http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010030711257157_uu.shtml
Nyt on rukouksiinne vastattu ja saatiin Turkuun uusi nähtävyys.
Sillasta tuli nähtävyys
32
2052
Vastaukset
- Dalvis
vielä kun Helsinkiinkin saataisiin edes 1 tapahtuma, mitä ei olisi Turusta kopioitu.
- hki
turku vihdoin omaan jokeen jee jee
- Soutuinsinööri
Mannerheimintien tilalle, työmatkalaiset voi soutaa keskustaan Ruskeasuolta alkaen. Pari kolme pientä kävelysiltaa ylittämään Mannerjoki.
- Soutuinsinööri Paattinen - stadinPeteQ
Soutuinsinööri kirjoitti:
Mannerheimintien tilalle, työmatkalaiset voi soutaa keskustaan Ruskeasuolta alkaen. Pari kolme pientä kävelysiltaa ylittämään Mannerjoki.
- Soutuinsinööri PaattinenOn siltoja myyty, esmes London Bridge.
Silta oli alkujaan 52 jalan (16 metrin) levyinen, mutta 1900-luvun alussa se levennettiin 65 jalan (20 metrin) levyiseksi. Levennystöiden yhteydessä tehtiin kuitenkin suunnitteluvirheitä, ja pian todettiin, että sillan itäinen reuna oli noin 10 cm alempana kuin läntinen. Tästä aiheutuneiden vaurioiden vuoksi silta oli lopulta korvattava uudella sillalla.
Vuonna 1967 Lontoon kaupunki päättikin rakentaa paikalle uuden sillan. Vanha, Rennien suunnittelema silta tarjottiin myytäväksi. Sen osti amerikkalainen öljyalan yrittäjä Robert P. McCulloch. Erään tarinan mukaan hän olisi vielä sillan ostettuaankin luullut, että kysymys olisi ollut Tower Bridgestä, mutta erehdyksen tultua ilmi hän hyväksyi tekemänsä kaupan. Hänen toimeksiannostaan sillan kivet siirrettiin Arizonaan, Lake Havasy Cityyn, jossa niistä rakennettiin entisen London Bridgen näköinen silta. Uudessa paikassaan se valmistui vuonna 1971.
http://www.youtube.com/watch?v=h5rewvuWZPg - Olko
Murheissaan antaa tuon sillan vaan vajota niin siitttä saa nuoriso hyvän skeitti rampin ja rakennetaan viereen kunnon kestävä silta,mutta ei päästetä sitä pirun ollilaa suunnittelemaan ,sidotaan se puuhun kiinni siksi aikaa..
- Föril seilata vaa!
Palkata siltatyömaalle töitä johtamaan ja päälle katsomaan "Onnellinen mies" siltainsinööri Jaatinen, ei olisi tuollaista sutta syntynyt kuin Ollilan käsistä.
Jaatisen silloista ei sortumut, eikä notkunut ainutkaan, todistaa Arto Paasilinna!..vain odotetaan sillan lopullista sortumista. Onhan se paljon helpompi, halvempi ja mukavampi kaivella palasina joen pohjasta, kuin nyt purkaa/korjata....
- no
"""""""""""""onha teillä viellä remes mitäs hää todistaa ,
- putoaaaaaaa
siilisimo kirjoitti:
..vain odotetaan sillan lopullista sortumista. Onhan se paljon helpompi, halvempi ja mukavampi kaivella palasina joen pohjasta, kuin nyt purkaa/korjata....
Tosiaan nyt ennen sorumista pitäisi purkaa kaiteet ja mahdollisimman paljon sillasta. Sorruttuaan se on kallimpaa , vaikeampaa ja aiheutuu muuta vahinkoa rantakaduille ja taloille.
- aikoja sitten
no kirjoitti:
"""""""""""""onha teillä viellä remes mitäs hää todistaa ,
Miksei penkkoja voitu paaluttaa kunnolla ja tehdä keskituki, mistä rakennusvaiheessa paljon puhuttiin.
- ennakoitavis....
aikoja sitten kirjoitti:
Miksei penkkoja voitu paaluttaa kunnolla ja tehdä keskituki, mistä rakennusvaiheessa paljon puhuttiin.
Onhan niitä paljon vanhoja kivisiltoja edelleen ryhdissään, mutta kun myllysillan tarvi olla ainutlaatuinen kaarisilta ilman mitään tukia.
- seiluuväylänä...
aikoja sitten kirjoitti:
Miksei penkkoja voitu paaluttaa kunnolla ja tehdä keskituki, mistä rakennusvaiheessa paljon puhuttiin.
Joki on ollut satoja jataas satoja vuosia kulkkjukeplpoinen väylä. Sen säilyttäminen tarkoittaa, että sillan ali pitää päästä! Jos keskelle rakennetaan yksi pilari reunat joudutaann korottamaan monta metriä nykyistä korkeammalle.
Ympäristömoka se olisi sekin! Jo riittää mokat tämän sillan osalta! Kaupunkilaisten kärsivällisyys on jo taropeeksi koetuksella, Pukkinen! - se on
Jaatisen ei vaan parane rakentaa uutta siltaa vanhan viereen.
Saattaa pian Turun piispa ajaa Volkkarillaan Myllysillalta jokeen.
- Flemarin Eki
paskaojaan koko tekele.
- 563
Ei tartte murehtia penninsiltaa kun ne rahat menee korjauksiin!!
- Arkatotuus
Koulutus tuottaa tieteen aloja ja toimijoita joiden jälkiä ja intohimoja korjataan monella tavalla kalliisti. Tässäkin on arkkitehdit ja insinöörit ja pistäneet tiedonjyvät kasaan ja rakennelma sortuu!!
Maailma on täynnä siltoja ja edelleen toimivia kivikaudelta ym alkaen ja mitkä olivat silloiset innovaatiot ja konsultit! Jopa tunsia vuosia kestäneet sillat ovat nähtävyyksinä ja todella vaativimmissa paikoissa kuin Aurajoki.
Kuinka ihmeessä aletaan polkupyörää vääntämään uudestaan ja leikitään ainstainia..
En haluaisi kuulua arvioitsijoihin tai peräänkuuluttajiin tapahtumisista. Mutta, ei tuollaisesta voi kun nähdä todellisuuden.
Talvi ja jää on kuulunut Aurajokeen aina siis penkkojen työntymät ja jään liikkeet,samoin sillat on rakennettu maailman sivu satoja vuosi kestäviksi. siis perustuksille. Tuntuu kuin tässä molemmat on ohitettu teko ja suunniteluvaiheessa.
Tieteellekkin/koulutukselle tulisi kelpuuttaa luonnonlait!?- ei voi olla totta
Insinööri suunnitteli sillan, mutta kuka piirsi kartan?
- On se totta
ei voi olla totta kirjoitti:
Insinööri suunnitteli sillan, mutta kuka piirsi kartan?
Insinööri suunnitteli sillan, mutta kuka piirsi kartan?
http://www.turku.fi/Public/download.aspx?ID=102319&GUID={7A199A85-D4E0-4BE9-B4FA-F0154EC544FE} - Koneinssi
On se totta kirjoitti:
Insinööri suunnitteli sillan, mutta kuka piirsi kartan?
http://www.turku.fi/Public/download.aspx?ID=102319&GUID={7A199A85-D4E0-4BE9-B4FA-F0154EC544FE}että sillan kaariholvi on luonnottoman laakea ollakseen kestävä.
- aika aikansa
kassa kasvaa?
- kerrottavaa lapsenla
olla paikalla silloin kun se humpsahtaa jokeen! Todistajana saa sitten vuosienkin päästä kertoo, että jo olin paikalla kun silta romahti.
- romahtaa
Taipuu keskeltä vaan pikkuhiljaa jokeen kun perustuksien petonipaalut antaa periksi. Uskon että
raudoitus betonissa estää kertarytinän. Auka näyttää. Veikkauskisa vaan pystyyn. 20€ arvaus,
milloin keskiosa osuu siihen proomuun joka sinne alle on tarkoitus uittaa. Pääpalkintona voisi olla
edestakainen risteily Förillä. Tuotto tietysti uuden sillan rakentamiseen. Suunnittelija pitäisi kylläkin
vaihtaa ja Ollilalta periä rahat takaisin ja vahingon korvaus. Jäät ei kelpaa selitykseksi. Niitä
Aurajoessa on yleensä talvisin aina ollut.
