Libanon

ruutipussi

Mitä tiedätte LIbanonista?
Ken on käynyt, ken suosittelee?
Ken on saanut takkiinsa, kommentoikoot hänkin.

9

3066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja tulen käymään

      Libanonissa monta kertaa käyneenä ja jonkin aikaa asuneenakin voin sanoa tuntevani maata hyvin, ja
      suosittelen lämpimästi :) Sääli ettei se vielä kuulu suomalaisten matkajärjestäjien ohjelmaan, (lieneekö suuri varovaisuus syynä), mutta uskoisin sen kipuavan nopeasti suomalaistenkin suosikiksi.
      Libanonissa sekoittuu kiehtovasti vanha ja uusi, itä ja länsi. Se on ns.moderni arabimaa, eli länsimaisin ja vapaamielisempi kuin muut arabimaat.
      Libanon tarjoaa matkailijalle kaikkea; aurinkoa ja merta mutta myös vuoristoa, eli mikä sen mukavampaa
      kuin aamulla laskettelua (kausi kestää kevääseen) ja päivällä auringonottoa. Eikä välimatka vuorilta rannalle ole kuin 30 min.
      Tarjolla on myös historiaa, kulttuuria, hyviä ostosmahdollisuuksia, taivaallisen hyvää ruokaa ja vilkasta yöelämää. Mitäpä muuta tarvitaankaan?
      Mainittakoon vielä libanonilaisten ystävällisyys ja vieraanvaraisuus.
      Libanon maana on erittäin kaunis, täällä tv antaa aivan toisenlaisen kuvan maasta kuin mitä se on, joten
      tässä vähän "todellisuutta".
      http://www.youtube.com/watch?v=PgqxfO2FiqU
      http://www.youtube.com/watch?v=12fdumUmZ6A

      • ruutipussi

        Kiitos.
        Asialliset palautteet ovat aia kivoja.


      • Anonyymi

        Hienosti pomahti..heh


    • agan

      Tulin juuri Libanoninista ja voin todella lämmöllä suositella maata. Olen matkustanut paljon arabimaissa ja voin taata, että Libanon on yksi helpommista maista matkustaa. Ihmiset ovat todella ystävällisiä ja puhuvat hyvää englantia. Hygieniataso vasta länsimaalaisia standardeja Beirutissa. Ilmapiiri kaupungissa on rento ja vapaa. Yöelämässä löytyy vaihtoehtoja. Rahaa virtaa jälleen maahan.

      Mikäli ei ole tottunut sotilaiden läsnäoloon katukuvassa, voi tämä hieman häiritä. Muutenkin maassa on viranomaiset näkyvästi julkikuvassa. Tätä ei kuitenkaan pidä säikähtää. Aivan vapaasti ei myöskään maassa tule matkustaa, jotkut alueet, esimerkiksi etelä-Libanon ovat vaarallisia alueita. Kun pitää järjen päässä ja lukee hieman esim. ulkoministeriön matkustustiedotteita, pärjää hyvin ja voi viettää mitä mainiointa aikaa mahtavassa maassa.

      • Anonyymi

        Aivan vapaasti ei myöskään maassa tule matkustaa, jotkut alueet, esimerkiksi etelä-Libanon ovat vaarallisia alueita.

        Tein töitä siellä etelä libanon. Ihmiset on ok mutta hezzbllahin vaikutus on suuri,Iran on perse !


    • myös matkalla

      olen myös ite menossa libanoniin.(toukokuussa, jee!) saako viisumin helposti kentältä? tarviiko todistaa majapaikan sijaintia? siis jos hotelli niin pitääkö näyttää hotelli varaus? tms.. ite menen tuttava perheeseen(puoleksi libanonilainen) yöksi. riittääkö viisumin saantiin pelkkä paluulippu? .. olen aika tietämätön ku ensimmäistä kertaa sinnepäin matkustan. mutta fiilikset on korkeella!
      ja oletteko ottaneet kaiken varalta ylimääräsiä rokotuksia? hepatiitit varmaan on suosituslistalla..

      Libanonista on tosiaanki mediassa aika nurja kuva, mutta ite ajattelen siitä ihan toisin. Pieni maa, valtavasti elämyksiä. :)
      matkaa odotellessa!

      • beiroytie

        viisumin saa helposti kentältä. kunhan passissa ei ole Israelin leimaa. Siinä tapauksessa kotimatka alkaa nopeammin kuin kuvittelitkaan... hinta on ollut n.30 euroa, toisinaan siitä ei ole veloitettu mitään. Koneessa jaetaan maahansaapumis-kortit, joissa kysytään asuinpaikan osoitetta. Itse en ole hotellia tarvinnut, joten en osaa sanoa, pitääkö hotellivaraus näyttää. Siis jos anot viisumia vasta Beirutin kentällä, ei sinulla pitäisikään olla enää kuin paluulippu jäljellä. Ei siinä mitään ongelmaa.
        Hygieniataso on Libanonissa hyvä, mutta ei niin korkea kuin Suomessa. Rokotuksina suosittelen tavalliset
        jäykkäkouristus- ja hepatiittirokotukset.

        Libanon on todella mukava lomamaa, toivottavasti toukokuussa nykyinen niin jännittynyt poliittinen tilanne on jo vakaantunut, ja nautit lomastasi :)


      • Libanonin kävijä
        beiroytie kirjoitti:

        viisumin saa helposti kentältä. kunhan passissa ei ole Israelin leimaa. Siinä tapauksessa kotimatka alkaa nopeammin kuin kuvittelitkaan... hinta on ollut n.30 euroa, toisinaan siitä ei ole veloitettu mitään. Koneessa jaetaan maahansaapumis-kortit, joissa kysytään asuinpaikan osoitetta. Itse en ole hotellia tarvinnut, joten en osaa sanoa, pitääkö hotellivaraus näyttää. Siis jos anot viisumia vasta Beirutin kentällä, ei sinulla pitäisikään olla enää kuin paluulippu jäljellä. Ei siinä mitään ongelmaa.
        Hygieniataso on Libanonissa hyvä, mutta ei niin korkea kuin Suomessa. Rokotuksina suosittelen tavalliset
        jäykkäkouristus- ja hepatiittirokotukset.

        Libanon on todella mukava lomamaa, toivottavasti toukokuussa nykyinen niin jännittynyt poliittinen tilanne on jo vakaantunut, ja nautit lomastasi :)

        Palasin juuri Libanonista ja lomani oli todella onnistunut. Voin suositella ! Tosin tällä hetkellä Beirutin keskustassa on paljon sotilaita, tankkeja ja iltaisin hiljaista polittisesta tilanteesta johtuen - hallitusneuvottelut. Tämä voi säikäyttää joitakin matkailijoita. Monet paikat, esim. vuoristossa, ovat talvikautena suljettuina mutta, esim. laskettelukeskukset täynnä elämää:) Samoin Junian alue jne. Menen sinne taas lomalle huhtikuussa ja kesällä. Mukava maa, mukavat ja kohteliaat ihmiset. Shoppailumahdollisuuksia valtavasti. Englannilla pärjää hyvin ja ranskalla eli ei tarvitse arabiaa osata. Viisumin sain lentokentällä ilmaiseksi. Kallista !


    • Anonyymi

      Olin siellä kaksivuotta.Hieno maa,hezzbollah Iran pilaa hienon maan.
      Sunnit ei varmaan halua sotaa mutta shiaat on ollu aina maata pilaavaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      165
      8416
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      448
      7560
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3864
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      156
      3629
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3044
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2745
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      42
      2046
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1681
    Aihe