Siis, saako koiranäyttelyihin mennä kuvaamaan? Tarkoitus Tampereen kansainväliseen mennä 21. päivä. Luulen kuitenkin että saa kuvata, kunhan kyselen. :-)
Kuvaaminen koiranäyttelyissä
13
2216
Vastaukset
- vdjka
Tottakai saat kuvata, esittäytymäänhän sinne mennään kuitenkin. Yksilökuvista kuitenkin kannattaa kysyä lupa ja uskonpa että se heltiää.
- niinpäniini
Kiitti kun vastasit!
- ***
Saat tietenkin, eikä mitään lupia tarvitse kysellä.
- Ei ilman lupaa
että koiria kuvataan ILMAN LUPAA, saati että kuvia KÄYTETÄÄN ILMAN LUPAA.
Jos olet fiksu, niin kysyt kuvauskohteelta luvan! - EI ILMAN LUPAA!
Ei ilman lupaa kirjoitti:
että koiria kuvataan ILMAN LUPAA, saati että kuvia KÄYTETÄÄN ILMAN LUPAA.
Jos olet fiksu, niin kysyt kuvauskohteelta luvan!niin räpsäisen kuvan itse myös salaa kuvaajasta ja laitan sen nettisivuillemme, keksin siihen sopivan tekstin ihan itse :)
Eli = ÄLÄ KUVAA ILMAN LUPAA!!!!!!!!!!!!!!!!! - haistavittukaikkijoo
EI ILMAN LUPAA! kirjoitti:
niin räpsäisen kuvan itse myös salaa kuvaajasta ja laitan sen nettisivuillemme, keksin siihen sopivan tekstin ihan itse :)
Eli = ÄLÄ KUVAA ILMAN LUPAA!!!!!!!!!!!!!!!!!ITSE TUOT KOIRASI NÄYTILLE. Minä saan näyttelyissä ja tilaisuuksissa kuvata koiria ihan miten tahdon ja laittaa niitä virtuaalikenneleille jos tahdon. Minä kuvaan, minä päätän.
- Hanki elämä
haistavittukaikkijoo kirjoitti:
ITSE TUOT KOIRASI NÄYTILLE. Minä saan näyttelyissä ja tilaisuuksissa kuvata koiria ihan miten tahdon ja laittaa niitä virtuaalikenneleille jos tahdon. Minä kuvaan, minä päätän.
SE EI OLE KAIKKIEN MIELEEN JA KAIKKI EIVÄT H-A-L-U-A KOIRIAAN KUVATTAVAN JA LAITETTAVAN TIES MINNE LEIKKISIVUILLE.
KOIRA VIEDÄÄN NÄYTILLE T-U-O-M-A-R-I-L-L-E, EI PIKKU-TYTÖILLE LUVATTAVAKSI. MINÄKIN RÄPSIN KUVIA AINA, JOS NÄEN JONKUN L-U-V-A-T-T-A KUVAAVAN KOIRAANI, NIIN OTAN ITE KUVAN KUVAAJASTA. TIEDÄTKÖS, ETTÄ ON SIVUT NÄISTÄ SALAKUVAAJISTA ;-) - Valokuvia ammattikse
Hanki elämä kirjoitti:
SE EI OLE KAIKKIEN MIELEEN JA KAIKKI EIVÄT H-A-L-U-A KOIRIAAN KUVATTAVAN JA LAITETTAVAN TIES MINNE LEIKKISIVUILLE.
KOIRA VIEDÄÄN NÄYTILLE T-U-O-M-A-R-I-L-L-E, EI PIKKU-TYTÖILLE LUVATTAVAKSI. MINÄKIN RÄPSIN KUVIA AINA, JOS NÄEN JONKUN L-U-V-A-T-T-A KUVAAVAN KOIRAANI, NIIN OTAN ITE KUVAN KUVAAJASTA. TIEDÄTKÖS, ETTÄ ON SIVUT NÄISTÄ SALAKUVAAJISTA ;-)Koiranäyttelyissa saa valokuvata, julkinen tapahtuma, eikä mikään lakipykälä kiellä käyttämästä eläimen kuvia kuvaajan omiin tarkoituksiin. Yksilöllisesti tunnistettava henkilö on hiukan eriasia mutta esim suuremmissa kuvissa ei henkilöidenkään lupaa tarvita. Vastuu on kuvaan joutuvalla jos ei halua kuvatuksi tulla pitää siirtyä sellaiseen paikkaan.
- kasvattaja
haistavittukaikkijoo kirjoitti:
ITSE TUOT KOIRASI NÄYTILLE. Minä saan näyttelyissä ja tilaisuuksissa kuvata koiria ihan miten tahdon ja laittaa niitä virtuaalikenneleille jos tahdon. Minä kuvaan, minä päätän.
huomaan omistamani koiran kuvan olevan ilman suostumustani jollakin leikkikennelin sivulla tulee leikkikennelin pitäjälle ikävyyksiä melkoisesti!!
- Valokuvia ammatiksee
kasvattaja kirjoitti:
huomaan omistamani koiran kuvan olevan ilman suostumustani jollakin leikkikennelin sivulla tulee leikkikennelin pitäjälle ikävyyksiä melkoisesti!!
Jos siinä kuvassa ei näy kuin koira eikä se ole sinun ottamasi niin olet aika hampaaton! Kuva on kuvaajan omaisuutta eikä koiraa voida siitä yksilöidä pelkästään siten että sinä tiedät sen olleen jossain paikassa johon kuva yhdistyy. Vastaavia juttuja on ollut mm. t- paidan kaupaulliseen tarkoitukseen päätyneestä kuvasta ja paidan tekijä on voittanut. Koiranäyttelyssä koira voi joutua kuvatuksi ja voi olla virtuaalikennelissä, mitä sitten? Virtuaalikennelit ovat lasten "koiraharrastusta" ilman kaupallista tarkoitusta niin en näe siinä mitään pahaa.
- hehehehehehehehhe
siellä on taas joku räpsyttäjä. Luuletteko te todella, että ihmiset tykkäävät, kun otatte niitä räpsyjänne, moni ei vaan viitsi keiltää, teitä INOHOTAAN, jos ette satu tietämään, pidetään säälittävinä otuksina pikku kameroinenne :) Teistä otetuille kuville nauretaan...
- 2 toitsun omistaja
Mä en ymmärrä mitä te riehutte? Mä oon vasta viikon sisällä kuullut ekaa kertaa näistä virtuaalikenneleistä, ja musta vaikuttavat aika harmittomilta. Mua ei ainakaan haittaisi vaikka mun koiristani olisi kuvia tuollaisessa virtuaalikennelissä, mitä se koiran omistaja siinä muka menettää? Mun mielestä olisi lähinnä kunnia jos joku haluaisi mun koirani kenneliinsä. :) Olen itse menossa lauantaina tuonne tampereen kv näyttelyyn, ja jos multa kysyy pikkutytöt luvan, niin koirastani saa ottaa ihan niin monta kuvaa kuin vain haluaa. :)
- kuvaaja/kuvattu
se lupa kysäistä, varsinki jos yksittäisistä koirista kuvaa otat, ja siinä ihminen myös näkyy. Monet ei halua kuvia itsestään/koirastaan minne sattuu, mutta lupaat vaikka lähetellä kuvia kuvattavalle, lupa irtoaa helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3387466Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss774839- 2083235
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243127- 762026
- 1541921
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2211844Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661607Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201568- 891488