Savuna ilmaan, Mankell

alvari.raappavaara

Takateksti puhuu polttavan ajankohtaisesta trilleristä. Toki niinkin, mutta kirjan kertoma suuri puhallus ajoittuu 90-luvun alkuvuosiin. Jolloin raha liikkui ja oli hetken halpaa niin Suomessa kuin Ruotsissa. Sankaritar, syyttäjä, ryhtyy penkomaan vanhaa asiaa joskus vuosikymmenen lopulla kun pääkonnan kuolema ei olekaan ihan varmaa. Vaikenemisen muuri torppaa tutkimukset, rosvon lähipiiri ja oheishyötyjät kun jatkavat eloaan yhteiskunann yläkerrassa edelleen.
Saman idean pohjalta Mankell on kirjoittanut tv-sarjan Labyrinten. En jaksa muistaa onko nähty meillä ja millä nimellä? Yhtäläisyyksiäkin on, mutta kyseessä on kuitennii kuulemma eri teos. Rakenne on poikkeava muista Mankelleista. Mukana on paljon muutaman rivin kappaleita, jotka hyppäävät asiasta toiseen ja joita voisi kuvitella tv-sarjan yhdeksi otokseksi. Toimii, mutta tarkkana pitää olla.

Ennen tätä luin Mankellin Daisy Sisters. Tässä huokuu taustalla sama kysymys: Minne katosi ruotsalainen hyvinvointiyhteiskunta? Samaa kysymystä liippaa myös Panostaja, ihan yksilötasolla tarkastellen.
Jonniinmoinen saarifiksaatiokin Mankellilla tuntuu olevan. Saaressa ollaan tai saareen pyritään niin Syvyydessä, Italialaisissa kengissä kuin tässsäkin. Liekkö appiukon mökkisaarella vaikutusta. Joku vääntänee gradun "Saariteeman psykososiologiset ulottuvuudet H M:n keskeisproosassa".
Poliisi- ja syyttäjälaitoksen kykyyn Mankell näyttää menettäneen luotamuksensa. Syystäkö, kun vaikkapa Palmefiaskoa tarkastelee? Poliisillekin viimeinen tapa toimia on vuodattaa asia medialle. Tähän näyttävät päätyneen jotkut muutkin dekkaristit.

Rohkenen suositella, kun ei Wallandereitakaan taida syntyä lisää.

3

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luise&Henrik

      mankell kirjoittaa helposti luettavaa tekstiä. Kunnallispoliitikot saivat tässä kyytiä. Tietämäni mukaan ruotsalaiset ovatkin innokkaita osakesäästäjiä. Suomalaiset yksityishenkilöt eivät niinkään. Onkohan verotus erilaista vai ovatko suomalaiset vain köyhempiä?
      Oliko se saari keksitty vai ihan oikea saari; tarkoitan sitä veroparatiisia.

    • booky

      Innostuin tässä vuoden alkupuolella Mankellin Kiinalaisesta. Wallanderia lukuunottamatta kirjailijan muuta tuotantoa en ollut aiemmin lukenut. Olen jo pitkään ollut sitä mieltä, että historiallisia dekkareita kirjoitetaan (Suomessa tai suomennettunakin onnettoman) vähän, jos ei dekkarien uusinta, ontohkoa salaliitto-mytologista viihdebuumia lasketa mukaan. Kiinalainen iski minusta oivallisesti tähän dekkarien niukuuden saumaan.

      Insipiroituneena edellä mainitusta tempaisin sitten perä perää Mankellin kirjat: Savuna ilmaan, Italialaiset kengät ja Kadonneiden miesten metsä. Ööh... mitä eroa noiden kirjojen tematiikassa oli dekkarijuonen lisäksi? Ikääntyminen ja sen mukanaan tuoma raihnaistuminen, ruotsalaisen ja pohjoismaisen hyvinvointiyhteiskunnan alasajo ja moraalinen rappio, egoismi ja taloudellinen pyrkyryys... Mössöksi tuppaa menemään, jos kustakin kirjasta erikseen pitäisi asiaa eritellä.


      Tietysti se johtuu lukurajoittuneisuudestani, että kun aikaa on lukea, on teskti melkeinpä kertalaakista hutkautettava kannesta kanteen. Toki lukutapa ja -tyyli yhdistettynä peräkkäiseen ahneuteen latistaa tekstit. Se on selvä. Mutta toisaalta hyvän kirjan muistaa...

      Syvyyttä en ole edes harkinnut, Daisy Sisters on pöydällä. Mitä uusia näkökulmia ne tarjoavat Mankellin muihin teoksiin verrattuna?

      Kevään alesta hankin myös Ian Rankinia. Se kilpailee kovin Mankellin pohdintojen kanssa.

      PS. Ja kirjakaupassa oli taas joku uusi Palme-aiheinen ensidebyyttidekkari. Miten kummassa ne jaksavat. Tuostakin aiheesta on niin revitty monenlaiseen dekkariin.

      • alvari.raappavaara

        Tuosta Kadonneitten miesten metsästä tuli mieleen, jotta olisko niin pahasti käynyt että Mankell olisi lukenut Arto-Rymyeetu Paasilinnan Jäneksen vuoden? Identiteettinsä tietoisen häivyttämisen ylistyksen? Arto ei sen jälkeen mitään kunnnollista kirjoittanutkaan, toisin kuin Henning.

        Syvyys on ehkä kummallisin Mankell. Jos kahdella sanalla pitäisi selittää niin "psykopaatti paatissa". Jos siiinä on jotain symboliestetiikkaa olevinaan niin viisaammat saa suomentaa.

        Kiinalaisesta pidin kovasti. Vaikka sisältääkin kai Mankellin ruumisennätyksen ja ensin tuntuu, jottei näillä asioilla ole mitään juonellista kohtaamispistettä. Varsin maailmaasyleilevä kaari rakentuu Suuren Lännen radan työmaasta Ruotsin korpiin, taisi koukata Afrikan kautta. Ehdottomasti lukemisen arvoinen, vaikka vaatii lukijalta paljon.

        Italialaiset kengät on näitä kummallisia Mankelleita, ja sen jo tuossa lyhyesti analysoit. Siitäkin pidimme, vaikken täysin muista miksi. Nahkatyö saapi ylenpalttisen arvostuksen ja kuoleman odotus saaressa jää vaivaamaan.
        Daisy Sistersistä kirjoitinkin sen mitä ymmärsin tuonne arvostelupalstalle.

        H&L kyselee saaresta. Kyllä tämä Tyynenmeren pikkusaari, jolle Bontyn kapinalliset jäi eleleen, on olemassa. Vaan veroparatiisina en usko toimivan, ihan tietoliikennesyistä ja yleisen infrastruktuurin sekä populaation minimaalisuuden vuoksi. Kyllä ne veroparatiisisaaret on Britannian rannikolla tai Karibian merellä. Ellei maanjäristys ole hoitanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe