Kerokaa onnekkaammat

Olis mukava oppia...

Kertokaapas mobilistit, miten sen teette.
Ilmeisesti pitää ensin osata syntyä rikkaaseen sukuun, että on omasta takaa tilat harrastukselle. Palkallaanhan niitä ei kukaan pysty hankkimaan, ei edes sitä tunttimaata, mille kuvittelisi rakentavansa.
Sitten tulee vielä se ajankäyttö. Pitää joko elää muitten tekemällä työllä; itse ei jaksa 8 tunnin 2 tunnin työmatkojen jälkeen mitään, kun ruoka pitää hakea kaupasta ja syödä, tiskata, parsia sukat, pestä vaatteet, tehdä lumityöt, lämmittää takka. Ja nukkua muutama tunti huomistatyöpäivää varten.
Onko teilla palkaton kotiorja tekemässä nämä pakolliset lisätyöt? Minulla ei. Vai asutteko rikkitten vanhempienne siivellä, jolloin teillä on heidän tilansa hjarrastekäytössä ja äiti tekee kotityöt Sinulle valmiiksi?

50 vuotta olen yrittänyt samaan, mutta saamatta tuo jäi. Rahaa olisi, mutta ei msillä saa tiloja. Ei edes normaalia lämmintä noin 20 neliömetrin autotallia. Ja ei sieltä saa tulla ääniä, käryjä eikä kipinöitä kuitenkaan.

Minä ihan sen takia kyselen, kun en tiedä. Tuskin tässä elämässäni pystyn harrastetiloja itselleni hankkimaan, kun niitä ei kertakaikkiaan rakenneta!

8

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koneparta

      Ajan kanssa, ajan kanssa.. Projektitkin voi viedä vuosia, ei kaikkea erää kerralla.. Kyl taskuun jää ylim. manii, kun ei kaljottele ja tupakoi. Säästin autorahoja jopa työttömyysrahoista, silloin oli aikaa rassata ja tekemällä bisnestä. Mulla on muutama wanha auto, joista 2 saanut museorek. ENkä omista vieläkään kunnon tallia! Pihaa on jokusen verran. Laatupressuja on kesäksi. Kotona on yksi kylmä talli ja talveksi vuokraan lämpimät säilytykset. Rassannut olen milloin missäkin, ulkonakin tai myös teettänyt hommia osaavammalla. Asun kaupungissa. Vähän maaseudummalta alueelta sais halvalla harrastetilaa... Kuusamo kutsuu?

      Vihje: osta ajoneuvo "valmiiksi" tehtynä, jota tarvii näpertellä vain pikkasen ja aja sillä! Vuokraa tallitila.

      • Koneparta

        Prkules ku ymmärsin pointin taas väärin, kun luin uudelleen.. Piti sanoman, että luonaa se harrastus jotenkin jopa silloinkin vaikkei itse omistakaan lämpimiä työtiloja.. Kai ne omat tilat pitää periä maaseudun enolta (oma vielä elossa) tai ostaa traktorijussilta halvalla korvesta.


      • Svante
        Koneparta kirjoitti:

        Prkules ku ymmärsin pointin taas väärin, kun luin uudelleen.. Piti sanoman, että luonaa se harrastus jotenkin jopa silloinkin vaikkei itse omistakaan lämpimiä työtiloja.. Kai ne omat tilat pitää periä maaseudun enolta (oma vielä elossa) tai ostaa traktorijussilta halvalla korvesta.

        Pappa betalar !


    • jokumuu.

      Itsellä on yksi työn alla oleva kinneri 40 neliön lämpimässä tallissa ja yksi aikaa, rahaa & inspiraatiota odottava hylsy kylmässä kimppatallissa säilössä. Vuokratiloja siis molemmat. Eipä kummankaan olemassaolosta ilmoiteltu missään lehdissä tai nettipalstoilla vaan tieto kulkee harrastajien viidakkorummun välityksellä.

      Vähän on tilojen tarpeen vuoksi kallis harrastus mutta minkäs teet jos ei sukan kutominen tai kuviokellunta vaan kiinnosta. Autoihin voi onneksi kaataa rahaa pikku hiljaa, vähän nyt ja lisää sitten joskus jos sitä sattuu olemaan.

      • Masa-47

        Itse olen kaikki rahani pannut autoihin. Mut nyt tuntuu jo siltä, että kyllä kannatti. Autojen arvot ovat nousseet ja niitä kysellään paljon häihin ja muhin juttuihin. Näin eläkkeellä ihan kiva harrastus. Rekisteröin just autoni tuonne juhlakyyti.com sivulle. Saa nähdä tuleeko lisää kyselyjä? Saa sit taas tallipaikat maksettua ensi talvelle...


    • koneasentaja?

      6/kk takaperin Joo, ostin sattumankauppaa Pontiac TransSporti:n -94 jne.. Nyten katsastuksessa ei jarruvaloja joten takavalojen purkutyön jälkeen poljintilaan maassa kontaten Pakkasessa ja loskassa jne.. ei vieläkään jarruvalot syty. On kivaa JENKKI valkoista virtaviivaa katsella parkkipaikalla, niin.

    • manu12

      Keikkaa vaan...

      Mulla kaveri pitää kanssa autoaan tuolla www.juhlakyyti.com rekisterissä. Ainakin kesäsin se ajaa aika monta keikkaa ja maksaa niillä hallipaikat kevyesti. On kuulema taas syytä pitää vehkeet kunnossa kun niillä jopa tienaa. Ruotsissa vastaavassa rekisterissä on yli 1000 autoa, varmaan vaikeampaa noille Ruotsin mobilisteille :)

    • kaikki mulle heti?

      Sulla on todellakin vielä oppimista. Ei ne suuret tulot vaan pienet menot.
      Ja aikaahan on tässä harrastuksessa tehdä asioita, sekin auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      176
      10762
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10239
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5679
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4508
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      129
      2990
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      2985
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      38
      1786
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1378
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1220
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1144
    Aihe