansa ulkopuolella se on melko tuntematon.

        Lottatore brindisinoa käytetään lähinnä koiratappeluissa ja vahtikoirana. Sen sanotaan olevan vaikeasti hallittavissa ja aggressiivinen toisia koiria kohtaan, joten se tarvitsee vastuullisen ja osaavan omistajan eikä sovellu pelkäksi lemmikiksi."


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      86
      817
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      761
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe