Onko tallinnan risteilyillä kuinka tarkka tuo tullivalvonta?Onko lievempi/pahempi kuin vaikka ruotsinristeilyn matkoihin verrattuna näin yleisesti?
Uteliaisuuttani
kyselen
7284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei ole tullitarkastuksia siinä määrin kuin EU:n ulkopuolelle suuntautuvassa liikenteessä.
Hyvä esimerkki taas tämäkin avaus tuonne matkailun tyhmiin kysymyksiin lähinnä kuuluviin.
Varsinkin kun tuolla välillä (hel-tll) ei ole EU:n sisäisen liikenteen vuoksi edes Taxfree myyntiä.
Eihän kukaan puhunut mitään Taxfreestä!
Taxfree ja tulli liittyvät hyvin läheisesti toisiinsa, viisastelija!
Kyllä tuosta kyselysta, jota ei ole nimenomaisesti rajattu alkoholin, tupakan tai muiden sinänsä laillisten aineiden maahantuontiin liittyväksi, on luettavissa todennäköisin syin tarkoitus tiedustella keskustelijoiden havaintoja tullivalvonnan aukottomuudesta mainituilla laivareiteillä.
Tullin toiminta EU-sisärajoilla ei ole näkyvää. Toiminta perustuu tiedustelutietojen perusteella tehtävään profilointiin, jonka perusteella tulli tarkkailee tullin virkatehtävien kannalta kiinnostavia kohdehenkilöitä.
mulla oli sekä oma kartsa että kaverin kartsa niin kyllä tullivirkailijat tuijotti muovikassia ja läpi paistavaa sisältöä, puhuivat keskenään ja tuijottivat sitten minua..huumekoira hyökkäs ihan ykskaks jostain nuuhkimaan mutta ei haukkunut meitä pystyyn. Että en suosittele salakuljettamaan yhtään mitään..
niivarmaajoo