- Pätevyys kunniaan
Hyvin käy taas toteen 60- ja 70- luvun Turun touhut.
Suunnittelija syyttä jäitä joessa , se kun nyt olisi joku eriskummallisuus Turussa talvisin.
Mutta ehkä suunnittelussa on ollut puutteita kun todella jo vuosi valmistumisensa jälkeen se jo notkahti ensmmäisen kerran.
Ja pitihän sillasta tulla muistaakseni 5-kaistainen tai ainakin 4-kaistainen nykyisen kolmen sijaan.
Tämän tyyppisiä siltoja on kyllä maailmalla yllin kyllin mutta jos ei osata tehdä oikein niin eihän se sitten onnistu.
Tai olisiko valvonnassa ollut vikaa, niin kuin silloin vähän huhuttiin. Urakoitsija kestitsi valvojia niin etteivät vaan puuttuneet puutteisiin, tai eiväthän ne ehtineetkään kun aina oli vientiä lounaalle.
Miksi ihmeessä julkiselle sektorille ei saada pätevää porukkaa. Käyttäväthän ne meidän kaikkien rahoja, myöskin omiaan. Puoluekirja EI voi olla ensisijainen kriteeri jos vaikka toisen puolueen tai peräti puolueisiin sitoutumattoman riveissä olisi pätevämpi.
Silloin kun toisten rahoja käytetään pitää olla vielä tunnollisemi kuin että käyttää omiaan.
Minä turkulaisena veronmaksajana ja yksityisyrittäjänä vaadin että pätevyys pannaan etusijalle virkoja täytettäessä. - Tappara on terästä
menkää ny joukolla sinne sillan alle vaikkapa soutelemaan...
- Myydää teille se
Ja tappara osaa vaan jäällä soudella.....
- luulin
Myydää teille se kirjoitti:
Ja tappara osaa vaan jäällä soudella.....
Ja Turkkulaiset on Elysee areenalla pilkillä.
Onks mullkukkaan soittanu.
- se on
Nähtävyyttä ei missään nimessä saa purkaa.
Siitä voi tulla vielä kuuluisampi, kuin Pisan kalteva torni.
Molemmissa sortumavaara, mutta sehän lisää vaan jännitystä.- Konsuli
Virttaanharjulle on rakennettu TSV:n nähtävyyksiä luontoihmisille. Nyt kuulemma TSV on kuskannut sokeita ihmisiä matkailemaan virttaanharjulle ihailemaan luontoa. Jokaisella on kuulemma ollut opas että sillai. Taitaa virttaanharjusta tulla oikea turistirysä
- se on
Konsuli kirjoitti:
Virttaanharjulle on rakennettu TSV:n nähtävyyksiä luontoihmisille. Nyt kuulemma TSV on kuskannut sokeita ihmisiä matkailemaan virttaanharjulle ihailemaan luontoa. Jokaisella on kuulemma ollut opas että sillai. Taitaa virttaanharjusta tulla oikea turistirysä
Hienoa!!!
Seuraavaksi kuurosokeille konsertti. - kulttuuria
se on kirjoitti:
Hienoa!!!
Seuraavaksi kuurosokeille konsertti.myös vammaisille
onko Valtonen konserttimestari - Konsuli
kulttuuria kirjoitti:
myös vammaisille
onko Valtonen konserttimestariKun virttaanharjusta on tullut turistirysä, niin virttaan ei ole enään jumalan selän takana turusta katsottuna. Sehän olisi sitten turun kulttuurikeskus, jota ei myöskään saisi saastuttaa. Saastuttaminen on ympäristörikos. Kuka nyt omiin nurkkiinsa paskoisi. Valtonen vai. Ehei sehän asuu Porissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292428- 1312369
Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti141831Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett141642Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731277- 1061234
- 171212
- 93967
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks134877Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon19868