Rintakivut

vv 55

ja vaihdev. Vaihkareihin kuuluu rintakipuja sen tiedän. Minulla oli tuossa usean viikon jakso kun v v :t jyräsi oikein todella voimalla. Siinä sivussa minulla oli voimakkaita rintakipuja, varsinkin juuri sydämmen kohdalla. Ramppasin sydänfilmeissä ja muutenkin tutkittiin kaikinpuolin, eikä mitään löytynyt. Olen ahdistunut ja kovin tuskainen kun pelkään että pumppu pettää. Ne kivut on sellaisia pistäviä ja tuntuvat sydäalassa. Voi tietysti johtua vaikka keuhkoistakin. Onko muita jolla vaihkareiden kovimmillaan jyrätessä on voimakkaita rintatuntemuksia.Minulla rupeaa olemaan ihan epätoivoinen olo näiden v v vuosien takia.

3

2364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosimalli-55

      Olikos ne sulla myös sellaisia, ettei pystynyt kunnolla hengittämään, vaan piti yrittää ihan kevyesti hengittää pieniä eriä kerrallaan? Viimeksi mulla oli sellaista rintakipua pari viikkoa sitten yöllä ja itselläni kävi myös mielessä sydäkohtaus. Sydämestäni ei kuitenkaan ole mitään vikaa löydetty ja muutkin arvot ok. Voisi se myöskin liittyä keuhkoihin ja jotenkin happivajauteen, kun se yleensä tulee yöllä.

      • vv 55

        kun syvään vetää henkeä niin kipu oikean puolen rinnassa kovaa. Ahdistun voimakkaasti kun tuo rintakipu on kovimmillaan. Pelkään koko ajan milloin pumppu pettää. Menen pian sydämmenrasituskokeeseen ja sitten tutkitaan onko esim sepelvaltimotauti tms. Eilen ei koskenut rintaan ja lenkkeilin onnesta soikeena. Nyt heräsin ja taas on voimakas rintakipu. Rupeaa ihan pelottamaan josko tässä on lähtö edessä. Toivon että oireet kuuluisivat vaihdevuosiin ja poistuisivat joskus.


    • Outsa440

      Tiezen oireyhtymältä kuulostaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      865
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      815
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe