Kokemusta löytyy jonkin verran, kotona on syntymästäni asti ollut koiria, mutta muutama vuosi sitten ostin miehen kanssa oman maatilan, ja koirat jäivät vanhemmilleni. Nyt ollaan jonkun aikaa koiran ottamista harkittu. Miehellä ollut nuorempana saksanpaimenkoira ja vähän pienempi seropi, meillä taas kotona ollut lähinnä erikokoisia ja -luonteisia seropeja, welsh corgi ja kaksi belgianpaimenta.
Olemme miehen kanssa molemmat kotona aina päivät tilaa hoidellen, eli yksin koiran ei tarvitsisi olla montaakaan tuntia putkeen. Pihalta löytyy hevosia ja lehmiä, joiden kanssa touhutessa koira saisi olla pihalla vapaana, kunhan ensin oppii luoksetulon ja rajat. Myös maastolenkeille koira pääsisi mukaan kerran-pari viikossa, kunhan ensin oppii luoksetulon ja osaa olla juoksematta hevosen jaloissa. Pihalla liikkumisen lisäksi päivittäin 3-10km lenkki, ja maastolenkit tietenkin pidempiä (8-15km). Käymme myös talvisin hevosten kanssa metsätöissä, ja sinne koira tietenkin pääsisi mukaan.
Lisäksi tuohon liikuntaan tokoilu pari kertaa viikossa ja muut aktivoinnit. Satunnaisesti mahdollista käydä myös agilitykentällä. Eli monipuolista liikuntaa koira saisi :) Lisäksi pihalta löytyy noin 10x20m aitaus koiralle, jossa lämmitettävä koppi, joten saisi olla sielläkin välillä ulkoilemassa ja riehumassa tuttujen koirien kanssa, jos vain niiden kanssa toimeen tulee.
Haussa siis keskikokoinen-iso koira, jolla ei paljoa metsästysviettiä, että on mahdollista opettaa pysymään vapaana, jaksaisi lenkkeillä ja pyöriä mukana muissa maatilan töissä. Myös toinen koira haaveissa ottaa, kunhan ensimmäinen oppii ensin talon tavoille, joten pitäisi tulla myös toisten koirien kanssa toimeen (tietenkin yksilöllistä ja sosiaalistamisesta kiinni).
Lehmien paimentamista voisi myöskin kokeilla, suurta tarvetta ei paimenelle tällähetkellä ole, mutta jos jossain vaiheessa lehmiä tulee lisää, olisi koirasta kyllä suuri apu. Mutta jos löytyy muuten täydellinen rotu, joka ei sovellu lehmien paimentamiseen, niin ei tuo mikään pakko ole niitä paimentaa :)
Tällähetkellä harkinnassa ovat australiankarjakoira, kroatianpaimenkoira, mudi sekä australianpaimenkoira.
Kyseisistä roduista olisi mukava kuulla muiden kokemuksia, mikä noista voisi mahdollisesti meille parhaiten sopia, ja tietenkin muita rotuja saa myös ehdotella (mielellään perustelujen kera) =)
Mikä paimenkoira maalle?
1
457
Vastaukset
- luiskakuiskaaja
Kyllä nuo mainitsemanne koirat sopivat vaika minkä laisen karjan paimentamiseen. Mutta jo pentuina ne on syytä totuttaa toisiin koiriin, varsinkin omalla reviirillään.
Entä sveitsinpaimenkoirat tai lappalaiskoirat, sillä niitä kaikkia käytetää myös paimenina ja niiden kerrotaan tulevat toisten koirien kanssa hyvin toimeen: http://sennenkoirat.net/site/koiranhankinta, http://www.lappalaiskoirat.fi/
Paimennuskursseja (jossa koulutetaan koiria paimentamaan) järjestetään Suomessakin. Tässä esimerkiksi on linkki sellaisesta: http://www.paimennuskoulu.fi/Swedun Paimennuskoulu.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934- 95932
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25887Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat293770- 95748
- 109656
- 34648
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet134579