Mitkä esikoiskirjat tai ketkä esikoiskirjailijat ovat mielestänne tämän kevään kiinnostavimmat - sekä jo julkaistuista tai vielä julkaisemattomista?
Itse en ole vielä ehtinyt perehtyä uusiin kirjoihin, mutta tarkoitus olisi tutustua mahdollisimman monen esikoiskirjailijan teokseen.
Tän kevään esikoiskirjoista
9
693
Vastaukset
- Rva76v
ehtottomasti.
- uketsu
Niin, tuossa jo jollain palstalla ehdin kehuakin Pynnöstä, jonka tuotantoon vahingossa törmäsin ja tykästyin. Sen ensimmäinen veijariromaani oli 2009 ilmestynyt Sähköä ja siedätystä (Nordbooks) ja nyt ihan uutena löysin nettikaupasta Laivojen lunnaat. Luin sen männä yönä ja vieläkin naurattaa.
Suosittelen molempia, pärjäävät tunnetuimmillekin veijariromanisteille.- Ammattilukijarouva
eikä kiinnosta.
- bgdie
Ammattilukijarouva kirjoitti:
eikä kiinnosta.
Nimeä en muista. Kai se on hyvä kirjailija. Siitä tietää ainakin että ei ole kirjan julkaisua rahalla maksanut.
- 14+2
Ammattilukijarouva kirjoitti:
eikä kiinnosta.
olla niitä, joka on saanut hylsyn kyseisestä kustantamosta. Pienkustantaja ei merkitse helppoa julkaisukanavaa. Ne joutuvat tekemään valinnan ehkä tarkemmin kuin isot kustantajat.
Rouvan pitää yrittää vielä muita kustantamoja ja totuttautua ajatukseen omakustanteesta, jos julkaisua haluaa. - Sen verran lukenut
14+2 kirjoitti:
olla niitä, joka on saanut hylsyn kyseisestä kustantamosta. Pienkustantaja ei merkitse helppoa julkaisukanavaa. Ne joutuvat tekemään valinnan ehkä tarkemmin kuin isot kustantajat.
Rouvan pitää yrittää vielä muita kustantamoja ja totuttautua ajatukseen omakustanteesta, jos julkaisua haluaa.ovat suurimmaksi osaksi pelkkää paskaa, huonoja opuksia, tarkistamattomia narsismin tuloksia. Paperia tuhlattu, keräykseen ja massaksi vaan.
- kirjakirppu
Ammattilukijarouva kirjoitti:
eikä kiinnosta.
Nordbooksin kirjat eivät ole omakustanteita.
- Kirjakorppu
kirjakirppu kirjoitti:
Nordbooksin kirjat eivät ole omakustanteita.
Kutsutaanko niitä omakustanteita nykyään palvelukustanteiksi? Itse kuitenkin pitää vastata markkinoinnista ja muusta.
- kirjakirppu
Kirjakorppu kirjoitti:
Kutsutaanko niitä omakustanteita nykyään palvelukustanteiksi? Itse kuitenkin pitää vastata markkinoinnista ja muusta.
Nordbooksin kirjat ovat täyskustanteita. Palvelukustanne on eri asia kuin täyskustanne tai omakustanne. Kyseessä on pieni kustantamo, joten kustantaja toivoo myös kirjailijan osallistuvan markkinointiin, mikä ei tietenkään ole pakollista.
Mediapinnan sivuilta voi lukea sitten, mikä on palvelukustanne tai omakustanne.
Myös pieniä kustantamoita voisi ihmiset arvostaa vähän enemmän. Niissäkin julkaistaan hienoja kirjoja, mutta ne vain meinaavat jäädä isompien kustantamojen julkaisemien kirjojen varjoon. Ja tähän on varmasti osa syynä myös markkinointi. Toki Otava ja Gummerus voi mainostaa kirjojaan hiukan eritavalla kuin esim. Nordbooks.
Hatun nosto pienkustantamoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696117Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614663Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu454417Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682662En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612172Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1291504- 481453
- 341318