mökki

Omistan veljeni kanssa mökkikiinteistön puoliksi.Nyt veljeni haluaisi myydä puolikkaansa minulle ja jättää itselleen hallintaoikeuden.Voiko hallintaoikeuden jättää puolikkaaseen kiinteistöstä jonka hän nyt omistaa. Siis mökki on nyt yhteisomistuksessa.
2136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mikäpä siinä jos suostut moiseen kauppaan. Ymmärräthän sen, että hallintaoikeudella veljesi saa käyttää mökkiä edelleen osallistumalla ns. juokseviin kuluihin. Isompiin peruskorjauksiin voit teoriassa vaatia häneltä osuutta korkeintaan mökin puolikkaan tuottoon saakka. Käytännössä puolikkaan vuokraukseen vetoamalla tuskin saisit mitään. Jos taas veljesi hukkaa omaisuuttaan velkojilta piiloon, niin ole varovainen, etteivät mahdolliset velkojat pääse sittenkin takaisin saannilla kiinni puolikkaaseen ja silloinkin mökki myydään.

Äänestä
  • Voisikohan käyttöoikeutta rajoittaa siten, että veljellä olisi käyttöoikeus vain määrättyyn osaan mökistä esim. sauna ja aitta jos rakennuksia sattuisi olemaan useampi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sisko???? kirjoitti:

Omistan veljeni kanssa mökkikiinteistön puoliksi.Nyt veljeni haluaisi myydä puolikkaansa minulle ja jättää itselleen hallintaoikeuden.Voiko hallintaoikeuden jättää puolikkaaseen kiinteistöstä jonka hän nyt omistaa. Siis mökki on nyt yhteisomistuksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu