Perinteisen suksen pituus vs. latuketteryys

suksijamies

Moro,

Olen 188cm pitkä, ja mulla on ollut tommoset reilu 2m pitkät perinteisen sukset yleensä (oisko 213cm tjsp). Olen kuitenkin huomannut, että jyrkissä mäissä joissa on kaarre, niin suksi on todella herkkä karkaamaan ladulta, kun kaarroksissa pitkien suksien päät karkaavat ladulta ulos.

Onko se väärin ostaa esim ~190-200cm suksia perinteiseen, että saisi enempi vakautta noihin vauhdikkaisiin laskuihin? Huvittaisi laskea mäet rentoutuneesti, eikä aina säheltää suksien kanssa, jotka ei pysy ladulla. Onko lyhyemmän suksen käytössä perinteisessä semmosia haittoja, jotka todella puhuu sen puolesta, ettei kannata säästellä pituudessa (luistoalue lyhyempi, onko liian raskas sitten hiihtää tms?) Jos siis oletetaan, että suksen jäykkyys riittää mun painolle, niin onko lyhyemmän suksen käytölle jotain estettä?

Kiitos vastauksista!

1

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tonttunen222

      Perinteisellä suksen pituudella/jäykkyydellä on paljon merkitystä jo harrastelijatasolla. Mikäli on paljon rankkoja ylämäkiä, kannattaa suosia lyhyempiä ja vähemmän jäykkiä suksia. Kovat alamäet puolestaan vaikuttavat suksia pidentävästi, jyrkät kaarteet suksia lyhentävästi ja suojasää pidentävästi. Kilpailutilanteissa kannattaa myös asemoitua suhteessa kilpailijoihin valinnoilla,.

      Suksien pituus ei perinteisellä ole kovinkaan merkittävä seikka. Tavalliselle harjoittelijalle, joka ei käytä käsiä paljoa käsiä kannattaa valita hieman pidempi suksi vielä ja jos voitelu on huono. Harjoitussuksi on yleensä hieman pidempi ja painavampi kuin kilpailusuksi. Myöskin paino vaikuttaa, painavammalle isommat sukset. Toisaalta liike voi muuttua vääräksi. Myös henkilön pituudella on vaikutusta, pitkät käyttävät vielä lyhyempiä suksia. Myös ladulle satanut lumi lisää suksen mittaa ja murtomaahiihto on kanssa eri laji. Myös suksen leveyteen voi kiinnittää huomiota painavammille, pidemmille ja heikot tasapaino-ominaisuudet omaaville leveämpi. Pitäisi myös suhteuttaa kilometreihin paljonko hiihdät vapaalla jatkossa ja myös harjoitteluun ja ladun paksuusominaisuuksiin ja suksen painoon.

      Suksen pituus on juuri oikea, jollet aiot hiihtää samoilla suksilla vapaata, jolloin noin 2,03m sukset olisivat sopivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      41
      7044
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3958
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3384
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2959
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2736
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2163
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2117
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2078
    Aihe