olen 48 vuotias ja "viimeiset" kuukautiseni tulivat viime vuoden loka/marraskuussa. Meni pari kuukautta ja tuli viikon kk. Seuraavat ns. kuukautiseni tulivat helmikuun puolella, siis vähäistä tippumista (eikä aina joka päiväkään) ollut noin kuukauden verran. Onkohan tämä normaalia että näinkin pitkän ajan pikkusen tiputtelee....siis kuukauden....??
kuukautisista...
Minä....
4392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Musta tuntuu että vois olla normaalia, mutta sen verran ikävää noin pitkään tippuminen on, että menisin käymään gynellä. Saat varmaan keltarauhashormonikuurin (10 päivän kuuri).
jos en halua mitään kuuria tähän niin kauankohan mahtaa tiputtelu kestää? eipä tuo haittaa vaikka kestäisi vaikkapa vielä parikin viikkoa.... ;)
Hei! Mulla on myös ollut pitkittyneitä vuotoja muutamaan otteeseen. Pari kertaa kesti 15pv ja viime kesänä nelisen viikkoa. Kaikki vuodot loppuivat itselleen, mutta ultrassa kävin jälkeenpäin, eikä sieltä mitään poikkeavaa kyllä löytynyt. Vissiin sitä epätasapainoa oman estrogeenin ja progesteronin välillä. Se neljän viikon vuoto oli ens eka vko tiputtelua ja sitten pari vko runsasta vuotoa ja loppu vko tiputtelua. Kannattaa ainakin seurata omaa kuntoa, jos vaikka tarvitset rautalisää, koska hemoglobiini, voi mennä huonoksikin pitkän vuotojakson aikana. Tutkimuksiin pitää joka tapauksessa mennä, jos kuitenkin on vaikka kasvaimia, kuten myomia tai kystarakkula, jotka myös aihettavat runsastakin vuotoa.
vastaajille! Onneksi on vain tosi pientä tiputtelua mutta täytyy seurata ja katsoa mitä jatkossa...