A ja B ovat naimisissa.
A lapsia ed. avioliitosta 2 (lapset x ja y).
B lapsia ed. avioliitosta 3 (lapset f, g ja h).
A ja B avioliitosta 1 lapsi (lapsi ö).
A ja B ovat olleet sellaisessa kunnossa vuosia etteivät ole itse pystyneet hoitamaan raha-asioitaan (heidän yhteinen lapsi hoitanut pankki ym asiat). Sinä aikana he myyneet kesämökin (50 000 €?) ja asunto-osakkeen (60 000 €?).
Ei tietoa onko avioehtoa ollut ja kenen nimissä olleet kesämökki ja asunto-osake. A kuoli viime vuonna ja tiettävästi perunkirjoitus tehty. Kuukausi sitten kuoli B, perunkirjoitusta ei ole tehty, eikä ole kiire, kun ei ole kuulema mitään jaettavaakaan.
Mitä mahdollisuukia on minulla lapsena f saada tietoa heidän raha-asioista, avioehdosta ja kesämökin ja osakkeenmyynnin summista ja ostajista ennen perunkirjoitusta? Muilta lapsilta ei saa tietoa.
Mitä oikeuksia minulla on?
Miten toimia?
2
594
Vastaukset
- jokuhama
Perunkirjoitus on lakisääteinen, eikä riipu varallisuudesta. Vainajien velat (vahingon osalta) voivat tulla perillisten kintuille, ellei perukirjaa toimiteta ajallaan verottajalle ja jopa tiedoksi velkojille.
Yksin saat vain vanhempasi kuolinpäivän saldon ja sen jälkeiset tilitapahtumat. Kiinteistöjen kauppakirjat ovat julkisia asiakirjoja ja kopion saat ao. kaupanvahvistajalta. Uskon, että B:n perukirjan liitteeksi voisit saada A:n perukirjasta kopion paikkakunnan verotoimistosta, niin siitä selviää omistukset ja avioehto.
Jos tiedät osakkeen osoitteen, niin nykyisen omistajan voit selvittää taloyhtiön isännöitsijältä. Voihan asiaa purkaa myös asunnon asukkaasta/naapureista lähtien. Osakkeen hintatiedon osalta en nyt varmaa paikkaa tiedä, ellei joku sitä vuoda. Tutkintapyyntö ei tiettävästi helpolla käynnisty, eikä tyhjään pesään kannata selvittäjää hakea. - Ei auta itkukaan...
Meillä oli vastaavanlainen tilanne. Valtkirjat annettu "ei edes sisarpuolelle", avioehtoa ei ollut isäni ja äitipuoleni välillä.
Äitipuoli kuoli aikaisemmin ja isäni vuotta myöhemmin. Osake (yli 100 000 €) oli äitinipuoleni nimissä joka oli myyty vuotta aikaisemmin hänen kuolemaansa. Heillä oli aikaisemmin pieni maatila joka piti olla molempien nimissä.
Isäni perukirjatilaisuudessa oli hänen tilillä rahaa alle 10 000 €. Annettiin siinä tilaisuudessa ymmärtää vain, että perukirjoitustilaisuudessa käsitellään aina vain kuolleen kuolemanpäiväntilanne ja siitä perunkirjoituspäivään kuuluvat tulot ja menot.
Kaivelemaan jäi hieman...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1182661Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811462- 481189
- 781107
- 45976
- 59973
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En171941