Sillasta tuli nähtävyys

Monumentti.

32

2057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dalvis

      vielä kun Helsinkiinkin saataisiin edes 1 tapahtuma, mitä ei olisi Turusta kopioitu.

      • hki

        turku vihdoin omaan jokeen jee jee


      • Soutuinsinööri

        Mannerheimintien tilalle, työmatkalaiset voi soutaa keskustaan Ruskeasuolta alkaen. Pari kolme pientä kävelysiltaa ylittämään Mannerjoki.

        - Soutuinsinööri Paattinen


      • stadinPeteQ
        Soutuinsinööri kirjoitti:

        Mannerheimintien tilalle, työmatkalaiset voi soutaa keskustaan Ruskeasuolta alkaen. Pari kolme pientä kävelysiltaa ylittämään Mannerjoki.

        - Soutuinsinööri Paattinen

        On siltoja myyty, esmes London Bridge.
        Silta oli alkujaan 52 jalan (16 metrin) levyinen, mutta 1900-luvun alussa se levennettiin 65 jalan (20 metrin) levyiseksi. Levennystöiden yhteydessä tehtiin kuitenkin suunnitteluvirheitä, ja pian todettiin, että sillan itäinen reuna oli noin 10 cm alempana kuin läntinen. Tästä aiheutuneiden vaurioiden vuoksi silta oli lopulta korvattava uudella sillalla.

        Vuonna 1967 Lontoon kaupunki päättikin rakentaa paikalle uuden sillan. Vanha, Rennien suunnittelema silta tarjottiin myytäväksi. Sen osti amerikkalainen öljyalan yrittäjä Robert P. McCulloch. Erään tarinan mukaan hän olisi vielä sillan ostettuaankin luullut, että kysymys olisi ollut Tower Bridgestä, mutta erehdyksen tultua ilmi hän hyväksyi tekemänsä kaupan. Hänen toimeksiannostaan sillan kivet siirrettiin Arizonaan, Lake Havasy Cityyn, jossa niistä rakennettiin entisen London Bridgen näköinen silta. Uudessa paikassaan se valmistui vuonna 1971.

        http://www.youtube.com/watch?v=h5rewvuWZPg


      • Olko

        Murheissaan antaa tuon sillan vaan vajota niin siitttä saa nuoriso hyvän skeitti rampin ja rakennetaan viereen kunnon kestävä silta,mutta ei päästetä sitä pirun ollilaa suunnittelemaan ,sidotaan se puuhun kiinni siksi aikaa..


    • Föril seilata vaa!

      Palkata siltatyömaalle töitä johtamaan ja päälle katsomaan "Onnellinen mies" siltainsinööri Jaatinen, ei olisi tuollaista sutta syntynyt kuin Ollilan käsistä.
      Jaatisen silloista ei sortumut, eikä notkunut ainutkaan, todistaa Arto Paasilinna!

      • ..vain odotetaan sillan lopullista sortumista. Onhan se paljon helpompi, halvempi ja mukavampi kaivella palasina joen pohjasta, kuin nyt purkaa/korjata....


      • no

        """""""""""""onha teillä viellä remes mitäs hää todistaa ,


      • putoaaaaaaa
        siilisimo kirjoitti:

        ..vain odotetaan sillan lopullista sortumista. Onhan se paljon helpompi, halvempi ja mukavampi kaivella palasina joen pohjasta, kuin nyt purkaa/korjata....

        Tosiaan nyt ennen sorumista pitäisi purkaa kaiteet ja mahdollisimman paljon sillasta. Sorruttuaan se on kallimpaa , vaikeampaa ja aiheutuu muuta vahinkoa rantakaduille ja taloille.


      • aikoja sitten
        no kirjoitti:

        """""""""""""onha teillä viellä remes mitäs hää todistaa ,

        Miksei penkkoja voitu paaluttaa kunnolla ja tehdä keskituki, mistä rakennusvaiheessa paljon puhuttiin.


      • ennakoitavis....
        aikoja sitten kirjoitti:

        Miksei penkkoja voitu paaluttaa kunnolla ja tehdä keskituki, mistä rakennusvaiheessa paljon puhuttiin.

        Onhan niitä paljon vanhoja kivisiltoja edelleen ryhdissään, mutta kun myllysillan tarvi olla ainutlaatuinen kaarisilta ilman mitään tukia.


      • seiluuväylänä...
        aikoja sitten kirjoitti:

        Miksei penkkoja voitu paaluttaa kunnolla ja tehdä keskituki, mistä rakennusvaiheessa paljon puhuttiin.

        Joki on ollut satoja jataas satoja vuosia kulkkjukeplpoinen väylä. Sen säilyttäminen tarkoittaa, että sillan ali pitää päästä! Jos keskelle rakennetaan yksi pilari reunat joudutaann korottamaan monta metriä nykyistä korkeammalle.

        Ympäristömoka se olisi sekin! Jo riittää mokat tämän sillan osalta! Kaupunkilaisten kärsivällisyys on jo taropeeksi koetuksella, Pukkinen!


      • se on

        Jaatisen ei vaan parane rakentaa uutta siltaa vanhan viereen.
        Saattaa pian Turun piispa ajaa Volkkarillaan Myllysillalta jokeen.


    • Flemarin Eki

      paskaojaan koko tekele.

    • 563

      Ei tartte murehtia penninsiltaa kun ne rahat menee korjauksiin!!

      • reijhdad

    • Arkatotuus

      Koulutus tuottaa tieteen aloja ja toimijoita joiden jälkiä ja intohimoja korjataan monella tavalla kalliisti. Tässäkin on arkkitehdit ja insinöörit ja pistäneet tiedonjyvät kasaan ja rakennelma sortuu!!

      Maailma on täynnä siltoja ja edelleen toimivia kivikaudelta ym alkaen ja mitkä olivat silloiset innovaatiot ja konsultit! Jopa tunsia vuosia kestäneet sillat ovat nähtävyyksinä ja todella vaativimmissa paikoissa kuin Aurajoki.
      Kuinka ihmeessä aletaan polkupyörää vääntämään uudestaan ja leikitään ainstainia..
      En haluaisi kuulua arvioitsijoihin tai peräänkuuluttajiin tapahtumisista. Mutta, ei tuollaisesta voi kun nähdä todellisuuden.

      Talvi ja jää on kuulunut Aurajokeen aina siis penkkojen työntymät ja jään liikkeet,samoin sillat on rakennettu maailman sivu satoja vuosi kestäviksi. siis perustuksille. Tuntuu kuin tässä molemmat on ohitettu teko ja suunniteluvaiheessa.

      Tieteellekkin/koulutukselle tulisi kelpuuttaa luonnonlait!?

      • ei voi olla totta

        Insinööri suunnitteli sillan, mutta kuka piirsi kartan?


      • On se totta

      • Koneinssi

    • aika aikansa

      kassa kasvaa?

    • kerrottavaa lapsenla

      olla paikalla silloin kun se humpsahtaa jokeen! Todistajana saa sitten vuosienkin päästä kertoo, että jo olin paikalla kun silta romahti.

      • romahtaa

        Taipuu keskeltä vaan pikkuhiljaa jokeen kun perustuksien petonipaalut antaa periksi. Uskon että
        raudoitus betonissa estää kertarytinän. Auka näyttää. Veikkauskisa vaan pystyyn. 20€ arvaus,
        milloin keskiosa osuu siihen proomuun joka sinne alle on tarkoitus uittaa. Pääpalkintona voisi olla
        edestakainen risteily Förillä. Tuotto tietysti uuden sillan rakentamiseen. Suunnittelija pitäisi kylläkin
        vaihtaa ja Ollilalta periä rahat takaisin ja vahingon korvaus. Jäät ei kelpaa selitykseksi. Niitä
        Aurajoessa on yleensä talvisin aina ollut.


    • Pätevyys kunniaan

      Hyvin käy taas toteen 60- ja 70- luvun Turun touhut.
      Suunnittelija syyttä jäitä joessa , se kun nyt olisi joku eriskummallisuus Turussa talvisin.
      Mutta ehkä suunnittelussa on ollut puutteita kun todella jo vuosi valmistumisensa jälkeen se jo notkahti ensmmäisen kerran.
      Ja pitihän sillasta tulla muistaakseni 5-kaistainen tai ainakin 4-kaistainen nykyisen kolmen sijaan.

      Tämän tyyppisiä siltoja on kyllä maailmalla yllin kyllin mutta jos ei osata tehdä oikein niin eihän se sitten onnistu.
      Tai olisiko valvonnassa ollut vikaa, niin kuin silloin vähän huhuttiin. Urakoitsija kestitsi valvojia niin etteivät vaan puuttuneet puutteisiin, tai eiväthän ne ehtineetkään kun aina oli vientiä lounaalle.

      Miksi ihmeessä julkiselle sektorille ei saada pätevää porukkaa. Käyttäväthän ne meidän kaikkien rahoja, myöskin omiaan. Puoluekirja EI voi olla ensisijainen kriteeri jos vaikka toisen puolueen tai peräti puolueisiin sitoutumattoman riveissä olisi pätevämpi.
      Silloin kun toisten rahoja käytetään pitää olla vielä tunnollisemi kuin että käyttää omiaan.

      Minä turkulaisena veronmaksajana ja yksityisyrittäjänä vaadin että pätevyys pannaan etusijalle virkoja täytettäessä.

    • Tappara on terästä

      menkää ny joukolla sinne sillan alle vaikkapa soutelemaan...

      • Myydää teille se

        Ja tappara osaa vaan jäällä soudella.....


      • luulin
        Myydää teille se kirjoitti:

        Ja tappara osaa vaan jäällä soudella.....

        Ja Turkkulaiset on Elysee areenalla pilkillä.

        Onks mullkukkaan soittanu.


    • se on

      Nähtävyyttä ei missään nimessä saa purkaa.
      Siitä voi tulla vielä kuuluisampi, kuin Pisan kalteva torni.
      Molemmissa sortumavaara, mutta sehän lisää vaan jännitystä.

      • Konsuli

        Virttaanharjulle on rakennettu TSV:n nähtävyyksiä luontoihmisille. Nyt kuulemma TSV on kuskannut sokeita ihmisiä matkailemaan virttaanharjulle ihailemaan luontoa. Jokaisella on kuulemma ollut opas että sillai. Taitaa virttaanharjusta tulla oikea turistirysä


      • se on
        Konsuli kirjoitti:

        Virttaanharjulle on rakennettu TSV:n nähtävyyksiä luontoihmisille. Nyt kuulemma TSV on kuskannut sokeita ihmisiä matkailemaan virttaanharjulle ihailemaan luontoa. Jokaisella on kuulemma ollut opas että sillai. Taitaa virttaanharjusta tulla oikea turistirysä

        Hienoa!!!
        Seuraavaksi kuurosokeille konsertti.


      • kulttuuria
        se on kirjoitti:

        Hienoa!!!
        Seuraavaksi kuurosokeille konsertti.

        myös vammaisille

        onko Valtonen konserttimestari


      • Konsuli
        kulttuuria kirjoitti:

        myös vammaisille

        onko Valtonen konserttimestari

        Kun virttaanharjusta on tullut turistirysä, niin virttaan ei ole enään jumalan selän takana turusta katsottuna. Sehän olisi sitten turun kulttuurikeskus, jota ei myöskään saisi saastuttaa. Saastuttaminen on ympäristörikos. Kuka nyt omiin nurkkiinsa paskoisi. Valtonen vai. Ehei sehän asuu Porissa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7412
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4769
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3225
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3117
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2016
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      220
      1841
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1478
    Aihe